Jump to content
Българският форум за музиканти

Повредено кубе Fender Frontman 15R


Recommended Posts

Здравейте колеги, принуден съм да потърся помощта Ви, понеже вчера ми се развали това кубенце, което е с изтекла гаранция.Ще се опитам първо да обясня какви са симптомите :

 

-включих го и ми направи впечатление, че звукът от китарата ми бързо заглъхва, сякаш напрежението е по-ниско от 220V,затова проверих кабела на захранването, оказа се, че е почти излязъл от куплунга, мушнах го докрай

 

-включих кубето,всичко изглеждаже ок,подрънках си известно време,както на клийн, така и яки рифове на драйв канала :rocker: ,след това го изключих и отидох да обядвам

 

-връщам се след това с пълен тумбак, рекох дай пак да забия някой евъргрийн, включвам го и ето ти проблем - индикаторът над превключвателя Power свети слабо и примигва, чува се само брум, без да е включен кабела на китарата в инпут жака.

 

-изключих кубето, извадих да проверя бушончето, оказа се здраво, пак пуснах кубето пак същата история - така няколко пъти пусках и изключвах, докато накрая кубето тотално умря,както казват англоговорящите.

 

-оторих го, демонтирах електронния блок, за да измеря това-онова, като реших първо да сложа резервното бушонче за проба, но щом включих тока, индикаторът присветна и угасна, а бушончето отново изгоря.

 

Потърсих в чичко Гугле някакви теми, свързани с проблеми на този модел кубета и намерих ето това:

 

http://music-electronics-forum.com/t10336/

 

Доколкото разбрах, тези кубета имат някакъв конструктивен недостатък, който при определени ситуации води до повреда на чипа TDA2050 в крайното стъпало и поради това изгаря и бушонът.Аз обаче си мисля,че бушонът може да изгаря поради много повече причини, например дали лошо мушнатият захранващ кабел може да причини повреда на някои от компонентите на токоизправителния тракт и оттам да гори бушона?

 

За улеснение съм се постарал да намеря електронната схема на модела (15G/15R)

 

http://support.fender.com/schematics/guitar_amplifiers/Frontman_15G_15R_schematic.pdf

 

Ето и тук схемите със сервизни данни

 

http://music-electronics-forum.com/attachments/5741d1247211729-frontman-15g-15r-mexico.pdf

Редактирано от Stabilnia
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...дали лошо мушнатият захранващ кабел може да причини повреда на някои от компонентите на токоизправителния тракт и оттам да гори бушона?

 

Прекъсващото захранване води до токови удари, които може да са причина за повредата.

Старателен анализ при изследване на апаратурата може да потвърди или отрече това твърдение, както и дали други неща са станали причина за дефекта.

Нещо като логическа игра с методите на Шерлок Холмс в съдружие с Г.С.Ом, А.Волта, У. Максуел, М. Фарадей и всички други преки и непреки участници в работата на клетия Фендерчо:).

 

ПП. Няма никакъв фабричен дефект! Когато четеш форуми, чети всичко, а не диагонално. Enzo много добре обяснява, че има разни идиоти, които без да мислят повреждат апаратурите си. Надявам се твоят случай да не е един от тях!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Днес установих,че причината за горене на бушона е повреда именно в интегралната схема TDA2050 - на картинката съм показал какви стойности на съпротивлението получих между крачета 5-4 и 3-4 :

 

3262463I.jpg

 

 

За да извърша тези измервания,отпоих мостчетата W11 и W14, чрез които се подава захранване съответно към крачета 5 и 3 на TDA2050, ето на тази снимка се вижда къде съм отпоил мостчетата (маркирани с две червени стрелки в средната част на платката), а също и светещият червен диод в десния ъгъл на платката, което показва,че захранването е включено и бушонът не е изгорял:

 

http://prikachi.com/images/371/3262371z.jpg

 

 

Остава само утре да купя една нова TDA2050 и да видим дали кубенцето ще заработи нормално.В заключение мога да допълня, че отново се доказа старото правило, че в български форуми човек може да получи само подигравки,ирония и общи локуми от великите нашенски специалисти, докато в западните форуми простите аматьорчета дават конкретни и точни идеи, които вършат работа, както се видя и в тази тема.Хайде надраве и весели празници! :cheers2:

Редактирано от Stabilnia
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

В заключение мога да допълня, че отново се доказа старото правило, че в български форуми човек може да получи само подигравки,ирония и общи локуми от великите нашенски специалисти, докато в западните форуми простите аматьорчета дават конкретни и точни идеи, които вършат работа, както се видя и в тази тема.

