Jump to content
Българският форум за музиканти

Относно неграмотното писане


Recommended Posts

Има ли по форумите системи за Spell Check и ако има, пука ли им на неграмотно пишещите ,след като си мислят че така и така ще бъдат разбрани?

Има го момента да се допусне неволна грешка като се разменят местата на 2 букви в 1 дума,но има и хора ,които си пишат ,все едно са си в ТийнПроблем или там подобните им глупости.

Как може да очакват и да изискват да бъдат взимани насериозно,като не си правят и труда да редактират постовете си?

Какво отношение спрямо тези субекти може да се счита за правилно? Нека не позволяваме да се пише в Българският Форум за музиканти така, както се пише по сергиите за чушки и домати!

Редактирано от Lord Shredulous
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 47
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз имам форум за акваристика. В него е абсолютно забранено да се пише на някакъв друг език, освен Български. В правилата ми е изрично изписано освен това, да се пише грамотно и да се използват главни букви и пунктуация, иначе поста заминава в коша. Има хора, които се оплакват, че пишат от чужбина и нямат кирилица. За тях сме сложили транслитерация при отговор. Така, че няма извинения. Ето току що затрих един пост - "prodavat li se o6te". Сърдят се, но това е положението. Като изтрия някой пост по 2 пъти и изведнъж О чудо: започва да се пише на Български безпроблемно. Значи може!

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@Lord Shredulos:

 

 

Абсолютно те подкрепям! Но това става с четене на книжки в ранна детска възраст, а не със Spell Check.

 

 

Пешо

 

 

П.П. И между другото, в заглавният пост има 6 пунктуационни грешки. Все пак е най-добре да започнем от себе си първо...

 

П.П.П. Ако мнението на някой е написано с дразнещо голям брой пунктуационни и/или правописни грешки - не го чета.

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@ misterj

:hysterical::hysterical::hysterical:

Като я гледам тази Бозайничка, как гледа с поглед на нечифтокопитно ...

@tsetso

Може да им се препоръча в Google Translate да се използва и виртуалната клавиатура:) Аз като трябваше да пиша E-mail на немски,се наложи да я използвам.

Редактирано от Lord Shredulous
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@Пешо: Извинявай, на матурата по български език и литература имам 5.70 точно заради упражненията със запетайки:blush:

И си ми сбъркал името:D Нищо де.

Редактирано от Lord Shredulous
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Няма нужда да се извиняваш; за мен лично е по-трудно да чета текст, ако той е пълен с пунктуационни грешки (връщам се и повторно прочитам всяко изречение с пунктуационна грешка, за да открия дали грешката е неволна или е написано така нарочно). И затова ми е малко странно, че се говори за правописни грешки индивидуално, тъй като аз винаги съм смятал, че правопис и пунктуация вървят ръка за ръка. Но моето мнение едва ли има някакво значение и без това.

 

 

П.

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е.Една запетайка може да промени смисъла напълно(В "Аламинут" имаше скеч с диалог от типа "Стая за непушачи?" , " Не,пушачи!" , "Да ,разбрах ,непушачи"):D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Съжалявам, че го натяквам отново, но в рамките на 2 изречения ти допускаш 8 пунктуационни грешки (ако не броим липсата на точка и наличието на Smile). Не мисля, че е удачно това да е правописа и пунктуацията в точно тази тема!

 

 

Така е.Една запетайка може да промени смисъла напълно(В "Аламинут" имаше скеч с диалог от типа "Стая за непушачи?" , " Не,пушачи!" , "Да ,разбрах ,непушачи"):D

 

 

П.П. И за да не остана погрешно разбран - напълно подкрепям всякакви решения в полза на по-добрите правопис и пунктуация във Forum.muzikant.org. Просто ми се струва странно, когато предложението е пълно с грешки...

Редактирано от kitaratapesho
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

П.П. И между другото, в заглавният пост има 6 пунктуационни грешки. Все пак е най-добре да започнем от себе си първо...

 

green_angel.gifАз и граматическа открих ( същата като при теб по-горе hysterical.gif).

Напълно подкрепям Пешо, това нещо със спелчек не става...

От време на време съфорумници надават вой как нивото на форума западал, как хора, които биха били полезни не влизат или не пишат толкова често както преди време.

Това западане има много елементи, т.е. не е само изчерпването на музикалните теми ( rolleyes.gif ).

