-
Мнения
1604 -
Присъединил/а се
-
Последно посещение
-
Топ дни
6
Тип съдържание
Профил
Форуми
Календар
Всичко публикувано от metalhammer
-
Бе да се предлагат VMB като алтернатива - ше взема да спра да пиша не само във темата ами и във форума ...
-
Както се казва ако metalhammer e 5881 маняк, synchu е ел 34 маняк synchu и на мен el 34 ми отнесоха главата във оригинален Vintage JTM 45 ама после същия чифт ламби в каквото и да ги забучих нямаше нищо общо. То всичко е комплексно. Моjo-to на vintage техниката е ... абе не е за тая тема.
-
Ако подходим чисто пазарно на ситуацията - не е финансово изгодно да правиш нещо което може да купиш като готово изделие - на цена по ниска от цената на сет сносни трафове + комплект лампи. Ако подходим максималистично към ситуацията - мисля, че веднага трябва да излезем от тази тема и да направим друга. И има един друг готин вариант -туикването, модването и ъпгрейд на машини които лесно и безболезнено позволяват това. 21 век сме на пазара има изделия които могат да сложат в малкия си джоб други таквиа изделия които струват 2 пъти повече от тях - но имат друга табелка. Посочените машини са и лесни за всякакви ъпгрейди - подмяната на някой неща по тях ги избутва на нивото на наистина претенд бутиковите и истинските бутикови изделия. Всяко нещо си има цена разбира са. Не на последно място - всеки сам трябва да извърви пътя с проба и грешка и то не става от днес за утре. Ако някой ми беше бутнал в ръцете американски страт със сингли и някое плекси със гринбеци - когато бях на 17 и свирехме в даскалото със милин камък орфей във вермона пулт и изпърдяни колони - едва ли щях да разбера какво е това ! Нямаше да имам никаква база за сравнение.
-
В първоначалното задание има някой изисквания които на мен лично ми харесват: Клийнът да бъде с голям хедруум Според моя скромен опит и нещата на които свиря или съм имал време да тествам дългосрочно - така наречения чист хедруум аз съм го постигал главно в 2 направления: 1. Минимум 4 крайни лампи - задължително американски лампи (el 34 и подобни нямат търсения поне от мен хубав клиин) Като първи избор това е 5881 , минaваме през 6L6 GC и стигаме до 6550. (за мен и трите варианта изпълняват перфектно задачата). Второто нещо е качествено крайно стъпало, Hi End изходен трансформатор с голямо сечение на магнитопровода Задължително качествен дросел в захранването (това малко трето трафче на или под шасито) Тук мога да изброя няколко класически варианта: Vintage fender twin reverb Marshall 2203 with 6550 Soldano slo 100 Mesa dual recto модната с тример за Bias и 6L6 GC вкарани в нормален режим (не запушени фабрично супер хладни, дарк и мастерирани) 2.Второто направление е задължително повече говорители за предпочитане 4х12 или 2х 4 х12 Преди седмица тествах един китайски усилвател от реномирана марка но бъджет модел (произведен в Китай) които моднах за 5881 Комбо 1х12 с 2 крайни лампи. Сам по себе си въпреки, че има активен филтър в обратната връзка да подсилва стабилно ниските за да компенсира 1х12 опън бек - няма хедруум горкото. В момента в който беше включен в една 4х12 просто преобърна представите на околните че това е същия усилвател. Лично моя извод в резюме - повече американски лампи, качествен краен усилвател, прост ненатруфен преамп, много говорители... Относно изброения списък за избор очите ми виждат усилватели с el 84 - лампа която аз лично така и не можах да харесам затова и избягвам да коментирам - пристрастен съм. Виждам азиатски или хибридни усилватели. Виждам и хайгейн със 7 ecc83 !! предишните му братя никога не са имали хубав клиин с хедрум - не са проектирани за това - дори няма дросел... Подчертавам това са лични мои виждания - не искам да ги натрапвам на никой, всички те са въз основа на реален досег и свирене на изброените машини.
-
ultramega нямах в предвид теб а Varbanov, нито пък съм искал да се заяждам с някой. Цената му като нов е елементрано да се намери - това е продукт който е продаван от Line 6 Дилърите има в бг са musicworld.bg примерно: http://img.musicworld.bg/pdf/s/1950000/Line6%20Price%20List.pdf С няколко еквилибристики - които половината форум ползват - цената е била еквивалентна на търсената в базара. Не искам да изпадам в подробности. Китайските усилватели са голямо хоби - това вече пък е съвсем друга тема, като се поамортизира имаш много малко варианти
-
Определено 269 $ са друга бира. Сори за лиричното отклонение
-
Добре де хубаво му предлагате на човека Китайски усилвател 2 ръка на цената на нов ! Вие тествали ли сте го този амп за да го промотирате ? (За сведение аз съм го тествал)
-
Момчета опитвам се да споделям вашия ентусиазъм но 318 EUR не ми изглеждат никак малко ..
