Jump to content
Българският форум за музиканти

Най-подходящият размер струни за настрйка в D


Recommended Posts

Здравейте колеги, бих искал тези от вас, които имат опит и знаят да споделят, кой размер струни е най-подходящ за настройка на китарата в Ре и съответно дроп до До, без страх да се изметне гриф или други щети по китарата и все пак да се изкара максимално стегнатия тон от китарата.

Искам да сложа на китара си с мензура 24.75 струни с размер 13-56, и незнам дали не са прекалено дебели за грифът ми.

Това което искам да постигна е оптимално близък опън на струните в Ре, спрямо това както са едни 10ки в Ми.

Опитите с размер 10-52 в Ре е разочароващ, а в дроп До вече става отврат, все пак здравето на китарата ми е от първостепенно значение :)))

Знам че опънът се мери в килограми и е най-важен , но немога да го намеря в нета как се променя за съответните настройки спрямо размерите струни.

Благодаря предварително за всички коментари по темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще слагаш 13-ки по-добре свири в по-нисък строй. Аз съм с 13-ки в си (B на английски) и ми е екстра. С 11-ки ми беше удобно в до диез (C#), така че щом не те кефи с 10-ки, давай с 11-ки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От скоро в стандартен строй свиря с 9-ки, преди свирех с 10-ки, но също ми беше екстра. На втората си китара (пак със мензура 25.5), коятo имам от скоро, свиря в drop С, със струни 12-54. С дебелите струни няма проблем, но тънките са ми ужасно твърди. Затова ако те кефят 10-ките за нормален строй, най-добре пробвай с 11-ки за Ре, ако искаш повече плътност в ниските струни, можеш да вземеш някакъв heavy bottom комплект, или да комбинираш 2 комплекта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам че опънът се мери в килограми и е най-важен , но немога да го намеря в нета как се променя за съответните настройки спрямо размерите струни.

 

калкулатор където можеш да смениш "мензурата" и дебелината на струната ... не мога да ти кажа дали е в кг или паунди.. ама едва ли има значение ТУК

 

таблица на daddario дебелина на струна какъв би бил опъна на "празна" струна .. мензура 25.5 - ТУК

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За дроп Ре в насройки Ми и 10-52 са идеални, но в настройка Ре и до дроп До, 52та издиша и то сериозно, ако някой твърди обратното ...........

Нещото с което не съм запознат е точно проблемът за който питам, как да не си прецакам китарата от некадърие.

За съжаление само преди седмица сложих 10-52, и до месец ще ги смена с 13-56 и за тези които биха искали обратна връзка как се държи китарата в настройка Ре с дроп до До, ще споделя мнение :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да се замисля ще ти кажа или skinny top heavy bottom 10-52 или нормални 11-48. Не се ос*рай с прекалено дебели.

 

точно това питам, колко мога да си позволя за да не се ос*ра, и какво да очаквам ако сложа едни 13ки, защото едни ми казват "давай няма проблеми, ако имаше нямаше да се продават. Godsmack свирят с 60ки" и са прави до тук, другите казват "не слагай дебели ще си прецакаш китарата" И така дойдох до там да попитам, някой който има най-вече опит с едни 13-56 например и да каже ще си оправя ли тона и звука или НЕ и само ще се ос*ра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да се замисля ще ти кажа или skinny top heavy bottom 10-52 или нормални 11-48. Не се ос*рай с прекалено дебели.

 

точно това питам, колко мога да си позволя за да не се ос*ра, и какво да очаквам ако сложа едни 13ки, защото едни ми казват "давай няма проблеми, ако имаше нямаше да се продават. Godsmack свирят с 60ки" и са прави до тук, другите казват "не слагай дебели ще си прецакаш китарата" И така дойдох до там да попитам, някой който има най-вече опит с едни 13-56 например и да каже ще си оправя ли тона и звука или НЕ и само ще се ос*ра.

 

Като начало пръстите ти няма да са ти благодарни ако сложиш много дебели струни.Иначе за ефекта върху китарата, един пич пусна тема как си свири той вкъщи в C с 12ки , а като е на уроци и трябвало да вдига в E и колегията му изнесе сума ти лекции за това как ще си скапе грифа с 12ки в стандартен строй. А за 13-56 като си помисля си представям струни за 7струнна без тънкатa. Aко го правиш върху голдтопа от подписа ти, мога да ти кажа че и с 10ки съм свирил на моя голдтоп и в C#(не за постоянно де) без проблеми. Разбирам ако ще свириш в drop B или B standard ,тогава слагай 12ки ,13ки, но за D... не мисля

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето още един калкулатор ... този път по истински

string tension applet, който е базиран на д'адарио ...

можеш да смениш дължината не мензурата и дебелината на всяка струна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето още един калкулатор ... този път по истински

string tension applet, който е базиран на д'адарио ...

можеш да смениш дължината не мензурата и дебелината на всяка струна

 

Благодаря за всички мнения, и особено за калкулатора. Сега изпадам в дълбок размисъл за седмица и ще пиша какво ще измътя

Поздрави и успех на всички

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

11 - 54 са добре за drop C, макар че най-дебелата става леко хлабава.

За високите струни не търси по дебело от 11(лично мнение)

 

Свиря в Drop D с 10 - 52 и ми е много добре, но ми се иска малко месеста шеста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти, пич!

 

Трябва ти ето това. Сметни си с 10ките за всяка струна какъв ти е опъна в Ми и след това си намери колко дебела трябва да е всяка струна, за да се запази същия опън в Ре.

И споко - няма да ти се повреди грифа от 13ки в Ре, просто най-вероятно ще се наложи да се пренастрои с truss rod-a.

 

:headbang:

 

P.S. А, те вече ти пуснали калкулатор. Карай :)

Редактирано от AXE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

посмятах малко за който го интересува да разбере ориентировачно колко се променя натоварването при едни и същи струни в E и настройка D, взех размерите на най-използваните от мен D'Addario и Dunlop

022990604.jpg?r=0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.