Jump to content
Българският форум за музиканти

Разпяване и Влизане Във Форма За Пеене!


toshevski

Recommended Posts

Няма такава възможност- отменям часа безкомпромисно! Така ще платя в най- лошия случай 50 процента неустойка, но това няма как да стане! Аз не бих се записал да записвам в 8 часа сутринта никога! Това е безумие! Аз не бих записвал преди 17:00 часа!!! Най хубавите часове според мен за запис на вокали са в порядъка от 18:00 до към 22:00!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 71
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Aз бих смъкнал границата до 15.00, но като цяло toshevski е много прав. Това си е гавра да записваш толкова рано сутрин. На мен поне ми се струва несериозно, вокала не може да си покаже и 40% от възможностите по това време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Да, доста е трудничко наистина, аз отдавна не съм го правила, но си спомням че издържах до 15, но на 10 вече беше ад! Това упражнение помага много и за дишането! Алфиа е права, че ръцете трябва да пъдат положени на пода, успоредно на тялото. Ако го правиш вече, сподели как е...

Знаеш ли, все пак ми се струва че това упражнение за издържливост, отколкото за дишане.

На мен проблемът не ми е да го правя, понеже знам прекрасно какво ми куца, както и на повечето жени - вземаме си висок въздух. Така сме устроени заради раждането.

 

На мен ми е трудно коремното дишане и непрекъснато прескачам на "високо" дишане. Затова и преходът /от трите "фатални" тона/ си бия шамари, защото все още много често ми се изплъзва... :)

 

Повече от 7 реда цитат е забраненп да се цитират! А за 4 (!!!) цитирани мнеиния да не говорим! :)

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз бих смъкнал границата до 15.00, но като цяло toshevski е много прав. Това си е гавра да записваш толкова рано сутрин. На мен поне ми се струва несериозно, вокала не може да си покаже и 40% от възможностите по това време.

Напротив - трябва да може да покаже поне 90%. Ти питаш ли ме мене например. Тази година ще кандидатсвам в Академията и изпитите започват от 9. Аз вероятно ще съм към 12, защото първо почват с мъже - баси, баритони и тенори и после са мецосопраните. Човек трябва да се научи да пее и сутрин и даже ако го накарат надолу с главата да пее да го направи, защото ако не може винаги ще се намери някой друг да го направи и ще вземат него...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е казано че разпяването трябва да става непосредствено преди пеенето, може и сутрин като станеш - то си е един вид "събуждане" на мускулатурата на гърлото, и си държи цял ден стига да не спиш след обяд... след сън пак трябва разпяване...

 

 

Ставаш, бръмчиш 10-15 мин и си готов за подвизи...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

баси и спортния слалом тука :happy:

Пробвай разпявка в колата пътьом за

репетиционната

 

сериозно :)

Това го правих вчера само че не разпяване, а коремно дишане.

По-лесно се оказа отколкото да си прав.

После влязох във форма още от няколкото първи тона.

 

Но това все още за мен беше някакво изключение, тъй като не знам дали да му вярвам. Вярва ли са на нещо което е непрекъснато повишаване с половин тон? Даже и височините непрекъснато качвах с половин тон отгоре. Беше ад. :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кремена добре спомена за ранните записи. Онзи ден ми се наложи - качих се в автобуса към студиото с първото кафе в ръка. В крайна сметка нито имах време да се разпея, нито дори да се събудя, така че записах вокалите много по-леки и нежни, а и една октава по-ниско от това, което бях репетирал преди това... Няколко часа след като бяхме почнали и вече бяхме записали основния вокал започнах да си записвам беквокалите: не само че не бях успял да се разпея, ами дори ми беше паднал гласа. Резултатът : оказа се, че на запис звуча няколко пъти по-зле отколкото на живо. Може би притеснението (това все пак беше първият ми запис) е оказало по-голямо влияние от това, че не се бях разпял, все още не мога да преценя. Знам само, че следващия запис ще се прави само след като окончателно съм се събудил и съм изпил достатъчно кафета, че да заприличам на нормален човек.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не ми се искаше пак да пускам недовършена работа, ама хайде, щом е за вас : http://nightwisher.data.bg/Bobstyra-mix-yana.wav . Това не е окончателния микс, ще има още, затова пускам тук (само заради вокалите), а не в "Авторска".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Aз бих смъкнал границата до 15.00, но като цяло toshevski е много прав. Това си е гавра да записваш толкова рано сутрин. На мен поне ми се струва несериозно, вокала не може да си покаже и 40% от възможностите по това време.

Напротив - трябва да може да покаже поне 90%..... Човек трябва да се научи да пее и сутрин и даже ако го накарат надолу с главата да пее да го направи, защото ако не може винаги ще се намери някой друг да го направи и ще вземат него...

