Jump to content
Българският форум за музиканти

Курсове по миксинг и мастеринг


Recommended Posts

Отдавна ми зрее тази идея, но сега чуствам че имам достатъчно опит плюс необходимия хардуер и софтуер.

Като начало ще организирам съботен курс (workshop) - нещо подобно на това, което сме правили навремето с "voxxlab". При наличие на достатъчно участници (8) ще сформираме група. Идеята е активните участници да представят своите парчета във вид на тракове и благодарение на "общи усилия", съпътствани с коментари и разяснения от моя страна, да се постигне максимално добрия микс и мастеринг.

Хардуер:

монитори: KRK VXT 8 плюс още два чифта по-нисък клас монитори, Cubase 5,5, UAD - Flexi pack with mastering precision bundle, all steinberg editing, mixing, and mastering tools. Два 24 инчови монитора...има много други джаджи, но това е гръбнака на курса.

За тези, които работят с Ейбълтън или Фрутилупс отговарям че това не е курс по софтуер, а курс по смесване. Т.е. единственото, което се иска от вас е да експортнете проекта си многоканално.

Очаквам предложения.

Представям си го по следния начин: Събота от 11h do 18 h с 10 минутни почивки на всеки час примерно.

Такса: не съм мислил, но ще има една за активни (върху чиито тракове се работи) и пасивни (такива, които слушат, гледат.....и питат :-)) засега си представям 20 - активни, 10 лева пасивни.

Идеята за групова обстановка е обусловена от факта че някои от елементите в микса са субективни като решения и при наличието на повече уши това ще бъде добре за вашия проект - всеки да коментира "как" го чува. Така вие събирате фийдбек за проекта си както и опит разбира се.

Ако има повече желаещи, със сигурност можем да разделим акустични от чисто електронни жанрове.

Очаквам да се получи една приятна атмосфера от готини музикотворци!

За тези които си представят че това ще е една самодейна инициатива с комерсиална цел, отговарям че курса ще бъде съпътстван с лекции и обяснения на професионален жаргон. Както и подплътено с впечатляваща библиография.

При интерес от страна на участниците може на всеки уъркшоп да се отдели 1 час да се коментират някакви чисто "рутинни" процеси като EQ, Компресия, Интонационни корекции, Параметри на процесорите....мастеринг....и т.н., без да засенчваме творческия процес.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е много добра, навремето с voxxlab се получи доста забавно ;). И тракове мога да донеса, особено такива с проблеми ;), съботите съм доста зает за съжаление, но ако се сформира група ще намеря начин да посетя поне 1-2 пъти.

 

@ex-prisoner

Съжалявам, но идеята за 2-3 лв. е просто смешна. Няма да давам примери колко струва посещаването на подобно събитие в чужбина, освен това познавайки лектора самото "know how", което ще получи всеки присъстващ гарантирам, че ще заслужава доста повече от 20-те лева за конкретен ден. А ако мислиш точно Алекс да го плашиш с "елетронни тембри" не си улучил правилния човек :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

...а какво мислите да го направим това нещо в Софийския Университет (при Адриан Георгиев) и по този начин да се легализира ? А курса да завършва с изпит или дадена конкретна задача, което да ви осигури сертификат (диплом) за завършени "тези" или "онези" курсове. Аз при всички случаи клоня към това, но споделям с вас за да събера фиийдбек.

Засега си го представям така :

Една част от курса фокусираме в студиото ми (Cubase, UAD, запис барабани и акустични инструменти, мастеринг)

А друга част от курса разполагаме в СУ с Pro Tools.

Също ме интересува дали би ви било интересно към курса да включим и 2-3 часа "Restoration of old Archives". За тези, които не знаят - в Института по Изкуствознание дигитализираме и реставрираме стари плочи и ленти с ето това ....това между другото - само при интерес.....правим го вече 3 години и имаме какво да споделим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Семплите на тоя "лазарен грамофон" никак не могат да ме убедят, че си струва 13-те хиляди долара. И двете МР3-ки съскат и пращят като за световно. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Семплите на тоя "лазарен грамофон" никак не могат да ме убедят, че си струва 13-те хиляди долара. И двете МР3-ки съскат и пращят като за световно. ;)

....идеята не е в това че игнорира пуканки, а в това че плочи които са се поразпаднали вече ги чете и НЕ ГИ ДОКОСВА (говорим за такива от 1900 - 1915)..а иначе в сравнение с аналогов грамофон за стерео плочи след 50-те е чуствително по-добро качеството...иначе имаме към него хардуерен декликер, който долу горе работи като софтуерния, но спестява време....това отклонява темата...

 

..получих доста лични съобшения, което значи че има интерес към курса...

забавянето ни идва от факта че се опитвам да преместя студиото в по-широко пространство (където да могат да се пишат барабани и камерни състави)...

Надявам се през Уикенда да съм готов с конкретни програми и в понеделник да се срещна с доц. Адриан Георгиев за уточнения...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....ok...значи малко се отдалечаваме от първоначалния замисъл, именно за да се легализира работата и да няма "дай 5 кинта - на ти двайсе"....

...значи готови сме с програмата, която включва доста уъркшопи от същия тип (за които споменах в началото - с тракове на курсанти)...

Ще има голям модул (едногодишен), който ще се равнява на следдипломна квалификация към СУ. Дисциплината е "Продуциране и смесване на поп музика"

За тези, които не могат да запишат цяла година, предвиждаме малки модули - "Beginner", "Intermediate" i "Advanced".

Ето и програмите (които не са редактирани, но дават добра ориентация):

Beginner

Intermediate

Advanced

Разбира се, най-добрият вариант е едногодишния модул, защото дава по-цялостно и последователно обучение.

Малко избързвам с публикуването на програмите, но идеята е да вместим един модул преди отпускарския сезон.

За конкретно инфо и записвания - л.с.

Поздрави

 

п.с. Към идеята за "Audio Restoration" засега няма интерес, така че отпада от програмата...засега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера завърших курс при Адриан Георгиев и съм изключително доволен от старанието и ентусиазма, който дава за своите студенти! За тази идея съм много добре настроен и със 100 процентова сигурност ще се запиша заедно с един мой приятел, който също завърши вчера курс към СУ и споделя моите впечатления от него напълно. Ще следим отблизо развитието на темата и очакваме още информация с нетърпение! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добре се е оформила идеята :D.

Помислете за включване на част с практически запис на лента, инфо за основните видове формати и обяснение на оld school техники - в едногодишния формат би трябвало да се намери време и за подобни отклонения :thumbs_up:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.