Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Оняден си взех Орфей Зебра в насипно състояние, на пръв оглед всичко добре, сглобих я, настроих интонацията, почвам да свиря - абе нещо ми фалшивее, меря с тунер(щях да припадна кат видях) - 6та струна на 1во прагче имам F и четвърт, на трето - G# и т.н. Сетих се че това може да се оправи с преместване на нъта и пробвах с някво желязо под струните и се получи - нъта трябва да се премести с над сантиметър към 1во прагче.

 

Сега правя нов нът, който стои на мястото на 0-то прагче и малко напред (вече няма да има нулево прагче)и ще е с различна дължина за всяка струна, нвщо такова:

kustomnut9uc.jpg

въпросът ми е пречи ли ако е от алуминии, щото с такъв материал разполагам, а е и по-лесен за обработка от стоманата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно време ми беше попаднала една полуакустична китара Tornado. Та на нея нъта и беше от алуминий и нямаше проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

аз се притеснявах да не влияе зле на звука, както например евтините флойдове от сплав, но направих това:

Алуминиев нът

и освен че китарата вече е почти абсолютно вярна, не усещам да има промяна в звука, само остана да изпиля под някой струни алуминия за да стане съвсем вярна.

 

Снимката е твърде голяма за рамките на форума!

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз се притеснявах да не влияе зле на звука

Голяма част от изключително качествените струнници и тремола на Hipshot се правят от алуминий, така че не би трябвало да е проблем. Предполагам, че нъта ще се износи малко по-бързо отколкото месингов такъв, но със сигурност ще повлияе положително на sustain-а в сравнение с пластмасов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В крайна сметка издялах това и замених оная грозна ламарина която притискаше струните с флойдоподобна:

100620060010qw.jpg

бихте ли ми дали съвет как да направя тънки прорези в алуминия за първите 3 струни?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ми има и тънки пили. Освен пили на акъл ми идва и разни тънки ножовки. Тва е алуминий все пак вземи си ножове за ножовка за кокали ще ти е предостатъчно :D Дебелината им е средно около мм а за още по-тънки не се сещам и аз... Ае успех :)

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човече ножовка за пържоли се води. Горе долу 20-ина см дълга не струва повече от 4-5 лв ама пак пари са и само за тва да си я зимаш не върви :) Във всеки един магазин за домашни потреби ги продават ако все пак решиш да си зимаш :)

 

Ае успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

я да използвам темата да питам - трябва да си правя нов нек плейт, щото нямаше и сложих от Кремона който "малко" не пасва:

neckplate2db.jpg

по принцип от кво трябва да е? тоя на Кремоната май е от месинг. Дали ще има проблем, ако резна малко тялото като

MIJS-NeckPlate.JPG

например???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблем освен в дупченето на грифа и тялото друг не виждам... А инак моя некплейт както и цялата механика са от доста мек материал така че предполагам и месинг ще стане :) В интерес на истината дося рових и никъде не видях да пише от ква сплав са направени другите... Предполагам са като останалата част от хардуера...

 

Ае успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси, много работа се отвори покрай тоя Орфей, въобще не съм и предполагал, но пък накрая ще стане къстъм

ако направя некплейт от някво просто желязо, как мога да го направя да прилича на хромиран??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ми единия начин е да го хромираш :)

 

Малко ще се озориш да го галванизираш в домашни условия но не е невъзможно особено ако си имаш хабер от химия :)

Другия вариант е да го жулиш с някаква фина или направо водна шкурка, после с полир паста, но предполагам че много бързо ще потъмнее така че не е оферта :)

 

Ай успех и да постнеш накрая снимки ей ;)

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aми можеш сравнително лесно да го хромираш :) С вана с воден разтвор на готварска сол източник на напрежение некплейт-а и някакво парче хромиран метал. Първо трябва да обработиш повърхноста така, че да стане гладка после закачаш положителния полюс на захранването към парчето което ше хромираш а към хромирания метал положителния полюс. Времетраенето е силно зависимо от това какво напрежение прилагаш, от концентрацията на разтвора и от разстоянието м/у двата елекртода.

Изпитано!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те точно това се нарича галванизация бре колега :)

 

A колкото до точния метод и протичане на реакцията можеш да се осведомиш тук, че откровено казано ме мързи да отварям учебника по физика да гледам как беше :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.