Ами, успех на изпитите :)

А това, че започват с басите хич не е случайно, сутрин гласа е доста по-нисък. Това, което написах за ранното пеене не е някаква прищявка, ами просто физиология. Така е устроен човека, аз сутрин като стана говоря доста време на нисък регистър и то доста тихо, пазя това което имам. А на някой като му трябва певец сутрин или певец-прилеп ;) или лягаш в 8 и ставаш в 5 и до 8 си тупалка или си търси някой друг. И ако показателя за това дали си добър певец е дали можеш да пееш в 7 сутринта... извинявам се... да си търсят друг човек. Рядко излизат такива ангажименти, така че загубата на някой такъв все ще намеря начин да преодолея. Смея да твърдя, собствения ми глас ми е по-важен.

ПП. Който може, евалла :) Ще работи и печели повече :unsure:

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми стана интересно дали си имате някакви мелодии, които ползвате за бързо разпяване? Аз онзи ден си спомних една песничка - диапазона и е почти две октави, запова някъде в средата на моя, после стига до най-ниските ми, за да достигне до най-високите и това в рамките на около 16 такта. Пея си 3-4 пъти (само припева), като я качвам с по един цял тон. Освен че е подходяща за кратко време да се разходя по диапазона си с подходящите по-големи и по-малки интервали, вокалите, които естествено идва да се разпеят повечко са различни - има и "а", и "е", и "и", и "о", да не говорим, че има и много обнадеждаващо-мечтателна мелодия и текст, от което ми идва ищяха за пеене. Така разпяването ми отнема около пет минути. Имате ли си такива песни и вие?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Знаеш ли, все пак ми се струва че това упражнение за издържливост, отколкото за дишане.

На мен проблемът не ми е да го правя, понеже знам прекрасно какво ми куца, както и на повечето жени - вземаме си висок въздух.  Така сме устроени заради раждането.

 

На мен ми е трудно коремното дишане и непрекъснато прескачам на "високо" дишане.  Затова и преходът /от трите "фатални" тона/ си бия шамари, защото все още много често ми се изплъзва...  ;)

Всъщност това упражнение не е само да си чертаем цифри с краката и да си тренираме коремните мускули за издръжливост. На мен ми помага както за издръжливостта, така и за правилното дишане, тъй като, когато вдигам краката нагоре(тогава вдишвам) ми се напряга целия пояс, което ме подсеща как дишам и към което се стрмя, за което е всъщност и самото упражнение, според мен...и от един момент нататък започнах въобще да не се замислям за дишането, то си става втора природа (естествено, това не е единственото упражнение, което съм правила, комбинирала съм няколко). А за прехода, то е ясно-всички си бием шамари до един момент, аз също все още, въпреки че дишам правилно ;)

 

6 цитирани мнения! Това вече е рекорд! Още един път така, уважаема glezlata007, и за седмица почивка ще е достатъчна за научаване на четене и спазване правилата! ;)

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, тъй че не виждам причина защо някой, който го интересуват тези неща, просто не влезе в тази тема и да ги прочете :D Според мен упражненията са полезни и доста помагат за правилното разпяване,в смисъл, че аз ги слагам към практическата част, така че не мисля че съм извън темата...ако греша-поправи ме :ph34r: Ти правиш ли упражнения?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята беше, че когато нещата са на едно място са по-удобни за намиране от хората, които влизат специално за тази информация. Но ваша воля.

А иначе, що се отнася до упражненията за дишане - ами никога не съм правил кой знае колко усилено някакви специални упражнения, свързани с дишането при пеене, но пък нискоребреното дишане вече ми е като инстинктивно, още когато танцувах повече (такова дишане се изисква и при танцуване). А иначе, вече съм го казвал - най добрите и ефективни упражнения за дишане могат да бъдат намерени в практическата Йога.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Отговорено (Редактирано)
Идеята беше, че когато нещата са на едно място са по-удобни за намиране от хората, които влизат специално за тази информация. Но ваша воля.

А иначе, що се отнася до упражненията за дишане - ами никога не съм правил кой знае колко усилено някакви специални упражнения, свързани с дишането при пеене, но пък нискоребреното дишане вече ми е като инстинктивно, още когато танцувах повече  (такова дишане се изисква и при танцуване).  А иначе, вече съм го казвал - най добрите и ефективни упражнения за дишане могат да бъдат намерени в практическата Йога.

 

 

Ще ме накараш да търся книжки за йога да ровя какво пишат за това "нискоребрено дишане".

Къде са точно тия упражнения, взе да ми става интересно..

 

:blink:

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.