Jump to content
Българският форум за музиканти

Дайте някоя схема на тестван китарен преамп


Recommended Posts

Трябва ми проста и лесна за сглобяване схема на китарен предусилвател.

Идеята ми е да използвам този пре-амп когато свиря през компа и от там да си намаля вредния шум.

 

Проблемът е, че каквито и предусилватели досега да съм ползвал (правени, камиончета и т.н.), всичките усилват положитевлния сигнал, но и шума и съответно ефектът от тях при свирене през компа е Нулев.

 

Не съм убеден и доколко се изравняват импендансите на входа на звуковата карта, така че ми трябва нещо изпитано и доказано, че работи добре и намалява шума при свирене с компютърни симулации.

С други думи - трябва ми нещо тествано от хора, а не просто някаква схема на преамп - такива има в изобилие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 51
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Използваш ли DIBox? Ако не, пробвай да сглобиш такъв! Мисля, че ще помогне.

Аз лично използвам С-ампа на никифена и нямам високо ниво на шума.

поздрави Иво :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато едно устройство усилва сигнал, то не прави разлика дали в него влиза полезен и вреден сигнал. Той усилва всичко. За по-малко шум винаги се тръгва от адаптери, екраниране, кабели. Следващото важно нещо е добре стабилизирано и филтрирано захранване за ефекти.

 

Кажи какви корекции искаш да има на тоя преамп и ще ти намеря някаква схема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Никакви. Може би просто да е безшумен.

Иначе ми е ясно, че пре-ампа усилва всичко - няма как да отдели шума от полезния сигнал.

Затва ми е любопитно защо хората твърдят, че с пре-амп ще ми падне шума при свирене с комп.

Пробвал съм много пъти - файда йок. Ма рекох да попитам - да не би да има някакви Много Специални Преампове... :lol:

 

В момента съм доволен от свирнята със софт - нямам много шум и всичко е ОК.

Но може и още да се иска.

Та за тва де...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Следващото важно нещо е добре стабилизирано и филтрирано захранване за ефекти.

 

 

Изглежда най малко шум има когато не се използва външно захранване, а батерии. Проблема си го реших с акумолаторни такива - зареждам си ги и нямам толкова проблеми с шума. Защо не си предвидил место в кутията на сансампа за 9 волтова батерия, сегаще се наложи да го пробивам , за да сложа жак за външна такава. Сансампа идеално става и за предусилвател.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо набързо:

119214_994.GIF

 

И няколко думи за схемата

 

Това конвертира високоомния сигнал на адаптерите и го прави на нискоомен.

 

Резистора 100к на аутпут може да се замени с потенциометър. 100 килоома е добре. Може и по-малко. Става всичко от 10к до 100к (10к, 22к, 47, 100к) потенциометри. Така ще имаш потенциометър Level.

 

Има един кондензатор от 100нф който е добре да се запои директно на пин 4 и 7 на операционния усилвател

 

За операционен усилвател можеш да ползваш всеки единичен операционен който има FET вход. Освен добре познатия TL071 който струва стотинки, можеш да ползваш OPA132, който е 5-6 лева и се ползва за в high tech хапаратури разни -по-добър е!

 

За захранване ти препоръчвам добре стабилизиран адаптер или батерия.

тая джаджа работи без проблем на напрежения до поне 35 волта! Трябва да се внимава само, че филтриращите кондензатори 47u, 10u трябва да оразмерени така, че да поемат това захранване.

 

И последно всички елементи трябва да ги има. Не махай елементи защото смяташ, че не са нужни :lol:

 

ПС: Открих 1 малка грешка в текста - бетуин пин 4 и 7 е. Не е между 4 и 8 (за кондензатора 100н става дума)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо не си предвидил место в кутията на сансампа за 9 волтова батерия, сегаще се наложи да го пробивам , за да сложа жак за външна такава. Сансампа идеално става и за предусилвател.

 

Защото няма място в него за батерия.

Щом работи добре на батерии, значи ще работи добре и с добре стабилизирано и филтрирано захранване :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Аха... ясно.

Аз разбрах, че схемата работи със захранване, което вади поне 35 волта и се изненадах защо така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Затва ми е любопитно защо хората твърдят, че с пре-амп ще ми падне шума при свирене с комп.

 

Първо входа на звуковата ти карта е нискоомен- 10 килоома, а на адаптерите изхода е високоомен - 500килоома /50 пъти повече/. Ако включиш директно ще имаш загуби от честотния спектър - характера на адаптерите. Второ когато се работи с високоомни схеми - в нашия случай адаптери, има специални изисквания за намаляване на шума. Във високоомна верига влизат много по-лесно смущения отколкото в нискоомна верига. За това китарите се екранират, ползват се екранирани кабели. Трето, всеки един кабел има паразитен капацитет (представи си, че между hot и маса на кабела имаш един малък кондензатор), който реже от високите честоти. Всички тези негативни неща са кофти и се решават елементарно с такова устройство. Ако то бъде сложено в китарата и се захранва от батерия ще е най-добре. Тоест колкото по-близо е до адаптерите толкова по-добре.

 

По подобен начин седят нещата с пиезото. Няма китара с пиезо която да няма пиезо преамп в нея, защото там веригата е още по-високоомна и се гледа да се ползва максимално къс кабел от пиезо елемента до преампа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Тези неща ги знам.

Чудех се просто защо с преамп при мен не се получава никакъв положителен ефект.

Ще пробвам и с твоя преамп - от другите досега нямаше особена полза.

Пак казвам - не съм на зор, отдавна си реших проблема с шума и сега свирукам с кеф, ма да има човъркане там... :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, хубаво нещо е да става оборот :yes:

Аз сега изрязвам перца от едно CD :)

Излизат по-Тънко и ме кефят повече :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

ДА!

Ако ти идва "тънък" баса, тоест му липсват малко от ниските честоти смени входния кондензатор 47 нанофарада на по-голям - 68 или 100нф. Повече от 100нф кондензатор не слагай на входа!

 

 

ПС: Ако не ме мързи по-натам, че сега съм доста зает, ще направя проект с платки.

Редактирано от Nikifena
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.