Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на електрическа китара от скрап


Recommended Posts

Гледах няколкото теми от серията "направи си сам" и реших да отворя една за правене на китари, но в реалния свят, не на флаш аплетче.

Познавам няколко души, които обичат да си правят китари, но те ползват готови грифове и тела за тях - от разни стари котури, които асемблират в едно.

Интересно ми е дали някой от членовете на форума си е правил китара, но от абсолютно грубо дърво, from scratch, както казват братята американци. Видях туториала на онзи преуанец и направо онемях - момчето прави убийствени custom китари от боклуци ( http://galileo.spaceports.com/~fishbake/strat/intro.htm ) Много се зарибих и аз така да си одялкам някоя брадвичка по мой вкус и осмотрение, но, за съжаление, нямам никакви дърводелски инструменти :P

Мисля, че ако си ентусиаст и си достатъчно зарибен, най-добре е да си направиш твоя собствена брадва, да я напаснеш към стила си на свирене, към търсения звук, към пръстовката си... Купешкатите китари не предлагат и половината от тези възможности за избор, и трябва ти да се нагаждаш към тях, вместо да е обратното, а поръчковите струват, меко казано, доста.

Ако някой от форума е правил китари от непотребна дървесина, да сподели опит, мнения, пък и някоя снимка може да се постне да я коментираме.

Мерси!

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 158
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Мда аз се занимавам с това от доста време.

Всъщност аз бях основният желаещ за този раздел преди време, и благодаря още веднъж на мюзикмен и другите че го отвориха.

Иначе из нета могат да се намерят доста такива сайтове и форуми, инфо има колкото искаш по въпроса.

Аз самият правя един бас в момента, и точно днес мислех да отворя една тема подобна на тези линкове в темата "Building a Les Paul...". Още нямам нещо интересно за показване обаче, само грифа е полу-готов.

 

Тук във форума сме говорили мнооого пъти за основния проблем, който е намирането на добра дървесина. Това е може би най-важното от гледна точка на здравина, а и на звук. Използването на к'во да е дърво не е много желателно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

едно време се мъчех да къстъмизирам един орфей, ще ви кажа не се захващайте :godbless: той тоя от сайта ако знаете колко китари е осрал докато се научи..........а пък това че ако сам си я правиш ще я направиш така както искаш :D хехе :godbless: ако цял живот се заминаваш с това може би ще я докараш така както искаш ама иначе :D 'нъц' - както някой се беше изразил :D

Редактирано от stratocaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 години като млад пубер метъл отсякох един клен да си правя гриф на китара. Дървото падна по един склон и не можах да го мръдна, защото тежеше около един тон (буквално) После с баща ми отсякохме един ясен и въпреки, че дръжката на брадвата се строши, вехтия успя на ръка да отсече еднометрова греда от стъблото на ясена. Завлякохме го вкъщи и в момента съхне някъде на село - имам намерение да го намеря и да го разбича. Могат да излязат два грифа. Много ми е кофти, че съм бил малоумно копеле и съм отсякъл живи дървета и то в район, където има основно храсталаци и дърветата растат много трудно, но все пак може и да има полза от това.

По принцип искам да направя китара с остър, bright звук и знам, че за тази цел грифът и тялото трябва да са от много твърдо, плътно (и в повечето случаи тежко) дърво. Меките дървета дават по-глух и замазан тон - например Кремоните ги правят от бор (чам) или смърч и тъй като тази дървесина е мека, китарите им имат много приглушен тон. За сметка на това са леки :godbless:

Искам да знам дали ясенът е подходящ за направа на гриф - знам че е много твърд, но в същото време е еластичен заради слоестата си структура и си мисля, че това ще убива състейна на китарата (става въпрос за шестструнна соло китара)

Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

горере, ясенът явно знаеш не се използва често за грифове. Много лесно се цепи бтв, в смисъл че не е много жилав. Напоследък обаче наблюдавам някои всепризнати правячи на басове го използват. Тобиас (MTD) и Фодера. Още е съвсем нов като материал за гриф, но се чуват страхотни неща за звука му . Бърза атака и много отчетлив звук. Някой ден бих го пробвал. Но ти препоръчвам грифа да го направиш ламиниран, лепваш примерно 3 парчета по 2 см. за по-голяма стабилност.

Редактирано от pacman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хммм... аз пък зная (може би погрешно :think: ), че ясенът е доста жилав и еластичен. Не съм чувал и да се цепи лесно - слави се като много яко дърво, твърдо и трудно за обработка (повечето самоделни бейзболни бухалки, които съм виждал бяха от от ясен)

Наистина го ползват основно за телата на китарите, но това, което ми казваш за добрите резултати при ползването му за грифове е много интересно и звучи обещаващо. Не знаех, че е желателно да се наслояват няколко листа дървесина. Това няма ли да направи грифа нехомогенен и да убие състейна? Монолитното парче дърво не е ли за предпочитане от гледна точка на звука?