-
Мисля, че си сгрешил 8 със 9
-
Някой има ли опит с тези говорители ? Съпоставка с някой класически Celestion ?
-
JCM 900 5881 on board 1993 Marshall изпитват проблеми със набавянето на крайни лампи EL34. Европейските заводи спират производство на лампи изобщо. Решението което взимат е да предлагат усилвателите си със 5881 крайни лампи. Руските производители на лампи произвеждат 5881 през цялото си съществуване до ден днешен – количествата им са почти неизчерпаеми. 5881 по рождение е американска лампа и честотните и характеристики както и произвежданата мощност са доста различни в сравнение с EL34. JCM 900 се предлагат и с двата варианта крайни лампи. Конверсията между двата вида лампи е със замяна на определен брой компоненти и може да бъде извършена само от специалист. Повече по темата тук: http://forum.muzikant.org/topic/159145-conversion-from-el-34-to-5881/?hl=%2Bconversion+%2Bfrom+%2B5881 Усилвателите които заводски са произведени за 5881 имат стикер лого:
-
http://forum.muzikant.org/topic/165597-marshall-silver-jubilee-vs-jcm-900/
-
Silver Jubilee - диоди за клипинг и изцяло лампов сигнал! (дросел в захранването) JCM 900 освен клипинг диоди - изцяло солидстейт буфери през които минава основния сигнал - амплитудите и честотите са с други нива характерни за солидстейт апаратура, необратимо състояние !
-
JCM 900 SL-X “Super Lead eXtended” 1993-1999 В началото на 90- те години пазара на китарните усилвателни е силно повлиян от бутиковите изцяло лампови Hi Gain решения с 4 Gain stages в преампа. Marshall създават изцяло нов all tube preamp с 4 Gain stages – добавена е още една предусилвателна лампа за целта. Клипинг диодната секция е премахната. Разликата мнежду MK III и JCM 900 SL-X е единствено новия преамп. Въпреки новия модерен all tube preamp – всичко останало е преизползвано от предишния модел – хибридната секция със солидстейт лууп и мастер буферите остават. Запазена е концепцията с 2 гейна – един след първия триод и втори след втория триод. Като единия е маркиран като Preamp Volume а втория като Gain Sensitivity. Лично според мен ако бяха преработили солидстейт луупа да се байпасва и мастера да е класически пасивен – този модел щеше да се превърне в култов. Но това не се случва. Този пост беше подготвен преди поста на Тони и не е редактиран изобщо от първоначалното си състояние.
-
JCM900 Dual Reverb 4100 1990 -1999 JCM900 Dual Reverb 100W e логично продължение на JCM800 2210 Този модел като крайно стъпало и функции към него е еднакъв с 2100. Съществената разлика е, че е двуканален със отделни корекции за Gain и Volume за всеки канал. Като единия канал е с много повече бууст и драйв. Наличие на пружинен Reverb който се регулира с отделен потенциометър за всеки канал. Има наличен бутон за ръчно превключване на каналите. Футсуича е с 2 бутона – един за каналите и един за Reverb -а. Схемотехнически преампа на този модел е в много по голяма част солидстейт което го прави още по хибриден от 2100. Първата лампа е използвана като лампов буфер в преампа, втората лампа като буфер преди и след Reverb секцията (след Return и преди Мастер). В заключение макар и идентични на външен вид – схемотехнически много различен хибриден преамп което се отразява и на общата звукова картина.
-
Тони ще пропусна твоя пост - тази тема не е за спорове. Когато фактите говорят Боговете си мълчат. Лесно е когато някой е постлал чистичко да се изтропаш набързо. Занапред няма и да отговарям повече, просто ще поствам - все на някой ще му е интересно да го чете. Не бих спрял да пиша заради постове като твоя, а и си имам и алтернатива.
