Jump to content
Българският форум за музиканти

Reverse-wound


Recommended Posts

Здравейте драги съфорумници!

Днес разглеждах едни стратокастери в интернет и ми направи впечатление, че на едина китара нек пикъпа е Reverse-wound или нещо такова. Това го срещам за първи път, та ако може някой, който знае какво е това да ми обясни. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отнася се за средния адаптер, не за нека. Reverse wound reverse polarity (RWRP) означава на български обърнат поляритет и намотка на адаптера (технически грамотните колеги са добре дошли да уточнят това на български, не мога да претендирам за точност), което обезшумява (hum-cancels) китарата при позиции 2 и 4 (на стратокастър с 5-позиционен превключвател). Това е по-модерният вариант на свързване, популяризиран от Марк Кнопфлър и Ерик Джонсън например, някои твърдят, че така китарата е по-разнообразна (versatile).

Първоначално стратовете са се правели със Стоков поляритет (Stock) на средния адаптер, което дава повече сила и среди като звук, но и доста повече шум при позиции 2 и 4.

Ако някой има по-добро обяснение - няма да се разсърдя. Това съм го научил от страницата на Bare knuckle pickups.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Reverse-wound-означава буквално че бобината е навита в посока обратна на тази на адаптрите при

нека и бридж-позиции т.е. ако са навити по часовниковата стрелка гледано отгоре,то средният

адаптер е навит обратно на часовниковата стрелка или обратното.

Reverse-polarity-означава,че съответно поляритета на магнита е обратен на този при нека и бриджа.

Например ако при нека и бриджа магнитнят полюс е Юг(S) към струните,то при средния той е Север(N).

Това се прави именно за премахване на хъм(шума) при позиция 2 и 4,най-вече при овърдрайв(дист.)

и е необходимо винаги средният да е както се спомена по-горе RWRP за да има подобни антишумящи

свойства при позиция 2 и 4.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

То че е вярно това, вярно е, ами ми хрумна въпроса не се ли прецаква нещо звука по този начин, понеже като са свързани 2-та адаптереа заедно (бридж и мидъл примерно) и единия е с обратна намотка, в него се индуцира ЕДН с обратен знак, и протеклият през него ток трябва да се унищожава до някаква степен с тока от другия адаптер. При свирене не съм забелязал такова прецакване.

 

EDIT: Май и сам си отговорих на въпроса, замисляйки се над коментара на jorog. Както страт системите, така и хъмбъкър адаптерите действат на същия принцип, като винаги (така мисля) на единият адаптер/половина са обърнати едновременно и поляритета на магнита и посоката на навиване на намотката. Така външните индуцирани шумове се унищожават, понеже на къде ще тръгнат тоците от тях зависи само от посоката на навиване на намотките, а полезният сигнал от струните се услива, понеже посоката на полезния индуциран ток зависи и от поляритета на магнитите и от посоката на навиване на наморките, и така и двете като са обърнати, посоката в двете намотки остава същата.

Редактирано от Mairomaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе не е баш така. Амплитудата и фазата на трептене на струната пред двата адаптера в един и същи момент е различна и насрещно свързаните адаптери възпроизвеждат точно тази разлика. Звукът е различен - изпъкват средите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При хъмбъкърите посоката на навиване е една и съща и за двете намотки.

Тъй като са една до друга ,то амплитудните и фазовите разлики в сигнала са минимални.

Естествено шумоподтискането ще зависи и от броя навивки,разликата в броя навивки м/у

двете бобини,доброто екраниране на адаптера и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.