Jump to content
Българският форум за музиканти

Преносим Компютър


Black Bird

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

7thString, явно си го ударил на спор за спорта. Ще ти отговоря накратко и няма да си губя времето в зацикляне на спора.

 

Въпросът с остаряването няма какво да го коментираме - ако ползваш компютъра си за текстообработка и е-мейл, ще ти върши работа още 10 години и повече. Когато го ползваш за мултимедийна продукция, проектиране, разработка и т.н. - 2 години, максимум 3 и то с уговорки. Не знам как го дефинираш това "което не остарява", но до края на месеца ще сменяме всички работни станции във фирмата, които в момента са на около 2 години и половина - бачкат, но са супер неадекватни за софтуера който използваме в момента (windows-a не сме го сменяли).

 

Сега не ми казвай, че ще пуснеш един сериозен проект в Cubase SX 4 с една камара VST-та и голямо количество аудио тракове на лаптоп на 6 години и повече. Мога да ти покажа проект, който задъхва двуядрената ми машина, която е относително up-to-date, какво да говорим за престарял лаптоп на повече от 2 - 3 годинки.

 

Марката на лаптопа според мен няма особено голямо значение - освен марковите Sony-та, Dell-ове, HP-та и Toshiba, имаме и няколко лаптопа куча марка (някаква гръцка бозаджийска фирма) и си работят като стой та гледай, да не говорим че отнасят най-грубото отношение, защото на никой не му пука особено за тях. Няколко от тях са изтървани и са с отчекнати и пукнати пластмаси където са били ударени и въпреки това бачкат безгрижно. Каквато и марка да си вземе човек може да има проблеми, както може и да няма никакви проблеми - нещата опират до фактори, които не са във властта на конкретна фирма асемблатор. В този контекст имах в предвид, че какъвто и латпоп да си вземе Митко (HP, Dell, IBM/Lenovo, Toshiba, Fujitsu-Siemens, Acer, Asus, Benq и т.н.) - няма да има особено голямо значение - може да има проблеми, може и да няма проблеми.

 

По въпроса с Sony Vaio, нещо се опитваш да преекспонираш нещата. На тези лаптопи пускаме една от най-сериозните и тежки банкови системи на пазара, както и нашият софтуер, който работи с Oracle 10g и т.н. - държат се доста добре. За 3-те килограма също си леко в грешка - повечето Вайо-та са в порядъка на 4 lb, тоест 1.8 Кг. Явно не те кефи цената, но никой не е виновен че гроздето ти е кисело. Не аз давам парите за тези лаптопи, така че ги гледам безпристрастно - добри са, даже много добри.

 

Колкото до живота на батерията - както казах няколко пъти - зависи за какво и колко се употребява, при сериозна употреба - CPU-то на %80 - %90 и хард диска постоянно четящ, пишещ и търсещ (което спокойно може да е ситуацията с един аудио проект, не само с нашите бази данни) - трудно изкарва повече от 3 часа. Предполагам си наясно с факта, че презареждаемите батерии нямат линейно време на отдаване и зависят много от моментната консумация.

 

Колкото до хард диска - разлика в общата производителност като резултат от оборотите има и то най-вече заради по-добрият seek time. Разликата между 5400 и 7200 оборота е толкова голяма, че не искам да я коментирам. Моята машина (десктоп) са с 10 000 оборота хард дискове и разликата от 7 200 до 10 000 е също впечатляваща. Разбира се ако използваш компютъра за текстообработка и да си пишеш с някого в ICQ, това надали ще има значение. Излишно е да се обяснява, как работи един мултитрак аудио софтуер, когато плейва множество аудио пътечки и какво влияние оказва сийк тайма, да не говорим за семпли на VST инструменти, които ползват direct-from-disk.

 

Въобще цялата работа както я усещам е да се заядеш с мен - щом те кефи - действай, но не ме впечатляваш с познания и опит, съжалявам.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 42
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Не се заяждам, затова казах на лична, но щом си казал ще ти дам 2 съвета- прочети малко инфо за термина density, гледам, че имаш опит, значи знаеш за какво говоря. За вайо- тва, че пускаш сериозно приложение на някой комп го прави сериозен? :unsure: Е тука ме разбиваш. А и вайо далеч не са най-скъпите машинки. Но както и да е де, щом си вярваш- това е най-важното :unsure: Има си хора, по-умни и от нас 2мата събрани заедно, които са вложили достатъчно труд в сравнението на различните продукти и честно казано бих се доверил на тяхното мнение, извини ме :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

По въпроса с оборотите на хард диска и връзката с общата производителност - казах какво знам по въпроса и познанията ми са освен теоретични и практически. Нямам намерениe да споря с теб.

 

Колкото до сериозните приложения, явно не си ме разбрал - пускам един и същи сет от приложения инсталирани абсолютно идентично на два лаптопа с еднакви характеристики - единият Dell Inspiron, а другият Sony Vaio - производителността е идентична. Измерването не е на око, а резултат от performance counters вградени в нашият софтуер. Въобще твърдението ти, че Sony Vaio работи зле като производителност в сравнение с идентичен лаптоп на друга фирма е меко казано смешно.

