Jump to content
Българският форум за музиканти

въпрос за кубета ....


zanev 70

Recommended Posts

...здравейте колеги басисти както се казва ... имам едно питане - бихте ли ми посочили -естествено че се отнася до хора които са запознати - с по няколко думи предимствата и недостатъците най вече на следните марки кубета ........... 1. Fender Rumble 60 Bass Combo Amp 2. Fender Bassman 100 Combo Amp 3. Ampeg BA115 Bass Combo 4. SWR LA15 Bass Combo Amplifier 5. Crate BT100 Bass Combo Amp ...... това са марките , най евтиното е естествено Crate BT100 Bass Combo Amp , а най скъпо Ampeg BA115 Bass Combo . та ще съм много благодарен ако някой е свирил с тези кубета да ми каже мнение , засега съм се насочил към Fender Rumble 60 Bass Combo Amp и към SWR LA15 Bass Combo Amplifier 100 вата , но все още се двоумя , не на последно място щото няма къде да ги чуя в Русе за да си харесам нещо ...... ще съм благодарен и ако някой е свирил на Ampeg BA115 Bass Combo и има прадстава и от SWR LA15 Bass Combo Amplifier да сподели вярно ли е мнението че Ampeg BA115 Bass Combo е класа над другото ................. за Crate BT100 Bass Combo Amp предполагам че нямате инфо щото е невъзможно да се намери в БГ , а не съм чул някой от форума да има такова , но може и да греша ... живи и здрави . Цеко :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

От конкретното споменатите съм пробвал SWR LA,както и Bassman-a и Rumble-a на Fender - предпочитанията ми определено са за Fender-четата,въпреки че имам точно SWR,но друг модел (btw,от няколко години SWR е собственост на Fender). :P

 

LA серията е продукт с "бюджетно-домашна" насоченост,ако мога така да се изразя - не,че звучи лошо,даже напротив,но не е измерим с останалите продукти на марката.Bassman-a е добър за парите си,Rumble също ми хареса как звучи,за това,което струва.Просто най-големият (мощен) модел на Rumble е 100 W и е недостатъчен,според мен,за свирене с банда (рок,метъл и нагоре) - но пък за домашно свирене са идеални.За съжаление,в България са налични само Fender и SWR от посочените марки.

 

Каквото и да си избереш - успех! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам Fender Rumble 60, а като си избирах кубе, пробвах и SWR LA, но не ми хареса - доста "разлят" звук, доста ниски, но размазани. Като цяло - доста омазан звук. Фендера като цяло има по- стегнат звук, доста ярък, макар и с не толкова ниски.

Зависи и с какъв инструмент свириш - моя бас е махагонов и има доста баси, така че с Фендера се компенсира малко. Ако твоя бас принципно вади по- ярък звук, може и с SWR LA да звукне добре, пък с Фендера да стане прекалено остър...

 

Конкретно за Rumble - много съм доволен от него, със следната уговорка - става САМО за свирене вкъщи (и може би за репетиция в малко помещение) - просто 60Вата за бас са си нищо, а и като се усили доста - криви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвал съм Fender Rumble и SWR LA от изброените. За парите си Fender Rumble определено ми хареса повече, но имай предвид, че съм ги пробвал с четириструнен пасивен Фендер Джаз Бас. С друг инструмент резултатът може и да е различен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... супер сте, благодаря ви за мненията .... лошо обаче ... Fender Rumble 60 явно не става за свирене на репетиция , а то като ще е само в къши за какво ми е 60 вата ...... явно ще трябва да се ориентирам или към по мошно 100 ватово или 30 или 40 ватово .... абе то на мене най много Ampeg BA115 Bass Combo си ми харесва , ама още не съм прежалил парите да му се невидиши ..... Цеко :hysterical:

Редактирано от zanev 70
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... супер сте, благодаря ви за мненията .... лошо обаче ... Fender Rumble 60 явно не става за свирене на репетиция , а то като ще е само в къши за какво ми е 60 вата ...... явно ще трябва да се ориентирам или към по мошно 100 ватово или 30 или 40 ватово .... абе то на мене най много Ampeg BA115 Bass Combo си ми харесва , ама още не съм прежалил парите да му се невидиши ..... Цеко :hysterical:

 

