Jump to content
Българският форум за музиканти

No.14

Yamaha YDP143 за начинаещ или друго?

Recommended Posts

Честито, пожелавам да ти донесе много приятни моменти и да ти е верен помощник в уроците :) Прекрасен инструмент. Разгледай различните characters в Pianist mode, те променят доста звученето, все някой от тях ще има по-ясен бас. 

Иначе си права за класическата музика, не сме много хората с такава насоченост, във форума има много рок китаристи, тук пък има доста клавиристи, работещи по заведения... 

Благодаря! :)

Пианото наистина е невероятно, проблемът е, че с тази клавиатура сякаш седнах да свиря за първи път в живота си :) . Навярно музикантите тук, които активно свирите от много години, се адаптирате бързо и доста по-леко на различни инструменти. За себе си установих, че ще ми е необходимо повече време,  за да се доближа до равно звучене и да постигна динамиката, която се изисква в конкретно произведение.

Не се оплаквам, де :) .  Наясно съм, че без търпение и постоянство не става. Щастлива съм от избора си и наистина се надявам да постигна максималното за възможностите ми с негова помощ.

Весели и светли празници желая :) !

Може да пробваш за момент да сложиш heavy touch, който ще намали динамиката. 

За много години първо! Здраве, късмет и вдъхновение :) !

Всъщност в момента то е с такава настройка. Учителката ми смята, че ако свикна сега и постигна изискванията й, в последствие ще ми е много по-лесно, ако се наложи да свиря на друг инструмент.

Един страничен въпрос може ли по отношение на класическата музика? Не се ли минава всъщност задължително през нея в музикалните училища и консерваторията? Или когато преминете през задължителната материя, повече не се връщате към нея?

Жалко е, че май няма много теми за любители, в които можем да си обсъждаме прогреса, въпросите и изобщо, всичко, което ни интересува за нашето ниво. За повечето от вас предполагам, че подобна дискусия би била скучна, а може би и дразнеща на моменти :) .

On 1/3/2019 at 11:03 AM, No.14 said:

Един страничен въпрос може ли по отношение на класическата музика? Не се ли минава всъщност задължително през нея в музикалните училища и консерваторията? Или когато преминете през задължителната материя, повече не се връщате към нея?

Жалко е, че май няма много теми за любители, в които можем да си обсъждаме прогреса, въпросите и изобщо, всичко, което ни интересува за нашето ниво. За повечето от вас предполагам, че подобна дискусия би била скучна, а може би и дразнеща на моменти :) .

В музикалните училища се минава задължително през класическа музика. В консерваторията може и (почти) да няма класическа музика, ако си в естрадния факултет. Хората обикновено се насочват към стилове, различни от класическа музика, когато ги влече да музицират, да импровизират, да джемят с други хора и изобщо да влагат някакво създаване на собствена музика от себе си. При класическата музика волности не се допускат, там се свири по ноти и разбира се това би могло да бъде ограничаващо за някого. Аз съм минал през три периода като пианист (аматьор, понеже съм самоук): започнах изцяло с класическа музика, защото тя за мен е най-красивата музика на света :) Но много ме влечеше теорията, хармонията, съотоветно задълбах много в тази насока и естествено към джаза, където теорията е доста стройна, съчетава се с възможността да се импровизира, да се събираш с хора и да свирите по теми и т.н. Този период продължи дълго, като не съм оставял класическата музика никога, просто беше на леко заден план. В един момент се поизтощих от джаза, той е готина мзуика за свирене, но понеже не съм чак толкова добър джазмен, а пък за слушане ми стана още по-еднообразно, се върнах отново 100% към класическата музика. Може би е от малко по-зрялата възраст, но намирам успокоение и удовлетворение точно във факта, че класическата музика е по ноти, т.е. е нещо, което е премислено, а не създадено на момент, както и това, че се концентрира много върху интерпретацията, звукоизвличането, фразирането. Може много да се говори по този въпрос, но така или иначе класическата музика в по-голямата си част се свири от професионални класически музиканти, какви тук не влизат, за добро или лошо :)