Jump to content
Българският форум за музиканти

Shootout: Seymour Duncan JB vs EMG 81


Trysth

Recommended Posts

Реших да спретна кратка престрелка между старата и новата ми мандолина. Ето китарите:

 

1. ESP Edwards Explorer (made in Japan), махагон, bridge адаптер: Seymour Duncan JB.

2. ESP LTD Viper 400 (made in Korea), махагон, brdige адаптер: EMG 81 (18 V mod).

 

Тъй като засега свиря главно хай-гейн бичкии, реших с това да почна (по-нататък може и по-човешки семпли да спретна). Ампа е Garland 100W, а ползваният канал е по схема на Mesa Boogie Dual Rectifier; кабинета е Bogner Ubercab 4x12 (2 x Vintage 30 + 2 x G12T75). Записвано е с TASCAM DR-05, като ефекти има единстветно леко стерео разширение нa Cool Edit Pro, без нищо друго. И двете китари са със сравнително нови струни, записвани през кабел Planet Waves.

 

SAMPLE (първо е SD, след това EMG)

 

Като цяло ме интересуваше разликата между двата бридж адаптера, съзнателно не съм записвал нищо с нековете, а и там мисля, че пасивния изкъртва EMG-то отвсякъде. Интересно ми беше да чуя разликата между двата вида адаптери и мисля, че можем да направим сравнително добро сравнение, тъй като и двете китари са от махагон, а и самите адаптери са в еднакъв клас. Главно ме интересуваха как звучат палм мютовете, джъгаджъга-нето, пиленето на по-ниски тонове и пиленето на акорди от горно ми нагоре. Следващият път ще запиша цели акорди при хай-гейн, за да видим как е отчетливостта.

 

Ето няколко забележки:

1. Активният адаптер е с 18 волта мод, който е доста по-добър от стандартната конфигурация с 9 волта батерия (IMO).

2. Записвано е с неудобно перце, тъй като си бях забравил мойте си, т.е. контролът в/у тона не е на 100% добър.

3. Свирено е малко с гъза си, т.е. не си давах зор да свиря чисто.

4. Настройките на ампа са пригодени за звученето на Вайпъра с активните адаптери, т.е. ако се настрои ампа спрямо експлоръра, ще звучи много по-добре, но идеята е да са еднакви настройките.

5. Позицията на записвачката не е 100% еднаква, но да речем на 90% се намира на едно и също място.

 

Интересно ще ми е да чуя вашите мнения и коментари, след което бих споделил и моите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

интересно

 

въпреки, че имам китара с EMG 81 на бридж позицията при така направеното сравнение EMG-то звучи някакси пластмасово. с други думи сеймур дънкъна ми е фаворит

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно се чува как активния адаптер орязва звука честотно особено от долу и звучи по мастерирано и синтетично.

 

Моя фаворит е дънкана - на семплите наистина не блести на 100% - защото според мен би трябвало да му се направят по различни корекции , но тогава нямаше ясно да можем да усетим разликите.

 

Мерси за отделеното време за записване на семплите и за темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мда добре казано. Като свиря на китарата с EMG адаптери, за да мога да изкарам звука, който желая използвам и двата те са 81 и 85. определено ще ги сменям с пасивни за по истински звук

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Като ползвал EMG 81 И 85 с 18v мод *100% по-добро от 9v* ще си позволя да кажа, че тия адаптери мажат ужасно много. :offtopic-001: От тях минах на SD Blackout и е доста доста по-добре(въпреки че и те като повечето активни адаптери си мажат и имат един такъв.. изкуствен тон). :offtopic-001:

Гласувам за Дънкана и аз с две ръце.

 

ПП трябваше да не пишеш кое е първо, за по-интересно ;)

Редактирано от buy&sell
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Е то не е много трудно да се разбере :)

 

Може би ще пробвам да направя нов запис на неутрални настройки, за да видим по-ясно разликите. Ето моите пет стинки: лоу енда на дънкана е ужасно мътен, в сравнение е ЕМГ-то, което има страшно красива и стегната атака, която за мен е от голямо значение. При вкарване на малко високи, обаче, дънката се избистря много приятно. Кефи ме и суровостта в средите на ЕМГ-то, с което май свършат хубавите неща, които мога да кажа за него. На дънкана ми хареса звука при пилене на по-ниските струни, както и на по-високи акорди. ЕМГ-то много тънее там и звучи пластмасово. Харесва ми и "живеца" на пасивния, но пък не ми хареса, че е шумен, ЕМГ-то е доста тихо. Общо взето и двата за момента имат плюсове и минуси за мен. Мисля и аз в един момента да пробвам Дънкан Блекаутите, ама да видим. И едни Bare Knuckle ми се въртят из главата, ама по-нататък.

 

@Дими, мерси за добрите думи. Тепърва почвам да правя емпирични сравнения между различни адаптери/китари и т.н. и ми е много интересно да чувам разликите. Ако имаш някакви идеи за нещо по-различно, би ми било интересно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И едни Bare Knuckle ми се въртят из главата, ама по-нататък.

 

 

е ето тези са върха на джанката за мен, че и три педи отгоре :D

 

аз вече си сложих на една китарка Bare Knuckle Warpig Ceramic magnet на бридж позицията и китаркта зазвуча направо страхотно. При едни и същи настройки на усилвателя Bare Knuckle звучи много по-добре и много по-плътно от EMG 81. Другото, е че Bare Knuckle вади много чист звук без мазаници и т.н. Въобще EMG ще излетят в полза на едни Bare Knuckle Warpig.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еее от кога търся нашенец със BKP :) Ще си ходя до Варна скоро, дали има вариант да го чуя прасето, ако си и ти там някъде?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

па у Варна съм като доидеш пиши на електронната поща от подписа ми със същото име като картинката ми

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.