Не бъркай "Ватовете за бас" с другите ватове! :-D

Принципно един нисък тон иска в пъти повече енергия, за да се чуе нормално. Обяснението е в ушите ни - най- чувствително е към средните честоти, нагоре и надолу спада. Но докато високите честоти "пробиват" и дори и при ниски нива се чуват, то за ниските честоти си трябва тяга. Така че с бас кубе 60В ще се чуваш колкото китариста ти с 20-30В кубе (примерно). За вкъщи 60 вата бас са си тамън - при по-малко ще ти се губят дебелите струни. ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да не отварям нова тема (надявам се автора и няма да ми се сърди):

 

Навил съм се да си купя скоро време готино бас комбо с 15ка говорител. Препочитам този вариант пред глава и кабинети 4х10, защото ми трябва най-вече за свирене в репетиционна, по-малки клубове и тн. Също така май за звука на бандата ми 15ка говорител е по-подходящ, защото свирим основно тежки рифове в Drop C# и сме само с една китара. Баса, с който свиря и много обичам, е 4-струнен Yamaha p-bass с адаптер Bartolini 8S.

 

Голям плюс ще е да има вграден компресор. Бюджета ми варира, би било хубаво ако мога да мина с 600-700лв, но реша, че нещо наистина си заслужава, може да дам до 1200лв някъде максимум.

За сега обмислям два варианта - по-скъпият е Warwick Sweet 25.1 Свиря всяка седмица през един Sweet 15 и звука много ме радва, а този звяр е със 100 вата отгоре, допълнителен 8-ца говорител, 3 пищялки и вграден компресор. С доставката от Германия ще ми излезне около 1000лв и много съм му се наточил. По-достъпния вариант е Randall RB100X, който се предлага във Фактор (не съм сигурен дали е в наличност) и струва 600лв. Също изглежда добре и смятам да го пробвам, но Warwick-а много повече ме влече :icon_shithappens:

 

Та ако някой ме насочи към някой друг подобен модел (от който има лични впечатления) би било чудесно :rolleyes: Ако може и да се пробва някъде в БГ ще е още по-добре :thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Моят съвет е да се спете на серията Bassman на Fender.Когато купувах моят съм търсил компакност,качество,цена.Имам Fender Bassman 250/210,и съм изключително доволен.При тази серия говорителите са Eminence USA Pro(същите се използват и при SWR).Има вграден compressor,room balance,contour,fx blend,line level,много добър EQ,и възможност за вкючване на допълнителен кабинет при необходимост.100 ватовият вариант ,според мен е идеален за репетиции,клубни участия,малки гигове.Много ми харесва също този"монитор дизайн".Комбинацията на Mephistofel SWR е много добра(мисля,че беше 4x10+1x15),но там нещата отиват в друг ценови клас,модел(серия),+хамали и бус за пренасяне :icon_shithappens:

Успех в избора!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

метнете по едно око и на HARTKE VX 2515 както и на HARTKE VX 2510.

 

Аз лично предпочитам и препоръчвам решението глава+бокс(ове). Така един басист е много по гъвкав - кеф ти да си направиш голям стак, кеф ти да взимаш само по една колона според зависи от случая, кеф ти да си смениш бокс или главата .. въобще доста място за действе има

 

От изброените модели и марки бих препоръчал Fender Bassman. Чувал съм го като глава с Fender Box и много ми харесa - предполагам кубето е същото ама в една кутия :-)

 

Поздрави

Алекс

Редактирано от vhcs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... а не е ли проблем това че Fender Bassman 100 вата е мноло леко кубе - 12-13 килограма ... малко ми е странно за 100 вата .... щото като гледам при другите марки 100 вата обикновено са около 25-30 кила ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами,моето е 250 вата с 2x10" +хорна,и е около 30кг.Мисля,че Fender добре са изчислили акустичната кутия според ватажа,говирителя, колко да тежи,и това не трябва да те притеснява.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... а не е ли проблем това че Fender Bassman 100 вата е мноло леко кубе - 12-13 килограма ... малко ми е странно за 100 вата .... щото като гледам при другите марки 100 вата обикновено са около 25-30 кила ....

 

Neodym speaker може да има както и да не е OSB или подобно а от Multiplex шперплат. Говорителите са по-леки и в качество на саунда не отстъпват, а мултиплекса намалява теглото също с 15-20%. Аз тамън ще си взимам един 2х12 бокс с neodym говорители с размерите на големичък 4х12 кабинет и тежи само към 18 кг.

 

Напълно в възможно теглото да е такова ако ползват подобни технологи - мене ми се вижда реалистично

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.