Правопис, обноски, интелект въобще на хората, които решават да комуникират във форума: неща, които не са ограничени само до тийновете, за съжаление.

Паралелно с това обаче на забележките - било то в прав текст или подправени с ирония, се гледа като на някакво заяждане...

Никакъв спелчек! Много правилно споменава tsetso. На един разбран човек ако му направиш забележка веднъж, той ще си прецени дали му е важно да влиза в този форум и ще започне да пише според изискванията( т.е. на български). Естествено, тези дето не са внимавали в час по български няма да научат правопис и пунктуация автоматически, но реално погледнато загубата за форума няма да е голяма.

Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с Вяра. Проблема с правописа и грамотността като цяло е голям и ще се задълбочава.Вижте каква тема е пуснал анонимен потребител във известен компютърен форум- " Вярно че съм още бос в писането на компютър, а и отдавна съм завършил училище, но напоследък ми се налага да пиша доста. Проблемът ми е следният- ЗАПЕТАЯТА. Пиша на word и автокоригирането не ми отчита грешка, дори когато сложа тъпата запетая в средата на думата. Днес си изтеглих оупън офис и още две три програми и никоя от тях не го прави. Има ли въобще програма която проверява пунктуацията или еволюцията в програмирането не е стигнала до там!? Не ми се връща в четвърти клас . Ако някой може да ми помогне ще му бъда много благодарен."

Ганди беше казал- "Бъди промяната, която искаш да видиш в света!"

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Така е.Една запетайка може да промени смисъла напълно(В "Аламинут" имаше скеч с диалог от типа "Стая за непушачи?" , " Не,пушачи!","Да ,разбрах,непушачи"):D

Защо точката в края на първото изречение е пунктуационна грешка?

Защо употребата на скоби е пунктуационна грешка ,когато искам да вмъкна странично изказване?

Защо поставянето на репликите на героите е пунктуационна грешка?

Защо отделянето на отделните реплики със запетайки е пунктуационна грешка?

 

 

А в рамките на шегата:

 

(\__/)

(='.'=)

(")_(")

В този Зайо колко пунктуационни грешки има?

Редактирано от Lord Shredulous
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Защо точката в края на първото изречение е пунктуационна грешка?

 

Защото след точка и преди началото на ново изречение се оставя празно пространство.

 

 

Защо употребата на скоби е пунктуационна грешка ,когато искам да вмъкна странично изказване?

 

Защото преди скоба се оставя празно пространство.

 

 

Защо поставянето на репликите на героите е пунктуационна грешка?

 

Поставянето на репликите на героите не е пунктуационна грешка; неправилното използване на кавичките обаче е.

 

 

Защо отделянето на отделните реплики със запетайки е пунктуационна грешка?

 

Защото запетая се пише плътно след думата, но след нея (запетаята) се оставя празно пространство.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Да оставим този спор настрана (признавам си, че тръгна от мен). Извинявам се, ако съм бил малко по-хаплив, но не си бях пил кафето още.

 

Истината е, че проблем с грамотноста има в световен мащаб (също толкова сериозен и в "западните" държави). Единственото решение при нас (форумът) обаче са строгите правила. Ще бъде трудно да се осигурява контрол, защото модераторите са претрупани с работа по чисто административните въпроси и без това, така че...

 

 

П.

Редактирано от kitaratapesho
  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Празни пространства значи... Добре, ще обръщам повече внимание! :thumbs_up: Благодаря!

 

А относно правописните грешки, които бият повече на око от пунктуационните, може да се вземат повече мерки от страна на модераторите. Една от основните причини да започна тази тема са грешките, допускани при неправилно писане на Bulgarian Phonetic. И аз пиша с нея, защото нямам кирилица на самата клавиатура, но се старая да редактирам евентуалните си правописни грешки.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ :thumbs_up: Перфектно написано мнение :) В този си вид е изключително лесно и приятно за четене!

 

А аз, колкото и смешно да звучи, забелязвам при себе си друг проблем - от толкова четене на неграмотни мнения, от време на време започвам да се питам за правописа на думи, които знам и използвам от години. Но като видиш една дума написана грешно хиляди пъти и се появява зрънцето на съмнението :) В крайна сметка, "Коповам китара и кобе" е култово заглавие в раздел Купувам-продавам.

 

 

П.

Редактирано от kitaratapesho
  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.