Jump to content
Българският форум за музиканти

Разпяване и Влизане Във Форма За Пеене!


toshevski

Recommended Posts

Значи всеки вероятно си има начини и дребни тънкости за това нещо и бих се радвал да сподели нещо по въпроса!

Аз да си призная по някога (а бе доста често) влизам доста трудно в нещата- 1-1:30 часа са ми необходими за да ми се отвори гласа и слуха както трябва... въпреки, че пия чайчета, кафета, вода, упражнения за дишане и т.н. отначало... и все пак съм виждал (чувал) хора, на които са необходими 15 мин. да влезнат в час!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 71
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Като цяло пеенето(а и всяка физическа дейност) са комбинация от волеви мускулни контракции.

Има и неволеви,мигане,преглъщане....трябва максимално да се доближиш до подобен начин на изпълнение,така че,когато пееш да не мислиш за пеенето или изобщо,а да отразяваш себе си.За целта трябва да преодолееш физиката си. Всички с нея се борим !

Преодоляването на физиката е важен момент,който води до безусловното отразяване на твоята Съшност

За да влезеш във форма,ти трябват упражнения,не само вокални,а и някакъв вид спорт и задължително психическа нагласа(което е пак някакъв вид упражнение).

Трудно се постига ниво и нещо като постоянно разпято състояние и много лесно се губят.Единствения начин е с постоянство.Опитай и вечер преди заспиване да пееш мисловно,дръж мислите си там където мислиш(усещаш),че е е силата на гласа ти,вманиячавай се,но не се побърквай....и някой ден ще бъдеш добър!!!

Успех :arrow: :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Ivan благодаря- разбрал си ме много точно и аз съм на това мнение и понякога като че ли точно от психологичната нагласа ми зависи до голяма степен! Аз май искам нещо, което звучи малко утопично- да съм "on-line" постоянно за пеене, ама не става... Та искам да достигна до правилна методика, според която за максимално кратко време да влизам в час с пеенето. А освен това да си призная съм като честотометър- много лесно мога да се смутя и да оплескам добре тръгналите неща- за което трябва да се боря, защото искам да чувствам повече сигурност и да съм възможно най- стабилен при изпълненията си! Та както и да споделям ги тия откровения за да обясня точно за "какво иде реч" около мен! :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз мисля, че психиката е на първо място в това отношение. Честно да ти кажа, ако съм сам в къщи без някой да ме гледа и слуша, дори и докато си правя първото кафе пея и то не по-зло, отколкото бих пял ако съм малко по-притеснен. А понякога след невероятно разпяване, с гърло в най-доброто възможно състояние (без ангини и хрипове), с перфектно научена песен, но пред хора, от които се притеснявам, пея отчайващо зле.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи всеки вероятно си има начини и дребни тънкости за това нещо и бих се радвал да сподели нещо по въпроса!

Аз да си призная по някога (а бе доста често) влизам доста трудно в нещата- 1-1:30 часа са ми необходими за да ми се отвори гласа и слуха както трябва... въпреки, че пия чайчета, кафета, вода, упражнения за дишане и т.н. отначало... и все пак съм виждал (чувал) хора, на които са необходими 15 мин. да влезнат в час!

Предполагам говориш за разпяване. По принцип 10-15 мин. са достатъчни, за да се разпее един певец. Но по-важно е не колко време се разпяваш, а как. Аз лично почвам първо със среден регистър, после низини и наййййй-накрая височините. Така, като за десерт :) Ако се разпяваш неправилно и 2 часа няма да ти стигнат. Много си е пипкава тая работа и сам човек много трудно би се оправил. Трябва ти човек, който поне в началото да те контролира, да те слуша, да ти казва къде са ти грешките. Разликите за теб, докато пееш, между правилно и неправилно пеене са много по-малки отколкото за хората, които те слушат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми трябват около 15-20 минути за да се разпея хубаво и да влезна във форма. Обаче напоследък много рядко се разпявам (още по-рядко се занимавам с вокални упражнения :) ) и нещо не пея много добре.

 

Особено зле съм когато се опитвам да пея на гладно (или пък съм ял непоходяща храна) - липсва ми сила и плътност на гласа (звучи уморено), по-трудно си хващам тоновете в краищата на дипазона и на места фалшивея повечко.

 

Абе поддържането на високо ниво във вокалното изкуство си е трудоемко и изисква работа, грижи и сериозно отношение...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи за тънкости питаш...

