Jump to content
Българският форум за музиканти

Пикване близо до мостчето


DanelectroDC

Recommended Posts

Подозирам, че това е общоизвестен факт, но аз съм начинаещ, пък ми направи впечатление и някой друг може и да не знае.

 

Става въпрос, че като се пикват струните много близо до мостчето звукът, който вади китарата е много по различен, по-тънък и подобен на бридж-адаптера без значение дали той е пуснат.

 

Тва ми направи впечатление като гледах един концерт на The White Stripes. Джак Уайт го ползва супер умело тоя приом (не, защото китарите му са повечето само с един адаптер). Много ефектно.

 

Та какво ще кажете професионалистите по въпроса? Кои други големи китаристи свирят също по този начин?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми то не е като да свириш само така. По принцип правилото е такова - колкото по - близо до грифа свириш, толкова по - топъл и мек е звука. Към моста е по - остър и ярък, по отчетлив.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, ясно, не казвам, че така е правилно или по-готино, просто е хитра техника да се вадят различни звуци в едно и също парче без да се сменят адаптерите.

 

Примерно удариш някой пауъракорд близо до грифа за плътен богат звук и после си направиш отсвир близо до мостчето на високите струни.

 

Разнообразява просто, това ми беше идеята. Въпросът е, че не ми е направило впечатление много китаристи да го правят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то и за това като се свири тресня се свири на най близкия до мосчето адаптер,щото е по резлив звука и сола на предните....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другата крайност също има много добър ефект- ако свириш на половината дължина на струната, т.е. където размаха е най-голям се получава много приятен мек звук, който с добър акустичен симулатор става все едно свириш на акустична китара :)

 

А за твоя случай- истината е, че колкото повече приближаваш мостчето, толкова повече хармоници прибавяш към звука и респективно става по-"тънък" защото по-ниските съставящи не могат да излязат от такова пикване. Абе теорията е ненужна ;) Свириш, експериментираш и пак свириш. Тва е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другата крайност също има много добър ефект- ако свириш на половината дължина на струната, т.е. където размаха е най-голям се получава много приятен мек звук, който с добър акустичен симулатор става все едно свириш на акустична китара :)

 

А за твоя случай- истината е, че колкото повече приближаваш мостчето, толкова повече хармоници прибавяш към звука и респективно става по-"тънък" защото по-ниските съставящи не могат да излязат от такова пикване. Абе теорията е ненужна ;) Свириш, експериментираш и пак свириш. Тва е

малко оф топик:Кажи някакъв добър акустичен симулатор

 

 

ПП благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен лично ми допада много Zoom 707 II и Vtone на behringer. В момента ползвам втория, защото го имам вграден в кубето си ;) Но да ти кажа, най-добре е акустична китара с адаптер ;) Ако ще е електрическа и е хубава, остави я на клийн да си личи, че е електрическа- никой няма да ти се разсърди :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен лично ми допада много Zoom 707 II и Vtone на behringer. В момента ползвам втория, защото го имам вграден в кубето си :lol: Но да ти кажа, най-добре е акустична китара с адаптер :lol: Ако ще е електрическа и е хубава, остави я на клийн да си личи, че е електрическа- никой няма да ти се разсърди :bravo:

то за сърденето няма кои да се сърди,ама като искам електричката ми да вади на чист канал звук като на акустична кво да правя....се трябва нещо да се измисли

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен лично ми допада много Zoom 707 II и Vtone на behringer. В момента ползвам втория, защото го имам вграден в кубето си :lol: Но да ти кажа, най-добре е акустична китара с адаптер :lol: Ако ще е електрическа и е хубава, остави я на клийн да си личи, че е електрическа- никой няма да ти се разсърди :bravo:

то за сърденето няма кои да се сърди,ама като искам електричката ми да вади на чист канал звук като на акустична кво да правя....се трябва нещо да се измисли

На клийн с малко хорус и като дигна средните и намаля басите даже по-гот ми звучи от акустична...Пробвай ако искаш :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен лично ми допада много Zoom 707 II и Vtone на behringer. В момента ползвам втория, защото го имам вграден в кубето си :) Но да ти кажа, най-добре е акустична китара с адаптер :) Ако ще е електрическа и е хубава, остави я на клийн да си личи, че е електрическа- никой няма да ти се разсърди :)

то за сърденето няма кои да се сърди,ама като искам електричката ми да вади на чист канал звук като на акустична кво да правя....се трябва нещо да се измисли

На клийн с малко хорус и като дигна средните и намаля басите даже по-гот ми звучи от акустична...Пробвай ако искаш :hello:

благодаря за инфото ще птобвам :D:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен лично ми допада много Zoom 707 II и Vtone на behringer. В момента ползвам втория, защото го имам вграден в кубето си :) Но да ти кажа, най-добре е акустична китара с адаптер :) Ако ще е електрическа и е хубава, остави я на клийн да си личи, че е електрическа- никой няма да ти се разсърди :)

брей кажи неква хитринка как да си наглася готин акустик ефект на Zoom 707II (не клийн) че аз нещо хич не моа се справя...

П.С.:бтв по добър акустик от на Zoom 505I НЯМА

Редактирано от Ohial Ixela
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Кажи някакъв добър акустичен симулатор...

Не пледирам да е добър, но ти е безплатен: пикъп суича на 4-та позиция (по къмто бриджа на сингъла и половината хъм) и тона на китарата максимално намален (към глухо). Пробвай малко стръминг... :)

 

Специално на Айбънеца става много добре. Не е чак акустик, ама звука кърти!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.