Jump to content
Българският форум за музиканти

Signature Models - а вие знаете ли какво искате?


Mephistofel

Recommended Posts

Адски( :green: ) много известни басисти свирят със свои signature models на реномирани марки.Направени за тях,според техните изисквания и претенции,според вижданията им какъв трябва да бъде един бас - за да им хареса,да им бъде удобен,да ги стимулира да свирят точно на НЕГО,а не някой друг.До колко визията на един такъв бас се е обвързала със самия образ на басиста,който го ползва?

 

Ето няколко:

 

Gary Willis (Tribal Tech) - Ibanez GWB

 

Fieldy (Korn) - Ibanez K5

 

Doug Wimbish (Living Colour) - Ibanez DWB

 

Billy Sheehan (Mr.Big,Niacin,Steve Vai etc.) -

 

Yamaha ATT Limited II

 

John Patitucci - Yamaha TRB6JP

 

Nathan East - Yamaha BB NE2

 

John Myung (Dream Theater) - Yamaha RBX JM2 - това е новата версия,разработена от Ямаха за Джон Миунг.

 

Michael Anthony (Van Halen) - Yamaha BB3000MA

 

Frank Bello (Anthrax) - Frank Bello Fender Signature Bass

 

Stu Hamm (Joe Satriani) - Fender Stu Hamm Urge Bass II

 

Marcus Miller - Marcus Miller Fender Jazz Bass

 

Geddy Lee (Rush) - Geddy Lee Fender Jazz Bass

 

и т.н.,и т.н. ... Свои модели на Fender имат още Roscoe Beck,Victor Bailey,Reggie Hamilton,Tony Franklin,Sting,Pino Palladino.

 

Carvin предлагат модел на Bunny Brunel (CAB) - Carvin BB76

 

Modulus имат популярния Flea Bass .

 

Да не забравяме и емблематичнaта Fodera Yin Yang - Victor Wooten .

 

Warrior имат няколко signature models - ето един на Adam Nitti: Warrior AN-6

 

Има още много - нямам намерение да изброявам всичките,надали бих и могъл - но идеята е ясна.

 

Разглеждайки всички горепосочени модели се вижда колко различни са,както и колко широк спектър от музикални стилове покриват споменатите басисти.

 

Интересно ми е - ако на ВАС ви е възможно да си направите свой собствен модел под логото на известна и реномирана марка,или пък при някой ултра-гига-тера добър лютиер - знаете ли,преценили ли сте за себе си какво искате и какво очаквате от един бас?

 

Какъв тип да бъде;от каква дървесина - тяло,гриф,фингърборд;bolt-on,neck-through,set-neck;какви адаптери;каква електроника,какъв хардуер;четири-пет-шест-седем-или-колко-струнен;и т.н.,и т.н. ?

 

Хайде,размърдайте мозъци,че ни е позамрял раздела. :happy:

 

Надявам се да се получи интересна дискусия. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично много се кефя на баса на Виктор Бейли. Както и на акустичния му вариант. Та аз доколкото съм чувал, когато някой реши да му се прави негов модел, подготвя си яко кинти, звъни където трябва, прикачват му някакъв мастър лютиер от дадената фирма и се почва. Предполагам, има и хора на които им звънят за такива работи :godbless: . В сайта на Пийви и на Алембик можеше да си конструираш свой бас, много е забавно. Смятам, че този лютиер има доста важна роля при избора на артиста, с когото търсят идеалния модел. Доста работа минава, докато кажат "It's the BASS!". За вида, предполагам не е много трудно да кажеш какво искаш, но когато почнат да се сравняват различните материали, точния звук, който ще излиза, едва ли е много лесно да се каже какво точно искаш. и тук идва работата на другия човек, който да успее да те разбере точно и да направи "the Oar" :godbless: . Аз се кефя на по-тежкарски изглеждащи неща, до да няма прекалено много кич. Тялото не трябва да е прекалено голямо, да има добре изразен кът офф, цвят по-естесвен, завършек с лак. Струнникът да е голям, може би позлатен, което явно ще важи и за ключовете, но може да бъдат и в някакъв друг нестандартен цвят. Капачетата на потенциометрите трябва да се връзват отлично както с цвета на останалия хардуер, така и с тялото. Метални, без никакви надписи по тях. Не желая пикгард. Адаптерите да са изцяло покрити, черни, може би два броя J, от естетическа гледна точка говоря в момента. Грифът не трябва да е прекалено дебел, мисля 24 позиции, фингърборд от тъмно дърво. Държа задната страна на грифа да е лакирана с прозрачен лак. За точиците :godbless: не съм решил, може би няма да има, или ако има, ще са си просто точки, перлен цвят. Главата ще е като на Фендер Делукс Зоун бейс 5, в никакъв случай по-широка, ключовете, ще са само от горната страна, големи, но типа детелинка, мразя го, направо е отвратителен и прекалено класически. Сърчицето е идеалният вариянт. Трябва да са поне полукапсуловани, може и изцяло, но държа на голямото зъбно колело. За цвета се разбрахме. Главата искам да е светла, като грифа, лак. Отвора за винта на грифа, трябва да е в основата му, съвсем деликатно да се вижда, канала, без капак върху него. Забравих да спомена, че не искам прекалено дебело тяло. Относно звука: трябва да е пънчи и крънчи, да пляка яко, но да има голяма дълбочина и топъл, мек саунд, когато искам. Никакъв шум от адаптерите. Все още не съм се спрял на вариант за разположение на потенциометрите, така че, ще очаквам предложения. Зависи и колко броя ще бъдат. Държа обаче, всички капачета да са еднакви, без сто вида, понеже става цигания голяма. И никакви набиващи се на очи превключватели, които да ми цъкат. Ако се наложи, да се направи на капака на потенциометъра, фендер имат такова. Та засега това е, разбира се в процеса на изработка може и най-вероятно ще променя някои от своите изисквания.

