Jump to content
Българският форум за музиканти

така нареченото плакане или тракане на баса


vhcs

Recommended Posts

+ това не разбирам огромното ви желание да звучите точно както и останалите хиляди хеви метъл групи. Та нали трябва да се върви напред. Няма нужда да свириш нещо, което още 100 000 свирят... Плякай си и да не ти дреме : ))))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

При всички случай "плякането" не е паразитно....в смисъл зависи какъв ефект искаш да постигнеш и какъв стил музика свириш...аз лично не се кефя на подобен тип свирене на бас, защото напред излиза по-скоро шум отколкото звук...което за някои стилове си е за предпочитане :crying: Иначе разстоянието на струните от грифа наистина няма значение, защото плякането се отстранява, както беше гореспоменато със махане на определени честоти...С две думи се присъединявам към мнението: Всеки трябва да си свири както си го кефи:hooray:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Плякането" може да бъде признак както на неумение, така и на висше майсторство. То е като почеркът - ако не можеш да пишеш буквите, излизат само невнятни чертички, но ако отдавна нямаш проблем с изписването и си отлетял на съвсем друго ниво - написал си нещо мъдро и красиво, не дотам правилно изписаните букви стават белег на индивидуален почерк или стил.

Пример за такива плякащи майстори - Джийзър Бътлър от Сабат и Димитър Воев от Нова Генерация

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз плющя по баса :) С активен бас си е друго... а и когато барабаниста настъпи кардана, как да не запляка човек, да не дава господ 2 каси, че тогава става страшно... :rolleyes: За мен този звук, в премерени количества, е полезен за общото звучена на групата. Естествено зависи какво свирят, но все пак това е една особена живинка, която не мога да я спестя повреме на репетиция... + SAmp и настъпва краят на света. Точно това преди 2 години ме накара да изоставя китарата и бос и гол да ходя по улиците, защото си купих бас :)

 

Като цяло не е от слуха ти, не е някаква твоя си прищявка. Просто явно не си споделил с нас, за да видиш, че този който не харесва този пиниз на свирене вероятно е леко крив в момента или по принцип :)

 

П.П. Сложих бас семпъла ти като мелодия на телефона ми :) Много яко пляка този Ибанец! :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"плякането" е яко - това ми е любимия басс саунд - с него баса не е само пълнеж ами изпъква и се чува ясно в микса :rolleyes:

 

ако на това в семпъла сложиш повечко драйв ще стане перфектното плякане :greenangel:

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чета и си викам ... къф семпъл уа, гледам напред и а-хаааа пуснал съм бил семпъл.

Значи тоя саунд е много екстремен и аз го оправих. Сега пак попляква ама не така брутално ... човек се развива само дето по време на развитието не знае положително или отрицателно :metalist:;)

 

Като ми остане време ще драсна пак някой семпъл - баса вече ръмжи в ниските както трябва и от време на време и припляква във исоките. За сола или по скоро за мотиви дето баса трябва да изпъкне напред избарах една бленда дето чак мен ме фана разстройство от кефффф. През уикенда ще драсна някоя и друга писта и ще постна във семплите

 

мерси все пак за мненията

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Любопитен един цитат от тази статия:

 

Pro Rec "A Kick in the Bass"

 

 

"Good bass players' tracks always sound noisy when soloed. Chuck Rainey's tracks sound like someone's working on a Buick in the background. But plug it into the mix, and the magic is there.

 

Bare bass tracks, well played, are homely, noisy, scrunchy sounding beasts...but those qualities are the things that punch it through. That's why MIDI "faked" bass parts sound so awful to me, no matter how clever the programmer...they just don't have the extraneous funk that makes the groove.

. . . . . . .

The string noises, finger scrunches, pick noise, grunting, etc, that the mic picks up are priceless in terms of putting some humanity in the track."

;)

Редактирано от разбойник
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Good bass players' tracks always sound noisy when soloed. Chuck Rainey's tracks sound like someone's working on a Buick in the background. But plug it into the mix, and the magic is there.

 

Bare bass tracks, well played, are homely, noisy, scrunchy sounding beasts...but those qualities are the things that punch it through. That's why MIDI "faked" bass parts sound so awful to me, no matter how clever the programmer...they just don't have the extraneous funk that makes the groove.

. . . . . . .

The string noises, finger scrunches, pick noise, grunting, etc, that the mic picks up are priceless in terms of putting some humanity in the track."

:)

А това колко е вярно не е истина :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

vhcs, мен ако питаш баса трябва да "пляка" в ниските и да е по-"чист" във високите. :recourse:

Някой ден, като си развия слуха и ръцете ще се науча да свиря на бас и тогава ще видите за какво плякане ви говоря... :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично и аз съм за плякането,макар че наистина зависи от стила...лично когато си дрънкам някакво slap рифче ми е по-кеф да са смъкнати струните,макар че по-трудно заглушавам 3тата и 4тата. Затова преди няколко дни просто качих леко само тях и сега нямам проблеми. Въпреки това си държа един шестограм за всеки случай в портмонето за всеки случай.За ходеща бас линия също е по-добре според мен да е по-чист звука,примерно като се дрънка някаква ска (; Но за джангър,особено като е смъкнат до D или C, баса звучи според мен в пъти по-добре със смъкнати струни

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей точно в тази тема ще си питам питането, че отдавна ме мъчи...Докато свиря се чува чат пат плякането. Ако пожелая мога да го изкарвам винаги и постоянно, но хич не ме кефи. Но не мога да не го правя...Някой може ли да ме каже (ако е възможно теоритично де) как да го избгвам това плякане...Докато свиря бавно няма проблеми, но при по-скоростни рифове пляка тук таме, колкото да ме дразни. (Свиря метъл :hysterical: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип аз свиря по-ниско "С", "D" с според мен звучи много по-брутално като струните са ниско.. особено със брутален гейн се получава зверски звук... но всеки си има вкус де (:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.