Междудругото: от колко време се занимаваш с изработката на китари и какви машини и инструменти ползваш? Можеш ли да постнеш снимки на твои изделия?

Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами цепи се по-лесно о т клена със сигурност. КАто обработка свойствата му са близки до дъба imho.

Както ти казах това че го използват за грифове е съвсем отскоро, и то само при басове съм виждал. Но наистина има бъдеще в това дърво :godbless:

 

Многослойни грифове има навсякъде, особено при hi-end китарите/басовете. Почти всички фирми използват този метод, освен разни vintage марки и модели, Fender и тн. Дори гибсън имат модели с ламимиран гриф: басът Thunderbird примерно. По-скъпите модели на Ibanez Washburn и пр. - масово.

Прави се главно, за да се елиминират напреженията в отделните парчета дърво - ако едното тръгне да се огъва, другите го спират :godbless:

За убиване на състейна - не. Забележи, акустичните инструменти - китари, цигулки и т.н. са пълни с лепилни връзки, важното е как са направени връзките.

А да си виждал китара, направена цялата от 1 парче дърво? Фирми като Гибсън и ПРС могат да си го позволят, китарите им са достатъчно скъпи, но не го правят :D

А иначе аз се занимавам някъде ок. 5-6 год. с това, с (големи) прекъсвания :D .

Тези дни направо ще отворя тема за един бас който правя в момента, с доста снимки от целия процес на правене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези дни направо ще отворя тема за един бас който правя в момента, с доста снимки от целия процес на правене.

COOL!!! :godbless::godbless::D

 

А за ламинираните грифове - научих нещо наистина полезно.

Междудругото, много е трудно да се намери достатъчно широка дъска за тялото. Повечето майстори лепят две дъски челно една до друга. Интересува ме как става слепването - просто ги срещат или се прави жлеб в едната, а на другата стърчащ ръб? Ти как постъпваш и на кое място правиш свръзката между двете дъски - над или под линията на грифа? (то е ясно, че няма да е през средата :D )

И най-важното - с какви материали работиш? Имам предвид лепилата, лаковетеи другите химически консумативи. Някакви специални ли си поръчваш или става и с C-200? :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да почти няма съвременни китари който да имат цяло тяло, от 1 част. Обикновено са от 2 или повече, в интерес на истината връзката най-често е точно по средата. Лепят се просто така, няма длабове, жлебове и т.н.

 

Лепила: Дълго време ползвах Leifa, то е на ПВА основа, като Ц-200 (но не е Ц 200 де :godbless: ) не бях особено доволен от него. След това Полиуретаново на Bison, не е лошо, ама... освен това оставя петнааа... ръце дрехи и т.н. няма изпиране! :godbless: Села използвам едно Ross, по препоръка на Bluesman, колегата от форума :D Много съм съм доволен. Лепи здраво и втвърдява добре и бързо.

 

Лак: обикновен акрилен автолак, в спрей.

Ако дървото е много поресто и кит за дърво под него :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мен все този състейн ме мъчи и се чудя дали, ако слепването на двете дъски, от които правим тялото, се направи над или под линията на грифа, няма да имаме по-голям състейн :think: Един вид ще стане малко по-близо до neck-through, отколкото ако хванем грифа точно в мястото на слепване. Захващането в по-голямо монолитно парче дърво сякаш е по-добрият вариант. Разбира се, аз съм лаик и тук само предполагам.

 

А какво мислиш за neck-through като цяло? Правил ли си такива инструменти?

 

Междудругото ми хрумна една мисловна мисъл - да се използва дрян за фингърборда (а защо не и за целия гриф?). Не се сещам за по-твърда дървесина. Имах бухалка от дрян, изпечена в огън, и си спомням, че удрях с нея по острия ръб на едно дебело винкелово желязо и по бухалката не останаха никакви вдлъбнатини - дрянът става твърд като стомана когато се изпече.

Ти чувал ли си да се ползва дрян в направата на инструменти? И смяташ ли, че е добра идея да се експериментира с него? Естествено, никъде няма да намериш да се продава дрянова дървесина, пък и много трудно се намират дрянове, чиито стъбла да са достатъчно широки за направата на гриф, но за мен това не би било проблем, защото така или иначе имам намерение да си набавя материалите директно от гората, а там има добри екземпляри.

Мисля си, че ако ще се ползва дрян за фингърборда, трябва да се измисли начин да се потъмни до тъмно кафяво или черно, защото той има много светла дървесина. Предполагам има начини за естествено потъмняване на дърво? В смисъл да не са някакви бои и химии. Някакви масла май се ползват.

