Jump to content
Българският форум за музиканти

Премахване на прагове


~DN

Recommended Posts

Здраво. Понеже глупостта ми е безгранична, май си прецаках китарата. Исках да експериментирам с акустичната китара и премахнах всички прагчета, почистих дупките, изгладих грифа с шкурка и сложих струните. Проблема обаче, е, че при open strings всичко звучи добре, но като свиря акорди, скали или каквото и да е по fretboard-a, всички ноти звучат глухи, сякаш умишлено ги заглушавам с дканта на дясната ръка. Какво пропускам? Дали е защото не съм запълнил дупките на прагчетата, или трябва да направя нещо с nut-a? Китарата е евтина - factor 90лв., ако е от значение.

 

Мерси предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не разбирам, зашо си го направил това нещо. Ето тук има обяснения как да ги махнеш и после да ги запълниш (ама е за електрическа):

http://www.unfretted.com/loader.php?LINK=/classes/em_defret1

П.П. ако не можеш да се оправиш сам, но още има надежда за китарата, потърси лютиер!

Редактирано от polaris
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

т'вааа странно ли е? :unsure:

 

Ще се радвам ако разбера отговора. :)

 

Хич не ми е жал за китарата - не я и поглеждам, пък и я купих за няма и 20лв. от един познат преди година. И да съм я прецакал, много й здраве. НО, дай да довършим работата. Не съм наясно обаче - окей ли е китара без прагове да звучи глухо и да има абсурден състейн? Ако да, предполагам тук завършва и темата, предполагам. :) Ако не, как да го оправя?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не разбирам, зашо си го направил това нещо. Ето тук има обяснения как да ги махнеш и после да ги запълниш (ама е за електрическа):

http://www.unfretted.com/loader.php?LINK=/classes/em_defret1

П.П. ако не можеш да се оправиш сам, но още има надежда за китарата, потърси лютиер!

 

 

От този същия сайт следвах стъпките. Всичко е спазено, с изключение на запълването на дупките. Ако е ключово, разбирам защо не става тя работа. Колкото до причината - много свободно време, предполагам. :)

А до лютиер не вярвам да се стигне. Тя така или иначе не ставаше за свирене и с праговете, та реших да поекспериментирам, защото очевидно щеше да си хваща прах в таванската стая докато някой ден не ми писне да я гледам и не я изхвърля/подаря. Рекох дай да не пилея материала и поне да седна да науча няколко урока от първа ръка, та седнах да си играя с fretless идеята. Туй то.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

нормално е. няма как - в идеалния случай прагчето се допира до струната в 1 точка, а пръстите ти затискат много по-голяма площ. на цигулка като се свири пицикато (с пръсти) що мислиш, че звучи така ;) сложи едни нови струни - ще звукне доста по-ярко. макар че, ако е с найлонови, не чакай голяма промяна на тънките 3.

 

ей ти и разни клипчЕта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами...хм, как да обясня....

...когато натиснеш струните с пръсти, но има прагове, струната трепти от прага до моста/магарето, т.е. трепти между две твърди точки, а в този случай твоите пръсти гасят това трептене като му влияят и честотно - демек не звъни както, когато е с прагове.

Нещо такова...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.