Jump to content
Българският форум за музиканти

Опит за мастъринг на един концертен запис


Recommended Posts

Скоро свирихме в едно клубче и записахме стерео сигнала от пулта. Поради спецификата на мястото озвучаването беше частично и това, което влиза в миксера не е каквото се чуваше там. Помещението е малко, от камъни и кънтли мощно - супер яко за озвучаване! :P

Все пак от материала, който имаме, се опитах да направя нещо по-годно за слушане. Сложил съм по малко стерео спред, стерео имидж, ченъл ЕКю, мултибанд компресор, адаптив лимитър. Не знам дали има сми да пускам настройките. Прилагам два файла за before/after сравнение, както и евентуални подсказки какво още бих могъл да направя и как. Благодаря!

Суров вариант "Преди".

Мастериран вариант "След".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом е цял микса от инстументи, нищо друго не може да се направи освен да разбуташ честоти, да прекомпресираш, да клипниш, разни ревърби, но не слагай от тях, защото реверб на баса не се слага, модулаций... Ако имаше траковете по отделно... щях да ти отговоря на въпроса които те яде от вътре :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Помещението е малко, от камъни и кънтли мощно
:hysterical:

 

Не е зле, като за условията. Туу бед, че не можах да дойда, но ме повали настинка и финансова криза :thx:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро свирихме в едно клубче и записахме стерео сигнала от пулта. Поради спецификата на мястото озвучаването беше частично и това, което влиза в миксера не е каквото се чуваше там. Помещението е малко, от камъни и кънтли мощно - супер яко за озвучаване! :P

Все пак от материала, който имаме, се опитах да направя нещо по-годно за слушане. Сложил съм по малко стерео спред, стерео имидж, ченъл ЕКю, мултибанд компресор, адаптив лимитър. Не знам дали има сми да пускам настройките. Прилагам два файла за before/after сравнение, както и евентуални подсказки какво още бих могъл да направя и как. Благодаря!

Суров вариант "Преди".

Мастериран вариант "След".

 

 

Материала е доста зле като зпис, не като свирене :) Да не стане грешка. Прекалил си с лимитера - препомпал си го повече от необходимото. За да не съм голословен ето съвсем набързо какво имам предвид, под формата на пример от мп3-ката оригинал ПРОБА. Всичко звучи много директно и лек ривърб (естествено много пестеливо) ще свърши работа да направи бозата поне да звучи обща :). Надолу има големи кънтежи, като може да компресираш ниската лента малко повече с лентовия компресор и имаш пробиви на няколко честоти в ниските, които лесно можеш да видиш с някой спектрален анализатор и да редуцираш леко. Не прекалявай с "изсилването" ;) на високите. По добре да са малко по-малко, но да не дразнят прекалено. Като цяло може да дигнеш малко атаките на лентовия компресор и да кмпресираш малко повече, но да не предобряш прекалено с лимитъра. - 10бД RMS е достатъчно :) Освен това звучи твърде монофонично и може да се разшири леко с няколко хватки, но това не е чак толкова фатално. Все пак и в моното има чар :)

 

Абе занимавка да има. На теб ти е ясно, че материала е насран като звук, така че кой знае какво подобрение не може да се очаква - поне да става слушаемо.

 

ПП Имам какво да се направи и ниски да поизлезнат малко, но ме домързя :)

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е лош записа, като от касетка преди 20 години минала през пералнята и сушена през кърпа с ютия. :)

Направо се учудвам, че си се занимавал. Аз не бих могъл. То няма никаква каса. fire_garden е направил добър вариант, но и там касата е просто бас импулс, то няма никаква дефиниция, транзишън, нищо. Ама щото е кофти записано и оригиналния източник 100% е BASF или TDK лента отпреди поне 15 год.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за отговорите. Опитах някои неща още, чух и варианта на fire_garden, но каквото и да правя нищо по-читаво не излиза, затова го зарязвам както е. Сега седнахме да записваме една песничка и мисля там да вложа усилията, че има повече смисъл с потраков и прилично записан материал. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

И двамата по-добре сте се справили от мен - по-балансирано е всичко и вокала не кряска толкова. ;)

Сякаш на antonium ми харесва една идея повече. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.