Jump to content
Българският форум за музиканти

Саксофон - Избор?


Recommended Posts

Здравейте всички!

Нов съм тук и бих искал да пусна първата си тема. Нека започна с една кратка история..

Бях спортист, боксьор с големи перспективи. Преди 2 години имах боксова среща, в която загубих. След загубата ми на ринга, се събудих 12 дни след това от кома. След много иследвания, се стигна да заключението, че в следствие на тежки удари, имам мозъчно увреждане, което се лекува само с тежка операция в Израел..не изкам да споменавам името на заболяването, защото всеки път се разплавкам от тази дума, но всичко се съпровожда от неочаквани изблици на нконтролируема агресия в неочаквани моменти, ситуации и обкръжения, като обикновенно от ''изблик'' до ''изблик'' интервалът е 1,5-2 часа, като в останалото време всичко е абсолютно нормално. Причината е, че се предизвиква от малки неща. Нямах финансовата възможност да се излекувам чрез операция, а се излекувах чрез наистина странен и налудничев начин - Саксофон. Именно тук започва същината на моята история. Преди една година, на рожденният ми ден. След като приключи краткото домашно тържество, аз и приятелката си се осамотихме, с идеята, че тя има изненада за мен. Тя беше наела един музикант. Казва се Лаурен Швен, германец, саксофонист аматьор. Този човек знаеше за проблемът ми..свири за мен 1 час (за толкова време беше нает), като нямах изблик на агресия до тогава. Човекът продължи да свири и след това. Аз бях изумен от свукът на този инструмент, който пронизва сърцето, душата и мозъкът ми, като ''медена сабя''. 3 часа слушане на най-уникалният звук, който някога бях чувал през животът си, никакъв изблик на агресия, нещо, което не се беше случвало 1 година. Станаха 4 часа, а аз бях спокоен, както никога до сега...след всичко, на момента свалих музика от интернет, соло на саксофони и с приятелката ми слушахме цяла нощ и си говорихме. Никакъв сигнал на онази ужасна болест. 1 ден след това, без саксофонов звук в ушите ми, на всеки 2 часа имах онези омразни пристъпи. След това пробвах отново да слушам него и...отново стана чудото. Споделих с психолози, психотерапевти и всеки един от тях каза, че се дължи на някакво свръх спокойствие. Тогава бях сигурен, че ''той'' е причината. Аз и приятелката ми сме влюбени в този звук, в този инструмент, който промени животът ни. Вече съм коренно различна личност, спокоен по всяко време. Вече единственият изблик на някаква агресия е висока нервност, идваща на 9-10 часа и оминава бързо.

Стигнах до главният въпрос, като преди да го задам, моля да ме извините, ако звуча глупаво, но преди да напиша въпроса си, изках да изразя любовта си към този инструмент, въпркеки, че не съм се и докосвал до него. Вече само слушането не е достатъчно за мен, изкам да почуствам и овладея Саксофона.

 

Бихте ли могли да ме посъветвате какъв саксофон да си закупя..баритонсаксофон, алтсаксофон, тенорсаксофон,сопранино, сопран, тенор, бас..имаше и още 2 вида ако не се лъжа, не съм сигурен?

Заинтересован съм да се науча да свиря висшия клас музика за мен, т.е нежна, хармонична, еротична, релаксираща, секси, бавна, ''мека'' музика. Кой/кои вид/ове саксофон/и са най-подходящи за свиренето на подобна музика? Всичко от този сорт -

Всякакви мелодии, които биха се определили с прилагателните, които изброих 2 деа по-нагоре.

 

Моля Ви, посъветвайте ме, изкам Сакс-а да бъде част от животът ми, какъвто е вече една година и да съм завинаги такъв, какъвто съм сега, изкам да го ''опозная''.

Благодаря Ви, живот и здраве на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, историята ти е повече от интересна, поне за мен. Аз съм кларнетист, като от година и половина се занимавам и със саксофони. Мисля, че мога да ти помогна. Ако си заинтересован, мога да ти дам телефона си на ЛС.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Музиката, която искаш да свириш: нежна, хармонична еротична, релаксираща и т.н. не зависи от вида саксофон: сопран, алт, тенор, баритон - а от начина на духане и съответните възможности на музициращия. Има и елемент на предпочитание: по-ниска или по-висока звучност, женски или мъжки глас... Но от друга страна, по-малките /по-късите/ инструменти от еднакъв клас са по-евтини. Въпрос на избор. Както и на човека, който ще ти показва, учи, направлява.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,историята е покъртителна...Вземи си алт саксофон--най-добрият избор.//извинявай за спама,но 3 часа свирене ,тоя саксофонист без акомпанимент, малко ме съмнява тая работа ..без никой да му помага се е подул от свирене.../...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Музиката, която искаш да свириш: нежна, хармонична еротична, релаксираща и т.н. не зависи от вида саксофон: сопран, алт, тенор, баритон - а от начина на духане и съответните възможности на музициращия. Има и елемент на предпочитание: по-ниска или по-висока звучност, женски или мъжки глас... Но от друга страна, по-малките /по-късите/ инструменти от еднакъв клас са по-евтини. Въпрос на избор. Както и на човека, който ще ти показва, учи, направлява.

