Jump to content
Българският форум за музиканти

Help ?!


Ashandarey

Recommended Posts

Тъй..гледах в търсачката за такава тема но така и не улучих заглавието..

Скоро време ще си взимам китара и не съм сигурен дали да е акустична или електрическа.

преди да пусна темата питах 6-ма китаристи по въпроса..50% ми казаха че по-лесно се учи на ел и трябва от нея да почна..другите 50% ми казаха че трябва да свиря поне 1 година на акустична преди да мина на електрическа :\

Иии резултата е че съм тотално объркан..

Извинявам се за темата защото сиг някъде по форума го има разисквано..

ии мерси предварително :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз заставам на позицията на тези, които са гласували за кухарката (акустичната). Тя е идеална за начинаещи, тъй като се свирят акорди главно на по долните позиции, а е и доста практично да научиш фингърстайл свирене (с пръстите на дясната ръка). Това което ти казах надали ще ти разясни нещата, но основната разлика между двете китари, която начинаещите забелязват, е трудността на натискане на струните. При акустичните (тези с метални струни) струните са по-дебели, по-обтегнати, и се натискат по-трудно. За това ако отначало свикнеш 1 година на кухарка, после за теб ще е детска игра да правиш упражнения и да учиш песни на електрическа китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

P.S Даже и да ти давам такъв съвет, когато избирах каква китара да си купя, си взех електрическа и честно да ти кажа е доста готино. Но проблема е, че като се съберем някъде на купон и се наложи да дрънна някоя песен на кухарката, трудно свиквам с обтегнатите струни и се излагам xD.

Редактирано от Solex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти на каква китара искаш да свириш-акустична или ел.китара?

Която те кефи на тази почваш.

Това за почването на акустична и после да се прехвърляш на

ел.китара са глупости.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това можеш само ти да си го решиш. Аз започнах с класическа китара :cheers2: От миналата година едновременно с нея свиря и на електрическа. Мисля, че класиката дава основните хватки и веднъж като си развиеш техниката на класическа китара, на електрическа няма да ти е чак толкова трудно да свириш бързи пасажи и разтегнати акорди.

Редактирано от Slav
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На електрическа се напредва по-бързо. Това е мое мнение и въпреки това всичко е много индивидуално.

Прецени си на теб РЕАЛНО на каква китара ти се свири повече и вземи такава :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе на мен ако ми се свиреше на пиано, щях да си зема пиано

 

ако ми се свиреше на цигулка, щях да си зема цигулка

 

не, че не ми се свири, ама има време

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо, поздравления за желанието да свириш.

Второ, НАИСТИНА прегледай търсачката, аз съм писал поне в две такива теми.

И трето FAQ

 

Успех. Използвай търсачката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да свириш ли искаш, или просто да дрънкаш любими групи?

Интересува ли те класическата китара или не.

Искаш ли да можеш да четеш ноти, и интересува ли те способността да знаеш какво свириш, или ти е достатъчно да хващаш любими песни по таблатури.

 

Отговори си на тия въпроси, после питай пак каквото те интересува.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да свириш ли искаш, или просто да дрънкаш любими групи?

Интересува ли те класическата китара или не.

Искаш ли да можеш да четеш ноти, и интересува ли те способността да знаеш какво свириш, или ти е достатъчно да хващаш любими песни по таблатури.

 

Отговори си на тия въпроси, после питай пак каквото те интересува.

Аз не разбрах това какво помага в избора. Кое от тези не можеш да правиш с електрическа и кое не можеш да правиш с класическа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Помисли, и ще си отговориш сам зашо съм му написал това.

 

1. За задоволително възпроизвеждане на класическа музика, е желателно тя да бъде изпълнявана на класическа китара.

2. Когато човек започва да свири, е добре да си зададе въпроса дали иска да се занимава предимно с това, и дали вместо многозначни мнения от хора по форумите с най-различна музикалност и майсторлък не е по-добре да си намери добър даскал(това май е много по-важно от това, каква китара ще си купи в началото).

3. Дали пък не е добре да отвори малко учебник, да види какво са ноти, какво е интервал, какво е тризвучие, какво е мажор. минор ....

 

 

... и така нататък... възможности за избор колкото искаш. Мнения, който казват "вземи класическа", "вземи акустична" и т.н., според мен са безсмислени защото отразяват единствено личните предпочитания и разбирания на едни хора, повечето от които далеч не могат да се нарекат успели или добри музиканти. Според мен, когато човек започва да се занимава с музика(и не е на 5 годинки) е редно да си зададе някои въпроси, а и е редно когато поиска съвет, по-"опитните", те да му дадат някакво полезно мнение и материал за размисъл. Коментари от типа "Вземи си електрическа" според мен са отбиване на номера тип "отбелязах се в темата", и в още по-малка степен представляват нещо полезно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А?

Четеш ли кво съм написал?

 

Не мога да схвана. Аз лично не съм обявявал предпочитания и в коментара си съм му казал да си вземе това, на което му се свири. Не съм казвал нищо за ел. китара. Прав си, за да даваш съвети тряя да си....абе много. Почти няма такива хора във форума. Прав си, мнения от типа "вземи ел." или "вземи класическа" нямат никъв смисъл. Прав си, учителят е много по-важен от инструмента.

 

Обаче не мога да разбера за кво ги казваш тия работи като отговор на моя пост. Нищо общо....

 

 

1. В темата се пита: Ква китара да си зема.

2. Ти казваш: Ако искаш да си сериозен си земи класическа, ако искаш да си дрънкаш кат селянин си земи ел.(не, че е лошо. всеки си знае.). Аз това разбирам от поста ти, просто си го казал по-иначе.

3. Отговарям, че няма значение дали е класическа или електрическа. Пак можеш да се занимаваш сериозно.

4. Пишеш несвързани работи и се нервиш. Е, несвързани с моя коментар, но доста свързани с темата, добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук след малко пак ще се стигне до спора Tabs VS. Score...в което няма много смисъл по принцип.

 

Ако човек иска да се занимава по-сериозно с някаква дейност - инвестира много време и пари, ако иска да се занимава любителски - инвестира минимум време и пари.

 

Аз например, съм започнал с класическа китара, но въпреки, че ми е помогнала много, не смятам, че е задължително да се започне така.

Ако човек иска просто да си дрънчи за кеф, отива в РФ, снася 200-300 кинта, взима си някакъв Squier и си ферка по табове.

 

Като пореподавател мога да кажа, че по принцип ако човек започне с електрическа китара, много бързо и лесно се изкушава да става шредър, без да има нужната музикална и теоретична подготовка и впоследствие истински страда поради тези липси, но наваксването им в по-късен етап е по-сложно и времеемко.

 

Има и друго важно нещо, което се нарича тоноизвличане. Човек култивира по-добро такова, започвайки с акустична китара, щото там всичко си зависи от акъла, ушите и ръцете, а не от адаптри, процесори, кубета и софтуери, а доброто тоноизвличане си личи на всякаква китара :greenangel:

 

Оттам насетне всичко е въпрос на личен избор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.