Надявам се, г-н Перез, на успешна и приятна съвместна работа!

 

Искрено Ваш: Даниел Първев

Редактирано от Danihell
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако имах парички щях да си поръчам нещо таквози

нещо такова на форма и външен вид

петия от доло на горе ;)

 

• NECK-THRU-BODY CONSTRUCTION

• 34” SCALE

• MAHOGANY BODY

• 5-PIECE MAPLE & WALNUT NECK

• EBONY FINGERBOARD

• EMG 35-DC (:D / 35-P4 (N) ACTIVE PICKUPS

• VOLUME CONTROL

• EMG 2-BAND ACTIVE EQ ако може в общ потенциометър

• BLACK HARDWARE

• ESP BB-604 BRIDGE

• 24 FRETS

та нещо таквози искам аз

Редактирано от badhabittt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За сега обмислям нещата, това което съм измислил е, че ще ходя при лютиер за следващият ми бас. Все още не съм започнал да се оглеждам за струнник и за ключове, но за адаптери ще искам Villex, пасивна електроника. Грифът да е с чупка при главата, така се постигало по-тежък звук. Също така, ще искам звукът да е с ясно изразена атака и по-малък състейн - просто предпочитам да свиря по-бързички неща, дебелината на грифът да е горе-долу като на сегашният ми бас (не е широк), но може още какво да се желая по отношение на лапата ми. Формата на корпуса, все още не съм я измислил, но може да се поокраде нещо от Traben Bass + някакви допълнителни вдлъбнатини, чупки ли - не знам точно какво ще е от долната страна, така че басчето да ляга удобно на крака ми, а също така, ако се случи да държа баса почти вертикално, забелязъл съм, че доста често ползвам десния крак за подпора. На цвят да бъде черен. По принцип ще искам да е 4-струнен, но без първа струна, за това пък с 5-та, доколкото си спомням ESP DF-404 е такъв модел, а също така да може добре да понася настройване в ре, понеже свиря в A-D-G-C. Толкова за сега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

знам, че сме басисти, но какво да се прави вижте тука

евала на феновете, които дават близо 3 бона в евро. И без да се лъжем, по очукан е от signature bass-a на Jaco

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дотук повечето говорят за визия, а най- често сигнатурите са еднакви или близки на вид с нормалните модели на марката. А "сигнатурата" се състои в електрониката, прагчетата, дървото... все неща, които няма как да преценим преди да посвирим 20-тина години и да сменим поне 20-тина баса...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дотук повечето говорят за визия, а най- често сигнатурите са еднакви или близки на вид с нормалните модели на марката.  А "сигнатурата" се състои в електрониката, прагчетата, дървото... все неща, които няма как да преценим преди да посвирим 20-тина години и да сменим поне 20-тина баса...

Има много верни неща тука. Но какво ни остава освен да мечтаем, след като последно, за сега, знам точно какъв звук ми трябва, беше бас Мюзикмен, през компресор DigiTech и кубе Рандал - човече, нямам толкова пари, остани ми само омайването от това което чух.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сега се замислих че повечето музиканти си имат и поръчкови ефекти но не намерих нищо в нета трябва да прегледам саитовете на различните марки там май ги имаше като отделни категории

 

 

пс така и не разбрах каъв е ефкта на фиелди който вади един мн странен звук ен променя тембъра ми просто усилва високите или нещо такова някой ми беше казал "фуз" ефект или нещо такова нямам идея

Редактирано от badhabittt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих се порадвал много на една Фодера Адаш ми Уутън :happy: Много силен бас, но за мое нещастие в ръцете на много силен басист в негово лице!

 

badhabittt, ето ти малко инфо за Филди :)

 

Филди Гиър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пс така и не разбрах каъв е ефкта на фиелди който вади един мн странен звук ен променя тембъра ми просто усилва високите или нещо такова някой ми беше казал "фуз" ефект или нещо такова нямам идея

До голяма степен това се дължи на самия бас, остави ги ефектите. Дължи се и на хубавите говорители и ампове, които Филди ползва, не толкова на ефектите.

 

 

П.С. Яд ме е, че все още не съм чул баса ми през хубаво кубе и хубаво централно.... Мефистофелчо.....мисли му;) Щи идвам на гости!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Илийка, баса ти звучи страхотно! Няма да се плашкаш ;) Ампове, кубета, ефекти, това не прави басиста да му се невиди ;) Като се замисля, след време смятам да видя дали мога да събера парички за едно басче като твоето. Много ме израдва как звучи!

 

П.П. Това 32-ро само басисти въди ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Ups,anybody else? Само толкова хора ли са наясно какво да желаят от инструмента си? :D

 

П.П. Има поне няколко души тук,да не ги изброявам поименнно,които разхождат правени по поръчка Custom инструменти - я веднага да си признават как са подходили! :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми ... аз като дизайн бих избрал : big.jpg

 

А за спецификацията :

NECK-THRU-BODY CONSTRUCTION

34” SCALE

MAHOGANY BODY

5-PIECE MAPLE & WALNUT NECK

EBONY FINGERBOARD

SPLIT (PBASS) + JBASS Pickups

VOLUME CONTROL

3 Band Active Equilizer

Chrome Hardware

ESP BB-604 BRIDGE

24 FRETS

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.