Jump to content
Българският форум за музиканти

Garland amp samples


Bobbyboy

Recommended Posts

Здравейте,

 

 

Реших да добавя в мрежата още няколко клипа на усилвател на Галин - Гарланд, който имам от 2009 г. Досега основно съм попадал на тежки неща и затова сега идеята ми е да дам още няколко гледни точки за конкретния усилвател - малко "изцъклен/напрегнат/неприятен" звук, малко прогресив метъл, малко рок крънч.

 

Записите са домашни, свиренето също. На събиране с приятели през лятото на 2010 г. сложих микрофон пред кабинета (2 см. пред решетката, лек ъгъл, на средата м/у центъра и ръба на говорителя) и записах цялата импровизирано сесия (никой не се престараваше), като през това време са сменяни канали и настройки, вкл. в рамките на 1 риф за да се види разликата. След това нарязах файла и отсях по-интересните, според мен, неща. По-долу съм описал накратко използваната техника:

 

Китари:

Fender American Deluxe Ash Strat 2009, maple fretboard, SCN PUs (SSS)

Gibson Les Paul Studio Limited WC 2009

Ibanez RG320FM Prestige 2002, mahogany, (HH, w. parallel switch) DiMarzio Air Zone/Air Norton - настроена, мисля, на до диез.

Agile 8-string (HH)

Hranov Custom Guitar, Basswood, HSS (DiMarzio Norton Bridge)

 

Глава:

Garland Custom 50 W (2х6L6), пентод, диоден токоизправител - Master volume >70%

Ch 1 - Fender Clean

Ch 2 - hot-rodded Marshall

Ch 3 - Soldano SLO/Dual Recto

смяната на каналите е правена през MIDI (в случая Voodoo Labs Ground Control Pro)

 

атенюатор: Soundman ltd (на минимално затихване)

 

Кабинет: ENGL E-212 VH (Celestion Vintage 30)

 

Запис: Shure SM57 > Focusrite Saffire LE > Cakewalk (no processing)

 

В имената на клиповете е описано кое какво е: усилвател - китара - канал - риф

 

Моето впечатление от слушането на живо е че могат да се постигнат интересни звуци, особено при умерен гейн и прецизна работа с баса и средите. Фендерът може да звучи доста агресивно, за Студиото трябваше да се внимава с високите (доста силни адаптери), Ибанезът имаше тежко присъствие в тази настройка. Най-трудно беше с 8-струнната (която звучеше добре) в търсенето на Мешуга тон и после в търсенето на прогресивен звук - получи се мисля като намалихме гейна и баса доста и вкарахме среди. Като цяло ампът звучеше добре, с уговорката, че за да се получи добра "захапка" човек трябва да успее да овладее жужащите високи среди и високи при гейн над 40%. В някой клипове се вижда, че това е трудно, в други сме успели с намаляване на гейна, високите и презънса, отваряне още на мастъра и нивото на канала. Може да помогне евентуално и лек драйв отпред. Ампът се справя с рок/метъл добре, като обаче това от един момент започва много да си зависи от човека - в случая свириха 3 човека и си ръцете си личат (ритъм, атака, заглушаване и т.н.)

 

Клиповете са:

 

Надявам се семплите да са от полза и да дават информация на хората, които се интересуват.

 

Поздрави,

 

 

Боян

 

 

П.С.

Ампът вече е модифициран от Тони Манов (Парния валяк) с цел управление на баяса. Той се променя с галета на 11 плавни степени, приблизително в диапазон 8-60 мА (катодно напрежение). Това практически тласка ампа от студено в горещо и режима се измества близо до клас А в един момент. Това има много, много осезаемо влияние в/у звука (бас, хармоничен състав, компресия...) и ако има интерес мога да пусна клип където баяса се сменя в реално време докато се свири за да се усети разликата. Интересен мод за инженерен контрол над ампа с доста драматичен ефект и обогатяване на възможностите. Препоръчвам за сериозни (и отговорни) хора, които търсят своя тон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятни семпли. Аз също имам DR/SLO Garland и Soundman attenuator, но моят няма този hot-rodded Marshall канал, а определено ми допада, за някои приложения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

:headbang:Евалата, мен.

Много яко представяне. ( и от ме плюсче:)) ( имам идея и колко време е отнело)

Различни китари, различни звуци от ампа, няколко свирещи - демек различни техники на звучкоизвличане.

Всеки може да си прецени за себе си, това ли търси или не.

Прав си, че предимно само тежки семпли са представяни досега, а не всеки това му е целта/търсенето.

 

Няма да ми влезне в шопинг листата, просто имам по-добри ампове за моя си вкус.

За мен винаги е интересно да чуя/ пробвам нещо различно,

както се казва търсенето никога не свършва.

Искам да отбележа, че наименованието на каналите като

Ch 1 - Fender Clean

Ch 2 - hot-rodded Marshall

Ch 3 - Soldano SLO/Dual Recto

дори и да са по схеми, трябва да е само доста условно.

Семплите, които чувам са доста различни от реалните Фендер клийн, Маршал хот род - и фендерският клийн ми е добре познат, както и нормалният и хотроднатият Маршалски звук.

За Солдано и Меса ректифайър пак имам добра представа ( не баш колкото за предните два), но твърдо мисля

че са доста различно звучащи. Така, че няма как да са двете на куп. Не знам доколко схемите са еднакви, но звученето не е (говоря за реалните).

За мен предусилвателните канали са по споменатите схемите, но имайки обща крайна част, говорители - крайният резултат много променя идеята за споменатите ампове. Така, че си се получава нов амп.

 

В търсенето на звук, ти си стигнал по-далеч с тази модификация.

Аз също съм забелязал, че байясването влияе на звученето, като просто решам за конкретният амп, как повече ми харесва - хот или колд. Пак благодарение на Парният Валяк - Тони. :headbang:

До колко ти е полезна споменатата модификация и какъв смисъл виждаш от нея?

Не си представям по време на свирене пред хора, да въртиш галетата посред сета.

Може би разполагаш само с този амп и така имаш възможност за различни звуци, с които да експериментираш?

Като 3 канала за повечето хора са предостатъчни, но има и друга порода, която не спира да търси.

:thumbs_up: Поздрави, за което ! :cheers2:

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще си позволя да изкажа мнение за Ch 1 - Fender Clean и Fender American Deluxe Ash Strat .

Дали защото е ash страт-а, дали от корекциите , но звука , който чух е коренно различен от това, което очаквах и съвсем ми се губи характерния за стратовете звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.