 

Много си прав :thumbs_up:

 

Аз имам същото кубе. Като го включа бръмчи и след около минута се оправя. Но от няколко дни взе да пръщи на ниските тонове. Като го пусно през процесор, се оправя донякъде. Смятам да го отварям, но имаш ли идея къде да търся повредата?

А тази - интегралната схема TDA2050 - намира ли се?

Редактирано от Krasi63
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

 

Много си прав :thumbs_up:

 

Аз имам същото кубе. Като го включа бръмчи и след около минута се оправя. Но от няколко дни взе да пръщи на ниските тонове. Като го пусно през процесор, се оправя донякъде. Смятам да го отварям, но имаш ли идея къде да търся повредата?

А тази - интегралната схема TDA2050 - намира ли се?

 

Тази TDA2050 за щастие не е някаква екзотична,би трябвало да се намира във всеки по-добре зареден магазин за електронни компоненти, тук в един магазин я има за 2.40 лв, така че ще пробвам с такава.Относно този модел кубета, във форумите пишат, че са използвани евтини,нискокачествени TDA2050, затова най-честите проблеми са свързани с тази интегрална схема, така че ако и тази се працака, ще търся някоя по-качествена TDA2050.

 

При теб също е много възможно повредата да е в TDA2050, аз съм му включвал педали и слушалки, тоест напълно стандартна употреба, но явно има някакви конструктивни недостатъци, както пишат във форумите, и може да се прецака ако му включваш слушалки или пък му пускаш някаква мелодийка през AUX IN входовете.

Редактирано от Stabilnia
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде и аз да питам в тая тема тогава:

Със същото кубе си дрънкам съвсем тихичко (волуме-то на няма и 2 да кажем), толкова че даже не се чува извън стаята.

Като вдигна Level на дистера над средата му и намаля звука от кубето (на 1 някъде, че и по-малко), така че отново да се чува само в стаята, почва да се чува едно "зъзнене". Тоест кривенето не идва от силата на звука в самия говорител....

Нормално ли е в крайна сметка това или е дефект и как се оправя?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро му пусках МР3 от телефона и от друг МР3 плеар. Пък и слушалки използвах. Ще го разглобя и може да сменя този чип за проба. Аз съм по пробите.

Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Айде и аз да питам в тая тема тогава:

Със същото кубе си дрънкам съвсем тихичко (волуме-то на няма и 2 да кажем), толкова че даже не се чува извън стаята.

Като вдигна Level на дистера над средата му и намаля звука от кубето (на 1 някъде, че и по-малко), така че отново да се чува само в стаята, почва да се чува едно "зъзнене". Тоест кривенето не идва от силата на звука в самия говорител....

Нормално ли е в крайна сметка това или е дефект и как се оправя?

 

Значи тия кубета по принцип са много зле като качество на звука - на говорителя няма никакви надписи, не е ясно къде е произведен, а изобщо електронните му компоненти са нискокачествени.Все пак поносимо донякъде за абсолютно начинаещи китаристи звучи чистият канал, но ако почнеш да му включваш педали, рискуваш да се повреди.Драйв каналът е пълно дърво, може да се търпи някъде до позиции 5-6 на потенциометъра, по-натам става страшна мазня, а пък ако пуснеш и пружинния реверб пародията става пълна - все едно звукът излиза из тенджера :hysterical:

 

Аз дори си мисля да го пусна на един 12" Bugera, за да видя дали пак ще звучи така трагично и ако съм доволен от резултата, може да монтирам на гърба на кубето едни изводи за външен говорител и така да го ползвам,че с това 8" говорителче наистина е много зле звукът, но пък може и изобщо като електронна концепция толкова да си може.Сравнявал съм го с кубета Берингер, струващи горе-долу същите пари, разликата е несравнимо в полза на така оплюваните Берингери.

Редактирано от Stabilnia
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса е защо при мен "зъзне" при ниво на потенциометъра под 2. Аз ако надуя до 5 ще се чува до 8-ия етаж сигурно. Явно не е от говорителя и от сила на звука.

