Jump to content
Българският форум за музиканти

Aes/ebu <-> S/pdif


niki123bg

Recommended Posts

Имам следният въпрос: трябва ли специален адаптер за да се свърже AES/EBU към S/PDIF и обратно?

 

Възможно ли е това да стане с обикновен кабел имащ от двете страни съответните конектори - в моят случай AES/EBU е с XLR, докато S/PDIF-вете ми са RCA (чинчове).

 

В устройството с AES/EBU мога да избирам между AES и S/PDIF. В настройките на звуковата карта също мога да избирам между AES и S/PDIF. До колкото разбирам и в двата случая става въпрос за нивата на сигнала и там някакъв допълнителен бит при предаването на данните. Въпреки това устройството си е с AES, докато звуковата карта с S/PDIF. Голяма мъгла :headbang:

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То се е видяло, че пак ще го караме по емпиричният подход.

 

Намерих една концепция за конвертори, които включват съгласуващи по импеданс трансформатори 110 към 75 ома. Разбира се и на мен ми звучи странно, но в Комет ме погледнаха още по странно като ги попитах дали продават такова чудо.

 

Както и да е - няма да съгласувам по импеданс, сега основният ми проблем е разликата в напрежението. Като за начало ще направя SPDIF -> AES/EBU, което трябва да е безопасно - т.е. 0,5 V от SPDIF, няма да прецакат AES-a, който работи на 5V, но реагира и на нива от 0,2 V - т.е. трябва да сработи тази схема.

 

Обратният кабел от AES към S/PDIF ще го правя по-късно с надеждата, че някой който се е борил с такива неща ще сподели и няма да си изгоря аудио интерфейса като му подам 5 V, вместо очакваните 0,5V.

 

Та сега е момента да споделите.... можете и да не споделяте и да гледате сеира докато си горя апаратурата :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така... SPDIF към AES/EBU тръгна - за сега звучи добре, т.е. на първо четене няма артефакти. Мастър клока е от звуковата карта, външното устройство го възприе и възпроизвежда прилично.

 

Много е гаден тоя коаксиален кабел - ширмовката му няма запояване, трябваше да правя трикове за да го запоя към канона, с чинча няма проблем - там ширмовката се стяга към маса заедно с пластмасата на кабела.

 

Сега се чудя какво да правя обратният кабел - да рискувам ли или не :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адаш, и аз не мога да ти помогна но само мога да ти дам напътствия .. Има 1 чип. Служи за връзка където логическата единица е 5 волта към устройства дето тя е .. ххм.. по-малко

:)

MAX232 e. Използват го при кабелите от гсм към ком порт и за разни други връзки с ком порт.

 

Предполагам си го направил, ама потърси из интернет нещо по въпроса

Виж и в форуми като този: http://www.diyaudio.com/forums

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, този чип го знам - с него си правих кабел за една стара Нокиа. Май всичко зависи от това до колко е толерантно приемащото/предаващото устройство.

 

След като и двете са в състояние да работят с AES ниво от 5 V не би трябвало да има проблем. Следа малко ще разбера :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Работи :)

 

Първото ми outboard устройство - много е готино усещането.

 

Не знам какви изводи да си правя, но явно за тези две устройства - звуковата карта и външният процесор няма проблем да се ползва елементарен кабел без никакви елементи по пътя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Освен да ти кажа честито и със здраве да си го ползваш  ;)

Мерси :)

 

Ако на някой случайно му трябват такива кабели - ето как са свързани:

 

Активният (средният) конектор на чинча се свързва с краче 2 от канона, а масата на чинча се свързва с краче 3 от канона.

 

За кабел ползвам ТВ кабел - 75 Ома - такъв трябва да е за SPDIF, макар че според някои хора всякакъв става.

 

В момента ползвам AES/EBU стандарта и на двете устройства. Не установих никаква разлика когато и двете са включени на S/PDIF. До колкото ми стана ясно, основната практическа разлика между двата стандарта е дължината на кабела - при S/PDIF е до 10 метра, докато при AES/EBU може да достигне до 100 метра. Разбира се има някаква разлика в приемането/предаването на данните като AES поддържа някакви събкодове и до колкото ми стана ясно използва нещо като стоп бит, но това явно не оказва особено голямо влияние на звука.

 

Това е ;)

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Здравейте.

Макар че темата е старичка мисля да я подновя.

Аз се опитвах да направя един преходник коаксиал-оптикал но нещо не се получи. Ако сте срещали някакво такова у-во или схемичка давайте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.