 

По принцип както нашият софтуер, така и банковият софтуер не са предвидени за настолни компютри, камо ли лаптопи - така че изправят на нокти всякаква машина. Не знам какъв е твоят pattern на употреба, но изглежда не натоварваш особено машините с които работиш за да твърдиш такива нелепи неща за хард дисковете.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми, съжалявам, но явно трябва да си опресниш познанията за ЗУМД :unsure:

 

П.П. Така или иначе с изключение на 1-2 модела, повечето 2.5 инчови хдд-та са на 5400 и 4200rpm, така, че спора е излишен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно не четеш какво пиша, казах че swap file-a бави доста повече защото хард дисковете на 5200 оборота са по-бавни, не съм казал да си купува с 7200. Специално по отношение на swap file-a, времето за търсене е от особено значение, тъй като достъпът е произволен, а не последователен (не коментираме Native Command Queue при SATA2 контролерите или SCSI оптимизациите при множество команди).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Митак, като отидеш там ти препоръчвам да провериш на Dell лаптопите. Доста са евтини като за характеристиките си. Ето едно предложение, което ще ти върши перфектна работа:

 

 

Dell Inspiron 9400

 

Price: $1,343

 

Intel® Core™ 2 Duo T7200 (2.00GHz, 4MB L2 Cache, 667 MHz FSB)

17 inch Wide Screen XGA+ Display

2GB Shared Dual Channel DDR2 SDRAM at 667MHz

100GB 7200RPM SATA Hard Drive

8x CD/DVD burner (DVD+/-RW) with double-layer DVD+R write capability

256MB ATI MOBILITY™ RADEON® X1400 HyperMemory

Genuine Windows Vista™ Home Basic

Dell Wireless 1390 802.11g Mini Card (54Mbps)

Integrated Audio

Media Direct 3.0

80 WHr 9-cell Lithium Ion Primary Battery

 

Това е около 2000 левчета, а е доста добро. Тук ще ти струва доста по-скъпо, макар че можеш да провериш все пак. Би трябвало да имат международна гаранция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубав избор. Имат международна гаранция, но нашите тъпанари правят проблеми. С достатъчно скандали всичко се оправя де :wub:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз си мислих ,че Dell е добър избор и си взех такъв,но съответните имат проблеми с FireWire Audio карти(вижте в нета) и аз специално си имам бая проблеми с моя :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поразрових се из нета и както спомена kolio_k, наистина лаптопите на Dell имат проблеми High Definition Firewire Audio Interfaces. Ето тук: http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=73829 има доста страници хора оплакващи се и опитващи се да решат проблема си с M-Audio + Dell лаптоп. Не съм прочел всичко и не разбрах дали този проблем е с всякакви карти на firewire или само с M-Audio, но до колкото разбрах вграденият firewire не работи добре, когато се ползват другите екстри като wi-fi и т.н. Имаше в общи линии две предложения - да се ползва USB интерфейс или да се забранят останалите устройства които интерферират с Firewire интерфейса - това не ме кефи. Някой споменаваше и за BIOS update от Ноември миналата година. За съжаление нямам Firewire аудио интерфейс и не съм пробвал как работи с лаптопите на Dell.

 

Митак, сори че те подведох, явно тази машина не е подходяща за аудио ако ползваш Firewire Audio интерфейс, а на последък голяма част от външните аудио интерфейси са на Firewire.

 

Колкото до местната поддръжка, независимо дали е маркова техника или местен асеблатор - има какво да се желае. За съжаление надали това ще се промени особено бързо.

 

Една скоба за местните асемблатори на лаптопи с разни епични марки - за нисък клас евтини лаптопи явно са добре позиционирани, но за такива от висок клас (добър процесор, достатъчно памет, добър хард диск и т.н.) цените им почват да се доближават до тези на марковите лаптопи и някак си не виждам смисъл да бъдат предпочетени.

 

Тези дни се сблъсках с една такава и някак си не съм очарован от дребни факти, като например това че нито в ценовите листи пише, нито продавачите знаят какви процесори слагат - конкретният ми въпрос беше дали става въпрос за Intel Core Duo или Intel Core 2 Duo.

 

Гледаха с огромно учудване, като им казах че има разлика (най-малкото Core Duo е с 2 Mb L2 cache, докато Core 2 Duo има варианти с 2 MB cache (T5xxx) и с 4MB cache (T7xxx). Накрая се наложи да извикат сервизен техник, който ми обясни че слагат Core 2 Duo, но само срещу заплащане - това че пишело в ценовата листа Intel Core Duo до лаптопа в същност даже не значело, че е такъв - цените били за Celeron Mobile, а това означение "Intel Core Duo", означавало че срещу заплащане могат да ми сложат такъв процесор. След като го попитах за Core 2 Duo ли говори или за Core Duo и какъв е конкретният модел, ми каза че става въпрос Core 2 Duo и модела бил T2500 - кратка справка на сайта на Intel показва, че това е Core Duo, а не Core 2 Duo. Както и да е - явно им е пълна мъгла и не мисля да си поръчвам при тях лаптоп.