-
JCM 900 Master Volume MkIII 1990 – 1992 Marshall промотират изцяло новo поколение усивлатели JCM 900 Моделитете са 2: Master Volume MkIII и Dual Reverb Тук ще разгледаме JCM900 Master Volume MkIII, а за Dual Reverb ще има отделна тема. 2100 JCM900 Master Volume 100W head Ако погледнем темите назад – ярко се открояват силните модели на Marshall: Plexi 1959, JMP 2203, JCM800 2203 (както и 50 ватовите им модели 1987 и 2204). Това са машините които издигат Marshall до култов статус и законодател в китарното ампостроене. За съжаление JCM 900 серията не спада към гореспоменатите – ще се опитаме да разберем в детайли защо е така. Функции на 2100 JCM900: 1 Канал 2 Гейна – единия след първия триод на първата лампа, втория след втория триод на първата лампа 2 Идентични мастера които могат да се превключват с Foot switch (жака на който е на предния панел ?? липсва копче за ръчно превключване, но не е и нужно – мастерите са еднакви) Солидстейт клипинг диоди във преампа (Think of it as a built-in tube screamer ). Солидстейт буфери с операционен усилвател за сенд и ретърн. Send Return Нивото може да се регулира със стерео пот – но само с отверка. Солидстейт буфери с операционен услвател по един за всеки Master Volume – позицията на мастерите е между входа и изхода на операционния усилвател. 2 D.I. изхода – взети директно от премпа преди крайното стъпало (не след изходния трансфроматор както при JCM 800). Единия директен, другия емулриан с пасивни компоненти. Превключвател Пентод Триод – отбелязан като High or Low Power Level output Съвсем объркващия юзъра импеданс селектор само с 2 положения отбелязан със (4)16 and 8 Спестили са си по скъпия импеданс селектор – в едното положение имаме сигурни 8 ома – в другото положение към ключа е запоен или 4 омовия тап на изходния трансформатор или 16 омовия. Като при главата е едното, а при комбото другото. Най сигурно е просто да се отвори и провери наистина кой тап е запоен и да се задраска да се знае, че е само 4 или само 16 ома. Ако искаме да го променим е недобходимо презапояване от квалифициран човек. Бушони в катодите на крайните лампи и светодиодна индикация ако са изгоряли. Евтини потенциометри с малък диаметър и къс живот. Премахнат е дросела в захранването и е използван резистор. Захранващия трансформатор няма средана точка на намотката за анодно напрежение, а изправителя е с грец. От това следва че: Отрицателното преднапрежение (BIAS -a ) е реализирано с разделящ кондензатор – нещо не толкова стандартно и надеждно – все пак този кондензатор си има живот. Казаното горе – както и факта, че освен клипинг диоди се ползват доста солид стейт буфери по пътя на сигнала, плюс липсата на дросел в захранването водят до значителна промяна в лошо насока на общия войсинг на тези усилватели. JCM 900 Master Volume MkIII спада към хибридно звучащите китарни усилватели и се отдалечава значително от старите All tube 2203.
-
Примерно: http://www.tube-town.net/ttstore/Tolex-Grillcloth/Tolex-Rest-Pieces-Pre-cut/Piece-of-Tolex-VOX-Red-basket-min-100-x-40-cm::4808.html
-
Адаш със същия ентусиазъм може директно да сглобиш оригиналния лампов преамп. Правил съм го на пробно шаси - ако имаш готово такова със захранващ траф - отнема един следобяд с поялника.
-
2210 JCM800 Split Channel Reverb 1982-1989 2210 е първият Marshall усилвател който предлага 2 канала с фукция за превключване. Опциите които предлага са: - Чист канал с Volume, Treble и Bass - Драйв канал със стандартните корекции – Gain, Volume, Bass , Middle, Treble - Общ за двата канала пружинен лампов Reverb - Лампов Loop – Send /Return - D.I. с потенциометър за ниво - Foot Switch с 2 бутона – единия за каналите втория за ривърба Усилвателя е тотален хит при появяването си – заради двата независими канала. Но има съществени проблеми. Поради грешка в проектирането двата канала bleed – ват по между си, проблема е остранен фабрично в значително по късни версии 1986 година. Чистия канал не е точно чист, а по скоро получист. Драйв канала е реализиран със диодна солид стейт клипинг секция – поради което саунда е значително по тънък и беден честотно, липсва пънч – това в сравнение със All tube братята си от онези години (2203).