 

Извинявам се, не зная за особеностите на всеки от видовете саксофони и за това попитах.

Относно елемента на предпочитане..по-ниска или по-висока звучност, женски или мъжки глас...музикалната ми грамотност за инструменти като Сакс-а до момента не е много богата и ако не би представлявало някакъв проблем, бихте ли ми споделили ''звуков материал'', да усетя разликите между по-ниска или по-висока звучност, женски или мъжки глас, чрез линкове, или някаква връзка за контакт на лично съобщение да напиша. Ще Ви бъда много благодарен.

 

 

Колега,историята е покъртителна...Вземи си алт саксофон--най-добрият избор.//извинявай за спама,но 3 часа свирене ,тоя саксофонист без акомпанимент, малко ме съмнява тая работа ..без никой да му помага се е подул от свирене.../...

 

Благодаря за съвета, ''ще се ослушвам'' много добре за всеки вид саксовон как звучи, но наистина съм чувал и чел, че видът саксофон, който Вие ми препоръчахте е най-много използван.

Относно човекът, който свири на рожденният ми ден, той свири 4 часа, но с почивки разбира се.

 

Благодаря на всички Ви до момента!

Приятен ден и много успехи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също така, бихте ли ми обяснили с какво се различава всеки един вид саксофон от останалите седем вида?

 

Благодаря Ви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти по един пример от трите най-използвани саксофона: сопран, алт и тенор:

 

Сопран:

 

Алт:

 

Тенор:

 

 

Подбрал съм по-така бавна музика каквато ти каза, че би искал да научиш да свириш. Аз свиря на алт сакс, но по-скоро свиря българска музика отколкото джаз, въпреки че той ми е страстта.

Бих препоръчал за такава музика тенор сакс. Някакси звука му ми изглежда по-.. как да кажа, мистичен. Другите два вида също биха свършили чудесна работа, но за мен истинския

 

П.С Относно другия въпрос, не съм кой-знае колко голям разбирач, но мога да ти обясня горе-долу на по-разбран език. Първите няколко вида - Сопран, Алт и Тенор са най-често използвани, както и може би баритона (въпреки, че не е чак толко популярен). Другите саксофони след това са бас и въобще не са подходящи за начинаещи или въобще не са подходящи за такава музика, каквато ти искаш да свириш. Бас саксофоните са за оркестри, в които наистина биха имали нужда от тях.

А относно останалите три, разликата е в звука. Както можеш да чуеш на клиповете по-горе, разликата е както във височината на самия звук, така и в самия звук. Слушайки ги, сам можеш да определиш разликата и да прецениш кой ти звучи по-приятно от другте, в следствие на което можеш да определиш евентуалния избор на саксофон.

Не мисля, че би се научил по-трудно на единия вид саксофон, отколкото на другия. Те са идентични и научиш ли се на единия, можеш да свириш и на другия, макар и с нужда за малко време докато свикнеш на различната големина на платъка и самия инструмент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти по един пример от трите най-използвани саксофона: сопран, алт и тенор:

 

Сопран:

 

Алт:

 

Тенор:

 

 

Подбрал съм по-така бавна музика каквато ти каза, че би искал да научиш да свириш. Аз свиря на алт сакс, но по-скоро свиря българска музика отколкото джаз, въпреки че той ми е страстта.

Бих препоръчал за такава музика тенор сакс. Някакси звука му ми изглежда по-.. как да кажа, мистичен. Другите два вида също биха свършили чудесна работа, но за мен истинския джазмен и класик е тенора.

 

П.С Относно другия въпрос, не съм кой-знае колко голям разбирач, но мога да ти обясня горе-долу на по-разбран език. Първите няколко вида - Сопран, Алт и Тенор са най-често използвани, както и може би баритона (въпреки, че не е чак толко популярен). Другите саксофони след това са бас и въобще не са подходящи за начинаещи или въобще не са подходящи за такава музика, каквато ти искаш да свириш. Бас саксофоните са за оркестри, в които наистина биха имали нужда от тях.

