Jump to content
Българският форум за музиканти

Самообучението


ultramega

Recommended Posts

^ Много е добър,да. Друг е въпроса че не ми допада нещо, не мога да кажа защо.

 

От видео уроци най-много ми харесват на Michael Angelo Speed Kills 1,2, най-вече 1. Не съм голям фен на творчеството му, но обяснява като за идиоти :lol:

 

Солфеж обаче трябва да говоря с човек който е навътре в нещата и то на Живо, защото отдавна ме мъчат въпроси от сорта "е да де, така са интервалите ама какво от това ? ". Диатоника,Пентатоника...уча ги сам, ама не виждам с какво ми помагат, освен да ме карат да мисля коя нота как се казва като я свиря :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Самоук съм и свиря от около 6-7 години.

Не съм особено добър, но пък от друга страна изкарах късмет с музиката, която слушах едно време - беше семпла и ми помогна да науча основите, без да си чупя ръцете и да свиквам с грешни хватки, от които после да не мога да се отърва.

 

Да, ако ходих на учител сигурно щях да съм много по-добре, но така и не си намерих някой, на който да мога да се доверя. Пък и не съм търсил чак толкова много...

 

А относно правилата - никога не съм им бил фен. Ако бях ходил на учител сигурно щях да пиша музика, която да е в разрез с всичко, което са ми набили в главата - ей така, за да им покажа, че може и става :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм абсолютно самоук.Е,в началото ми показаха акордите и някой-друг пиниз по-можещите.

По едно време решихме (заедно с другия китарист на групата) че трябва образование и тръгнахме на уроци в читалище.

След като научих 2-3 школи с валсчета на Карули на прима виста реших че това не е за мен и се отказах-ми свири ми се Рок,кво да правя..

В общи линии съм си вадил нещата по слух ,а и с времето нещата улягат и в един момент ти "светва"-в смисъл че знаеш кой тон къде е преди да си го изсвирил,останалото е в мисълта.

Естествено има и голямо влияние от тези които харесваш и трябва пак да мине време,за да не звучиш като жалък имитатор на Стиви Рей или други и да си създадеш собствено звучене.

Наскоро тръгнах пак да се образовам да се видя колко съм зле-е "па я си го знам",само дето не знаех че еди кво си се нарича еди как си..,а и не ми и трябва,защото не съм ПРО.Виж,за Джаз сигурно ще трябва да си понапъна остатъка от мозък да науча нещо,но Мързела е голяма работа.. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да кажа само, че баща ми никога не е ходил на уроци и даже по едно време е преподавал. Аз мисля с малко негова помощ да се науча да свиря. И мога да кажа че той свири доста добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма такова нещо...

Човек се учи цял живот.

При мен положението е абсолютно идентично с това на Hillibilly Koгато започнах да се запознавам с теорията, открих че нещата съм ги минал (къде интуитивно, къде съм ги прихванал вадейки по слух от кви ли не изпълнители )и всъщност само си изяснявам терминологията.

Аз, като чух за първи път за пентатониката като название си викам, к'во ли пък е туй животно. Да но когато попрочетох това онова, разбрах че точно пък пентатоникитеса нещото което най лесно ми пасва в солата и съм го ползвал постоянно ама не съм знаел :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

като видях толкова хора,които сами са напредвали в китарата чак страх ме хвана да не ме оплюят,но ще напиша малко и аз.Вече пета година уча класика,само че не в академията.Преди много исках да вляза да уча там ,но с годините решението ми се промени окончателно.Просто уцелих шестица с моя учител.Още на първи урок ми даде нотите,4-5 акорда и технически упражнения(свиря техническите и до днес).след около месец започна да ми дава класика и веече на втория месец ми даде Бах.Изключително много хора плюят Бах,като пиеси за китара обаче нямате представа как развива ръцете.Междувременно ми даваше и поп пиески,но те ми писнаха много бързо и след време се насочих към фламенкото.Малко съм скептичен към читалищата защото съм виждал резултати от години обучение там-слаба постановка,нечисти тонове,никакъв темперамент.спомням си и хора,които започнаха да свирят преди мен,но се учеха сами и ги задминах за около 2 месеца свирене.То всеки човеек си преценява самичък,а аз просто споделям наблюдения въпреки че свиря съвсем от скоро.Честно казано мисля че човек ако търси усилено може да намери добър учител,само много трябва да внимава,че какви работи съм виждал...не е истина просто.Мога да кажа че с кадърен учител доста бързо се напредва ако ученика свири здраво и има малко акъл в главата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

beltar Изобщо не поставям под съмнение в тази тема, че полза от добър учител има и човек ще напредне по бързо.

 

По скоро се чудех дали има вреда от самообучението. Ако самообучавайки се напредвам, макар и по бавно, все пак си мисля че е добре.

Ако има застой или дори назадване, тогава вече е неприятно.