-
Dirk , 81.slash благодаря
-
Този комбо усилвател тежи 30 килограма - местил съм такъв и щеше да ми откъсне китката. Лично за мен комбото е компромисен вариант - не печелиш нищо от него а само губиш. Бих предпочел колона и глава - защото ги пренасям поотделно. 100 ватов лампов усилвател няма как да бъде кранкнат с 2х12 говорители на макс, говорителите са в отворен обем и саунда няма много общо със нормална затворена колона с 2 или 4 говорителя. Ще ти липсват ниски и ще опитваш да ги компенсираш с еквалайзер - но няма как да се случи с отворен обем. Цената изглежда съмнително ниска - за напълно изправен и неамортизиран такъв.
-
Silver Jubilee series 2555 for 25th anniversary. 1987 година Средата на 80-те години по целия свят се появяват безброй хотроднати Marshall усилватели. Модовете са основно за повече гейн в преампа както и Еffects Лoop (Send – Return). Marshall създават собствена модел който да съдържа всички нови екстри както и някои допълнителни – Silver Jubilee series. Външния вид е изцяло нов – хромирани огледални предни панели, както и сребърен толекс за моделите от 1987. Имаме куп на брой изцяло нови функции: - “half” power ключ на предния панел, който превключва усилвателя в триоден режим на крайните лампи (малко използвана опция защото рефлектира саунда в по неизползваема “некитарна” насока) - Входен “Input Gain” потенциометър с пуш пул функция – която добава допълнително клипинг диоди за повече драйв. Този потенциометър е общ и сигнала винаги минава през него. - “Lead Master” потенциометър който макар и кръстен “Master” дефакто се явява втори екстра гейн плюс още доста на брой клипинг диоди във веригата. - “Lead Master” опцията е Foot Switchable или може да се активира от Пуш Пул на “Output Master” потенциометъра - Лампов Send Return Loop - D.I. - “Master” потенциометъра е Стерео и регулира успоредно Return нивото в Loop-a и Общото ниво след еквалайзера. Silver Jubilee има собствен уникален звук който си спечелва редица верни фенове. Поради клипинг диодните вериги имат значително повече дреайв дори и на ниски нива. От друга страна точно тези диоди водят да различен от предходния all tube звук на предходните модели, и възнегодуване на ламповите пюристи. Тенденцията за въвеждане на по евтини елементи за намаляване на производствените разходи е значителна. Намален е капацитета на някои филтриращи кондензатори. След 1987 2555 е прекръстен на Custom series 25/50 2555 и вече се предлага в черен толекс. Серията се произвежда до края на 80-те години. Това е любимия модел на Слаш и е преиздаден в лимитирана Слаш серия през 1996 – 3000 бройки.
-
JCM 800 2203 horizontal input Средата на 80 – те Marshall взимат решение да намалят производствените разходи и променят технологията за производство. Имплементирана е нова платка на която директно са разположени потенциометрите и двата входни жака. Поради това входните жакове вече са хоризонтални и това е най характерната лесно забележима черта. Цоклите на предусилвателните и драйверната лампа са изместени навътре. Променен е броя на елетролитнтие кондензатори – използвани са такива с по високо пробивно напрежение и по малка стойност с което бройката спада на 3 броя. Реално в стария модел кондензаторите са със стойност 100 uF но са свързания последователно заради по ниското им пробивни напрежение – от което следва, че общата им стойност е била 50 uF – за крайното стъпало. Новите 50 uF са свързани успоредно от което следва, че общата им стойност за крайното стъпало е 100 uF което е двойно на стария модел. Това отклонение е важно защото оборва с обратна стойност всеобщото мнение на потребителите, че бройката е намалена и виждаш ли затова и саунда е различен към по зле. Промяната в саунда се дължи на използването на по евтини нови модели проходни кондензатори, премахване на резистори по захранването – от което следва по високи напрежения на драйверната лампа и на целия преамп (драйверната лампа и втората лампа от преампа се захранват от обща точка). Добавен е допълнителен D.I. изходен жак на задния панел – което взима сигнал от изходния трансформатор през делител от резистори. Естествено тази функция може да се ползва само когато усилвателя си е включен към кабинет. Според старите потребители това е първата стъпка на Marshall към влошаване на качеството – като това е доста психологическо и необосновано твърдение. Лично за мен по важното твърдение е, че това е последния Bad A$$ Marshall оставил трайна следва в историята на рок музиката като цяло, Pure to the bone. Включваш се и свириш – 1 канал, прости корекци и Огромна стена от звук. Стандарт в китарните усилватели и до днес.
-
Как да подредим ефектите в педалборда (със Стив Вай)
topic отговори на metalhammer's Baby Thomas в Китара
Отне ми 1 минута да разбера, че е безполезно за мен