Jump to content
Българският форум за музиканти

Чудене за покритие на ел. китара


Recommended Posts

Здравейте,

 

Имам една стара Yamaha RGX121S, с която реших да си поиграя, защото не ми е особено ценна. Оригинално, китарата беше черен мат. С течение на времето много грозно се излъска на места, а и черният цвят сериозно ми омръзна, затова реших да го сваля. Може би малко неортодоксално, но свалих боята, търкайки с гъбичка за миене на тенджери. Черното падна, но отдолу се показа някакво покритие, което нямам идея какво е. Със сигурност не съм свалил до дърво, освен на отделни, малки места по ръбовете. Китарата стои като малко тонирана и този цвят всъщност ми допада. Бих искал да я оставя на вид така, но ми се струва, че някак трябва да се запечата. Най-малкото, забелязах, че много лесно остават пръстови отпечатъци, които после сравнително трудно се отстраняват.

 

Нямам желание да боядисвам или лакирам, да шкуря. Търся най-несложния начин да постигна някакво по-устойчиво покритие. Чета някакви неща за масла, за вакси (wax), но нямам идея как биха реагирали с наличното покритие. Чудя се дали някой тук може да ми даде някаква насока.

 

Благодаря предварително.

 

CRxbZl2WUAEPd-e.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей! Имаш много грешна представа за нанасянето на масла и вакси!

В смисъл, ако не си го правил / а ти определено не си!/ ще ти отнеме същото време и също толкова ще те затрудни :)...

Поразгледай в раздела, има интересни теми и мнения. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каквото и да си избереш за импрегниране е добре да свалиш цялата боя, 
Като не ти се шкуреше защо изобщо се захвана ?:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е, въпросното покритие да е грунд (акрилен или PU) под боята. Ако съм прав, можеш (макар, че няма да стои лъскаво като лак), да пробваш да го полираш с полирмашина (ексцентрична) и полирпаста, след като разбира се свалиш цялата боя внимателно.

 

Има опасност, да си изтъркал вече това покритие по ръбовете, обаче. Махането на боя се прави внимателно и най-много се внимава при ръбовете. Няма лесно :).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви, младежи. Аз съм си тъп и твърдоглав, така че след долуизложения рапорт, тази тема си губи смисъла.

 

Абсолютно правилно, че нямам представа от нанасяне на масла и вакси и горе-долу по тая причина пуснах тая тема. Истината е, че първо, тая китарка ми е за експерименти и спокойно мога да я прежаля, и второ, именно, защото не е ценен инструмент, не ми се влага стандартното количество време и труд, за да стане по канона. Другата истина е, че търсех пряк път, мързелашки и имах тайна надежда, че може да се окаже, че има такъв. 

 

Както и да е де, грешно или не, предположих и аз, че това е някакъв грунд, реших да рискувам и си я намазах и натърках с carnauba wax, 10тина - петнаесе пъти. Времето ще покаже, дали е катастрофално за китарката, засега свири. Ако сте гледали началото на It Might Get Loud, ще си спомните, че Jack White заби няколко гвоздея в парче дъска, някаква бутилка кола сложи, адаптерче и свирна (

), та нали, да не се втеляваме чааак толкова. Ефектът, който търсех - да не се лепят пръстови отпечатъци, е постигнат с успех. Другата цел - китарката да придобие приличен вид, така че дори и да я закача на стената само за красота - да върши работа, е постигната също. Прилагам снимков материал :)

 

Малко ме нахранихте, очаквано за БГ форум, но аз искрено благодаря за отделените минутки, казвам без ехидност.

 

Поздрави и пак мерси!

 

CSvjHewXAAEfEOW.jpg

Редактирано от NinjaDude
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нанасяне на специализирани масла има смисъл върху дърво.

Да намажеш лак с масла е, малко като да намажеш стъкло - няма голям смисъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма намесен лак тук. Както и масла. Просто имах чуденка, не съм слагал масла

Редактирано от NinjaDude
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

 

Интересно защо не си взе шкурка а си използвал гъби за миене.? Но китарата изглежда много добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.