 

Само да отбележа, че тази фирма се занимава основно с асемблиране на лаптопи под тяхна марка - не говорим за фирма, която продава между другото и лаптопи. Няма да и споменавам името, защото не искам да правя анти реклама на когото и да е било.

 

Всеки трябва да подходи към покупката на техника (било то компютър, хладилник, пералня или хай-фи усилвател) с ясно разбиране на собствените приоритети, с известна доза познания и да комбинира това с информацията, която получава от магазина към който се е обърнал. Крайният избор е комбинация от тези неща, така че лаптоп или пералня, които отговарят на моите нужди надали ще отговорят напълно на нуждите на някой друг (все пак имаме различни нужди и приоритети когато правим изборът).

 

Митко получи някаква основна информация от всеки от нас, както и за какво още да се поразрови из нета, сигурен съм, че е наясно кои са му приоритетите и сега му остава да комбинира това с информация от съответните магазини за да вземе решение, както по отношение на марката и характеристиките, така и по отношение на парите които да инвестира в този лаптоп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А имал ли си близки срещи със марката Mitac? :ph34r: На мен на няколко пъти ми предлагаха такива машини ама някак си инстинктивно отказвах

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С марката Mitac съм се срещал за много кратко - може би съм прекарал 2 - 3 часа с един такъв, искаха да помогна в инсталацията на Cubase SX3 + EZ Drummer. Сложих му и Asio4All и животното заработи нормално.

 

До колкото съм запознат с историята на въпросният лаптоп, прекарал е около две години лашкане и вибрации на кораб (собственика му е моряк), където няколко други лаптопа са сдали богу дух (вкл. и няколко маркови). За съжаление, това преживяване е нанесло непоправими щети на хард диска и тъкмо го бяха сменили. Очаквах да чуя оплаквания от типа на прегрявания, кофти видео карта, но уви човека не се оплака - ползва го да зяпа филми и да играе игрички в мрежа с други моряци докато не са на вахта. Замина преди няколко седмици с него и вероятно ще изкара поне още 7 - 8 месеца на борда на някой кораб. Там е малко кофти заради вибрациите и влажността на въздуха, направо го съжалявам горкото лаптопче, но се държи все още.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тайванска му работа :> искам и аз да отворя едно малко цехче за сглобка на компове :P Правец кор дуо <_<

 

Сайта им е ужасен между другото

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само искам да добавя една лекичка забележка, която е много голяма в интерес на истината. Става дума за покупка на техника от САЩ. Давам пример с лаптоп НР Павильон. Това са машинки, правени основно за американски пазар и в БГ отказват да ги оправят на каквато и да е цена. Странно, но факт. В САЩ си имат техен пазар с техни си гаранции, които едва ли не стават невалидни, ако си в Европа и продукта даде дефект. Наистина са по-евтини някои неща, но недай си Боже нещо да се съсипе по например лаптопа, както в случая коментираме. Според мен трябва да се внимава. Иначе ДЕЛЛ погълнаха едни от най-любимите ми лаптопи, а именно Елиънуеър <_>

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човек като прави покупка му дават една бележка, която тука в БГ обикновено веднага отива в кофата. Но когато даваш по-голяма камарка пари си струва да прочетеш условията на гаранцията. В случай, че в нея производителя е написал, че гаранцията важи НАВСЯКЪДЕ и покрива еди какви си дефекти, то лицензирания сервиз в дадената държава е ЗАДЪЛЖЕН да я признае. Тва ми се наложи да го обяснявам на едни многознайковци от София, които накрая се ядосаха и за парлама извикаха "легитимиран" преводач, за да "докажат", че греша в превода на условията на гаранцията. Естествено след това се извиниха учтиво.

 

За съжаление повечето БГ "сервизи" не са оторизирани да поправят техниката- преди време занесох един фотоапарат HP в лицензирания им уж сервиз- откриха повредата, но не били оторизирани да поръчат части от производителите... можело да пратят машинката в ю ес ей... на моя сметка <_< Но така или иначе това се случва независимо дали си взел техниката от тук или оттам- в нашите сервизи те гледат като престъпник, докато в техните без въпроси просто ти дават нова бройка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

абе 1000 евро е много сериозен комп,спор нема.Както се каза по горе хиляда пъти по добре от щатите си пазарувай,аз лично бих заложил на Асус,Фуджицу,некой павильон също не би бил зле <_< Ники-то е абсолютно прав за марката и производителноста на машината.че и да не е маркова пак е гот , искам да кажа.Барвал съм няколко лап-а ама все за бъзикни нищо сериозно но от малкото което видех останах впечатлен.

наскоро даже бъзарах една антика на 1200 мгзц Целеронче Асер..два пъти по дърт от моя комп и два пъти по бърз беше във всичко....невероятно..Все пка моя съм го асемблирал аз де.. не е много много производителен.

Изчетох темата с интерес щото се ослушвам и аз кът пръднал заек в люцерина за един преносим комп.. ма да видим

 

Ники-то - невероятни постове брато счупи чемширите!!!

:P :P

 

аз съм си харесал HP Compaq nx9420 T5600....убавец хиляда евро гроша е накъде.

Редактирано от jFog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.