Примера ти че си задминал самоуките със уроците е хубав, но както и по горе се спомена, Важно е до нагласата и до това колко насериозно се взема заниманието.

Аз пък познавам самоуки китаристи(музиканти ), които задминават по умения и познания, хора ,които ходеха на уроци , но не са били достатъчно зарибени или и аз не знам как да го нарека и с течение на времето са зарязали китарата и са забравили това което е показвал даскала им.

 

ПП. може би нямам голямо право да казвам, след като не съм ходил по учители, но си мисля че ако човека е добър китарист, това не го прави автоматично и добър учител.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

beltar Изобщо не поставям под съмнение в тази тема, че полза от добър учител има и човек ще напредне по бързо.

 

По скоро се чудех дали има вреда от самообучението. Ако самообучавайки се напредвам, макар и по бавно, все пак си мисля че е добре.

Ако има застой или дори назадване, тогава вече е неприятно.

Примера ти че си задминал самоуките със уроците е хубав, но както и по горе се спомена, Важно е до нагласата и до това колко насериозно се взема заниманието.

Аз пък познавам самоуки китаристи(музиканти ), които задминават по умения и познания, хора ,които ходеха на уроци , но не са били достатъчно зарибени или и аз не знам как да го нарека и с течение на времето са зарязали китарата и са забравили това което е показвал даскала им.

 

ПП. може би нямам голямо право да казвам, след като не съм ходил по учители, но си мисля че ако човека е добър китарист, това не го прави автоматично и добър учител.

Определено не е гаранция,че добрият китарист е добър учител защото не всеки знае как да поднесе материала.Всеки човек е различен и учителят трябва да може да адаптира това което предава.А при самообучението зависи колко си сериозен.Мисля обаче че е почти невъзможно човек сам да се научи да свири класика,а пък то всичко го има в нея и ако можеш да я свириш другите стилове няма да са голям проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

С класика не съм се занимавал не знам. Може би си прав че сам е трудно , не го успорвам.

Имам един приятел, от малък ходи на уроци по класическа китара . много е добър. Обаче само с класическата китара...

Хване ли нещо различно от найлонови стуни е трагедия според мен.

Друг е въпроса че свири всичко квото му се поднесе на ноти. Не съм го чул да прави и опити за композиране, а и не е на лице такова желание.

При него е наблегнато на извучване на класически произведения и възможно най прецизното им изсвирване, предполагам е имало и анализ, но определено не му е помогнал с нищо за да може да свири Блус да речем ...

 

 

едит: бая се чудих дали Оспорвам или Успорвам...:blink:

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, нека да споделя и аз малко от моя опит !

Преди около една година си закупих електрическа китара и понеже тогава бях напълно убеден, че тя е милиарди пъти по-благородна от жалката ми акустична, реших, че ще почвам уроци при музикален даскал ! Естествено се допитах до едно момче, мой приятел, който е изумителен поне в техническо отношение(за другото не съм аз човекът, който ще дава оценка), аджеба къде да издиря подходящ даскал. Тогава той ми сподели, че учители за електрическа китара се намират малко по-трудно, с оглед на моите скромни цели, но аз бях непоколебим. Заведе ме при някакъв даскал, с когото се познаваха от преди, говорихме си, след което моят човек поиска да му види китарата и засвири нещо там, при което получи остра критика от учителя. Последният хвана китарата, за да му покаже как точно се прави и след като я пусна и дойде ред на моя човек, даскалът беше тотално закопан със свирене, с една дума момчето направо му изяде хляба. Знам, че това няма общо с дидактичните умения да учителя, но си признавам, разколеба ме много силно.

Аз самият съм ходил на уроци и не ги отричам, но ако целите са непрофесионални и не целят овладяването на музиката като наука, мисля че са необходими само за начален тласък !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

каквито са ни пътишата,каквато ни е чистотата,какъвто ни е манталитета, каквито са ни заплатите

такава ни е музиката,такава ни е школата,дано след 50 тина години се пооправим

и свиквайте с несправедливоста в живота :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

айде пак почваме да се бием в гърдите че сме най-най-по-по-най

защо ли не мога да се сетя за някой наш музикант от последните 20тина години

който да е от ранга, да речем Стинг,Пинк Флойд, Металика, Пантера ,Майкъл Джексън и още хляди да не изброявам :greenball:

добри изпълнители имаме ,но композитори нещо ни се губят!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Bony, не знам дали си обърнал внимание ,но те такива имена , като тези дето си изброил не са излезли от БГ, но също не са излезли от Франция, Германия, Русия, Италия, Гърция, Албания.... и т.н. Не изкарвай БГ чак такъв музикален "кенеф", както се изрази някой :greenball:

Наистина лош късмет е да търсиш световна слава и да си роден и да живееш в България. Такава популярност каквато имат музиканти от щатите и Англия ,( а и се сещам за ЮТу от Ирландия например, но те са единичен случай) сякаш не се постига и в други страни.

Както и да е това малко встрани от темата...

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.