А относно останалите три, разликата е в звука. Както можеш да чуеш на клиповете по-горе, разликата е както във височината на самия звук, така и в самия звук. Слушайки ги, сам можеш да определиш разликата и да прецениш кой ти звучи по-приятно от другте, в следствие на което можеш да определиш евентуалния избор на саксофон.

Не мисля, че би се научил по-трудно на единия вид саксофон, отколкото на другия. Те са идентични и научиш ли се на единия, можеш да свириш и на другия, макар и с нужда за малко време докато свикнеш на различната големина на платъка и самия инструмент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Алт или Тенор...един от двата ще е. Почти съм сигурен, че пича, който свири на рожденният ми ден беше с Тенор. И на двата инструмента, звукът е уникален и избора е изключително труден. Сега ще се опитам да се поразтърся да изслушам още и двата вида сакс и ще се опитам пак да избера.

Благодаря Ви много!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

КОлега,аз свиря и с двата сакса-и алт и тенор.Тенора е доста по труден за надуване,/иска повече въздух/и страшно фалшив инструмент/говоря за инструмент от ниския до средния клас като цена /.С алт саксофона се свири с лекота и ако усвоиш добре инструмента ,ще се уверищ,че избора ти е правилен.Зарежи всичко и си купи един алт саксофон и дерзай.Занапред мога да ти пратя грифа,някой ноти и т.н.Поздрави и лек ден!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма видима разлика в трудността на надувка между тенор и алт саксофони. Разлика може да има само при неизправен инструмент, в случая - тенор сакс. Или от прекомерно твърд платък, несъответстващ на отвореността на мундщука. Смея да твърдя, че за флейта се иска повече въздух! За фалшивия тенор пък, за разлика от алт, не искам и да говоря. Отдавам го на елементарна духаческа култура.

Години ми трябваха, за да открия за себе си зависимостите между номера /твърдостта/ на по-известните марки платъци и параметрите на мундщуците по принцип. Това става и с доста голям стаж на "духача" зад гърба си. И известна любознателност - какво, аджеба, означават тези цифри и букви по мундщуците!?... За начинаещия това няма голямо значение. Но за съветстващия - задължително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма видима разлика в трудността на надувка между тенор и алт саксофони. Разлика може да има само при неизправен инструмент, в случая - тенор сакс. Или от прекомерно твърд платък, несъответстващ на отвореността на мундщука. Смея да твърдя, че за флейта се иска повече въздух! За фалшивия тенор пък, за разлика от алт, не искам и да говоря. Отдавам го на елементарна духаческа култура.

Години ми трябваха, за да открия за себе си зависимостите между номера /твърдостта/ на по-известните марки платъци и параметрите на мундщуците по принцип. Това става и с доста голям стаж на "духача" зад гърба си. И известна любознателност - какво, аджеба, означават тези цифри и букви по мундщуците!?... За начинаещия това няма голямо значение. Но за съветстващия - задължително!

Колега ,в излишни спорове няма да влизам.!Оставям бъдещият колега сам прецени това,което трябва да си купи.Лек ден!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отново много благодаря за мненията Ви!

Извинете, но да не би да имате предвид, че години ще ми трябват за да се науча да свиря? :(

Не мога да кажа, че имам цял ден свободно време за свирене, но спкойно 1-2 часа бих могъл да отделям всеки ден, но не знам дали е достатъчно :( .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като времетраене един-два часа на ден, отделени за учене на инструмент, според мен са напълно достатъчни. Друг въпрос е, колко време е необходимо на човек да се научи да свири. Мисля, че това никой не може да каже със сигурност. Защото зависи от много неизвестни: метод, музикалност, интелигентност, възприемчивост, височина на поставения праг, желание за работа, упоритост, условия за музициране, приличен инструмент и учител, близка и далечна цел, подходящо музикално обкръжение, късмет и т.н. Мнозина са започвали и с много по-малко, но след време задължително са се сблъсквали с подобни проблеми.

Та, времето за овладяване на един музикален инструмент в приличен вид е в пряка зависимост от всички усилия и условия, скицирани по-горе набързо. Точно затова на този въпрос е трудно да се отговори. Но за ентусиазиралия се начинаещ това не бива да бъде никаква пречка. Трудностите са, за да бъдат преодолявани /май цитирах някого/. Защото музиката е преди всичко любов!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.