 

Когато знам, че никой няма да ме чака да се разпявам:

 

1. Тръгвам за репетиция в последния момент и ми се налага да търча. По този начин съм загряла доста при влизане в репетиционната.

2. Опитвам да си издъвча дъвката, докато всички се настройват. Не успявам, разбира се, но съм раздвижила лицевите мускули.

3. Първата песен я пея с мнооого въздух. Така подготвям диафрагмата и не товаря гласните струни.

 

Тази стратегия ми върши работа, но за някой друг може да е противопоказна.

 

:hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Даам... пак се връщаме на идеята, че всичко е много относително и индивидуално! Много е важна самата разгрявка- доста общо казано! :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Простете малко за офтопика,много ми се иска един стар,яко звучащ лозунг да цитирам - :)

 

"Без учение,без сериозно усвояване на знанията,няма движение"

Редактирано от Ivan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Отговорено (Редактирано)
На мен ми трябват около 15-20 минути за да се разпея хубаво и да влезна във форма. Обаче напоследък много рядко се разпявам (още по-рядко се занимавам с вокални упражнения :P ) и нещо не пея много добре.

 

Особено зле съм когато се опитвам да пея на гладно (или пък съм ял непоходяща храна) - липсва ми сила и плътност на гласа (звучи уморено), по-трудно си хващам тоновете в краищата на дипазона и на места фалшивея повечко.

 

Абе поддържането на високо ниво във вокалното изкуство си е трудоемко и изисква работа, грижи и сериозно отношение...

 

Колкото по-рядко пееш, толкова по-зле ти става гласа. Аз го изпитах на гърба си.

 

Едно съм разбрал - ако искаш да си във форма, пеене и упражнения са му майката!

Редактирано от acsior
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А бе за упражненията и за постоянството ми е ЯСНО БЕ ХОРА... Защо си мислите, че не ги правя? Въпросът е друг- ПО-БЪРЗО ВЛИЗАНЕ ВЪВ ФОРМА!!! Но се радвам, че някои правилно ме разбраха!

Целта ми е преди участие или репетиция максимално бързо да се концентрирам и да влезна в нещата- това е въпроса!

А да не забравяме все пак, че всеки човек е вселена (не го казвам аз, но не помня кой беше ;) ) и е строго индивидуално!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Като цяло пеенето(а и всяка физическа дейност) са комбинация от волеви мускулни контракции.

Има и неволеви,мигане,преглъщане....трябва максимално да се доближиш до подобен начин на изпълнение,така че,когато пееш да не мислиш за пеенето или изобщо,а да отразяваш себе си.За целта трябва да преодолееш физиката си. Всички с нея се борим !

Преодоляването  на физиката е важен момент,който води до безусловното отразяване на твоята Съшност

За да влезеш във форма,ти трябват упражнения,не само вокални,а и някакъв вид спорт и задължително психическа нагласа(което е пак някакъв вид упражнение).

Трудно се постига ниво и нещо като постоянно разпято състояние и много лесно се губят.Единствения начин е с постоянство.Опитай и вечер преди заспиване да пееш мисловно,дръж мислите си там където мислиш(усещаш),че е е силата на гласа ти,вманиячавай се,но не се побърквай....и някой ден ще бъдеш добър!!!

Успех  :arrow:  :happy:

много си прав.

50 коремни преси преди разпяване добра загрявка.

100 е още по-добра :happy:

 

Проблемът ми е обаче преходът. :happy:

Ако успея да си загрея прехода/фа диез, сол, ла бемол вт окт./ към височините, мога да отида и до фа в трета октава. Само че докато това се случи почнах да си бия шамари пред огледалото. :)

 

 

П.С. въобще сама не е хубаво да се разпявам :)

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За коремните- не съм се сетил! Ама ще пробвам- мерси за съвета!:) А прехода във височините е по- лесен поне 30 мин. след като си започнал с разпяването, а и много рано сутрин не се препоръчва! :singer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да има нещо вярно за коремните....

Аз преди правих коремни и бях много добре с гласа :D Ама не знам доколко двете неща имат връзка

Ще взема пак да почна да ги правя (така и така напоследък започвам да имам нужда) та да видим дали пак ще постига по-високи резултати в пеенето хихихих :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да има нещо вярно за коремните....

Ами естествено, че би трябвало да имат, най-вече заради диафрагмата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.