Може ли това да се оправи?

А за какво ми е кубе ако не може да му се включват външни педали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А за какво ми е кубе ако не може да му се включват външни педали?

на тебе - за нищо, на фендер - да ти земат парите...

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сутринта намерих в Бургас TDA2050 и набързо го монтирах на платката. В началото на Предните адаптери беше ОК, но като включих Бриджа и започна пак да бръмчи и започна да се губи звукът. После видях, че в бързината съм забравил, да сложа радиатора - охладителя и TDA2050 беше много нагряла, може да е гръмнала пак.

Следобед ще пробвам пак!

Четох за заместител на TDA2050 - LM1875, който бил по-качествен, дали ако го намеря да поставя него?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като вдигна Level на дистера над средата му и намаля звука от кубето (на 1 някъде, че и по-малко), така че отново да се чува само в стаята, почва да се чува едно "зъзнене". Тоест кривенето не идва от силата на звука в самия говорител....

 

И все пак това нормално ли е?

При вас така ли е?

Редактирано от kiik
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като вдигна Level на дистера над средата му и намаля звука от кубето (на 1 някъде, че и по-малко), така че отново да се чува само в стаята, почва да се чува едно "зъзнене". Тоест кривенето не идва от силата на звука в самия говорител....

 

И все пак това нормално ли е?

При вас така ли е?

 

Да ти кажа, като сменям адаптерите се получава нещо такова, после изчезва. Може да е от зануляването, от кабела или някакво смущение. Може и от кофти спойка, ако е отваряно.

 

А " Stabilnia " Трябва да черпя, смених отново TDA2050 и в момента е куршум!!! :cheers2::cheers2::cheers2::recourse:

Смених и кондензатора С39 , че нещо ме съмняваше.

Благодарности :thumbup:

Редактирано от Krasi63
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стабилен, ако ползваш кубето правилно няма да ти прави никакви проблеми. Този тип изделия са за домашно дрънкане, а не за озвучаване на махалата. Отнасяйте се грижовно както със слуха на съседите, така и със собствения си такъв. Кубето търпи включване на всякакви изправни педалчета. При включване и превключване намалявайте волум пота, за да не излизат пукотевици в говорителя.

Донякъде си изкарал късмет, че си попаднал на читаво интегралче. Ментетата не са рядкост.

Осигури добър термичен контакт на интегралчето с радиатора - термопроводяща паста и плътно прилепване. Почисти всичко от прах, защото той влошава топлообмена.

 

Високоговорителят е толкова качествен, колкото струва. Има по-скъпи и по-качествени. Ъпгрейдът е лесен. Не е зле кубето да се прегледа от човек, който има опит с ремонта на подобна апаратура. Засега само се предполага каква е причината за повредата, а трябва да се установи със сигурност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стабилен, ако ползваш кубето правилно няма да ти прави никакви проблеми. Този тип изделия са за домашно дрънкане, а не за озвучаване на махалата. Отнасяйте се грижовно както със слуха на съседите, така и със собствения си такъв. Кубето търпи включване на всякакви изправни педалчета. При включване и превключване намалявайте волум пота, за да не излизат пукотевици в говорителя.

Донякъде си изкарал късмет, че си попаднал на читаво интегралче. Ментетата не са рядкост.

Осигури добър термичен контакт на интегралчето с радиатора - термопроводяща паста и плътно прилепване. Почисти всичко от прах, защото той влошава топлообмена.

 

Високоговорителят е толкова качествен, колкото струва. Има по-скъпи и по-качествени. Ъпгрейдът е лесен. Не е зле кубето да се прегледа от човек, който има опит с ремонта на подобна апаратура. Засега само се предполага каква е причината за повредата, а трябва да се установи със сигурност.

 

Изглежда не си чел всички постове в темата, погледни пост #3, там съм обяснил къде е повредата.Относно кубето, този модел наистина е много калпав като концепция, а на всичкото отгоре най-важният му компонент (TDA2050)e някакво менте, вероятно произведено нелегално в Китай.Личи си,че изобщо не си запознат с проблематиката на Frontman 15R, в доста чуждоезични форуми се коментира как повреди са били получавани от включени педали,мп3-ки и дори слушалки, така че нещата не се решават с общи приказки и лафове, каквито си написал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.