 

Въй, станаха много въпроси май... Сори. :lol:

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно да ви кажа и аз имам голямо желание да си направя китара. Ние веднъж с The Boss оттука, зехме едни стари дъски и "изшлайфахме" от тях един гриф. Разбира се адски крив, сега като го погледне човек, но аз съм го скрил под леглото си :lol: .

Иначе много обичам да се занимавам с дървесина и такива неща и много искам да си направя китара, обаче нямам инструменти, пък да не говорим за дървета. Нищо, с голям кеф ще се занимавам с тая тема.

 

The Gorer, щом ще си набавяш материал направо от гората, давай заедно да одим, че и аз съм наивтак! :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реално няма никакво значение за състейна къде точно е лепнато тялото. Лес Пол-а, за който е всеизвестно че има добър състейн, има много слепени части, кленовият top е залепен за тялото, Алембиците, с топ-ове, фурнирчета залепени навсякъде, също не страдат от лиса на състейн доколкото знам. :)

 

neck-through не съм правил, само болт-он и set-in, чувал съм разнообразни мнения за нек-тру-тата, и добри и не чак толкова добри. При нек-труто 90% от звука идва от дървата на грифа,а тялото, залепено отстрани (body wings) има съвсем малко влияние.

Според мен основната трудност не идва от конструкционната част, а от това как да подбереш подходящата комбинация от дърва, така че да се получи балансиран звук. Според мен е по-трудно да направиш нек-тру което да звучи добре, отколкото болт или сет-ин.

Никога не съм чувал за дрянов фингърборд, но не пречи да се опита- ако е без пари, нищо не губиш, нали така. Правил съм ф-борди от Бг дървета- бук и дъб, резултатите като звук не са лоши, дъба ми хареса доста. Не знам дрянът как е като стабилност обаче. Дали няма опасност да се изметне, напука и т.н. Казваш че стъблата са малки. По принцип не е добре за стабилността да се използва парче дърво, което има в себе си и сърцевина, и беловина.

Това за "от гората" и аз съм го мислил, идеята е добра, защото е без пари. Но внимавай със сушенето. Не е лесна работа. Поне година-две. Дъбът примерно е едно от най-трудно изсушаемите, в естествени условия и 5 год. не са му дотатъчни, за да спре да се 'движи'. Ако се изкушиш да изсушиш дървото прекалено бързо на топло, нацепването е гарантирано. Имам едни парчета бук, с много красива фигура. Едно от тях реших да го сложа в стаятата на топло, това беше през зимата, исега има големи пукнатини навсякъде по него.

 

Потъмняването става сполучливо с байц.

Ето този финърборд е от дъб, байцнат е със смес от орех и черно, и след това е лакиран с матов спрей-лак

gtr2.jpg

 

Тялото също е от дъб, байцнто с бордо. Реших да правя ново тяло за този гриф, защото това беше тежко, а и звука му нещо не ми харесваше, малко груб и му липсва дълбочина.

Иначе дъба за ф-борд или ламинат в гриф не е лош.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Басът изглежда отлично.

Предполагам, че щом това тяло ти се струва тежко, ще го замениш с друго по-малко. Или може би с тяло, със същите размери и форма, но от по-леко дърво?

Ти не спомена какви инструменти ползваш - гнездата на адаптерите на баса от снимката изглеждат много прецизно изрязани, не вярвам да си ги правил като онзи перуанец с дрелката и после дупка до дупка :)

Някакви фрези ли ползваш в домашната си работилница или просто носиш материала на познати в някой цех и там ти правят по-сложните детайли? Ако ти се занимава, пиши за инструментариума си.

Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Басът изглежда отлично.

Мерси, мерси :D

То това не е бас бтв., ама няма значение :D Една китарка, която направих преди ок. година и половина

Този който в момента го правя, още не съм снимал нищо по него, но и това ще стане скоро :D

 

По-леко дърво ще е, да. Дъбът е едно от най-тежките дървета в БГ. Някъде два пъти по-тежко от чама примерно.

 

Гнездата за адаптерите са правени с оберфреза, нещо подобно на ей това:

rd-er07.jpg

 

Другите инструменто които използвам са зеге, шлайф и бормашина. И разни ръчни - триони, рендета пили и т.н. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Басът изглежда отлично.

Мерси, мерси :D

То това не е бас бтв., ама няма значение :D

:D

Понеже говореше, че правиш бас, и аз реших, че е това на картинката. И за китара е жестоко, много добре изглежда. Аз не бих се оплаквал от теглото, но щом като казваш, че и звука не те кефи, няма как - сменяй тялото.

Ще поразгледам за такива инструменти тук и там и ще видя дали ще си осигуря достъп до такива. Ако не успея, ще се мъча да човъркам на ръка като онзи перуанец.

:)

Очакваме снимки на баса, междувременно се надявам да нямаш против от време на време да задавам леймърски въпроси в темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.