Jump to content
Българският форум за музиканти

АНКЕТА: Какво бихте искали да видите във видеоуроците за бас?


musicman

Recommended Posts

Колеги басисти, понеже за вас няма видео урок мисля че е крайно време да се направи нещо по въпроса :help:

Заедно с нашите приятели от Центъра за Музикални Изкуства решихме да заснемем видеоуроци и за басистите. Учейки се от грешките с предишните уроци бих искал да ми кажете какво бихте искали да видите в тях. Не забравяйте само, че поради спецификата на медията филмчето може да е дълго 10 мин.

 

Каквото кажете - това ще получите :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Нека има по-малко свирене и повече обяснения на различните техники,правилни И грешни подходи към тях,да се наблегне повече на методите за усвояване на техниките,а не на музикална теория,примерно :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малка поправка. Имаше видео урок на Жоро - Rudibass :thumbs_up:

Който урок, честно казано, беше по-скоро видео за това, "какво може rudibass", а не урок... (no offense :) )

Наистина, ако може, обяснявайте малко повечко :)

Редактирано от kolega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 10 минутки май няма да стане да се покаже всичко...По добре да се правят не общи, а конкретни филмчета (серийки) за даден стил свирене на бас: ходещ бас, слап, техника на свирене с перо.. Определеният стил си изисква определена техника...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

musicman,бих могъл да помогна за техническата част от създаването на филмчето.Ако искаш пиши ЛС.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мене най-добре хората от това училище да преценят какъв материал да подготвят - все пак те са учители. Според мен нивото трябва да е за напреднали и в никакъв случай за начинаещи или за много напреднали. Най-добре да хванат някоя техника и да я обяснят кое е правилно, кои са основните грешки които се правят и как се избягват и как да се развива техниката към по-високо ниво ... и за край 20-30 сек нещо което да кърти и да ни накара всички с нетърпение да чакаме следващият урок :thumbs_up:

 

Поздрави

Алекс

 

п.п. абе жица, жица трябва да има :virtuoz::rocker::rocker:

Редактирано от vhcs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

vhcs, защо смяташ, че не трябва уроците да са за начинаещи?Аз съм точно на обратното мнение, но вероятно защото аз самият съм такъв.Смятам, че уроци за начинаещи ще са по-полезни на повече хора.

Иначе предложението на Bassbuzz всяко филмче да е посветено на конкретен стил ми изглежда много добро!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Вярно, че имаме урок на Жоро! Според мен урока си е много добър защото показва техники включително и бавно. С тасзи тема искам д апопитам какво друго искате да видите. Аз мога да хвана и Жорода ви запише пак урок. Номера е да кажете какво искате. От ЦМИ могат да покажат адски много неща но филмчетата са ограничени. Не можем да направим 100 урока за бас поне на този етап. Продължавам да чакам конструктивни предложения!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

vhcs, защо смяташ, че не трябва уроците да са за начинаещи?

Защото като начинаещ трябва да влезеш първо в теорията и да почнеш да свириш, свириш свириш. За около година някъде (дори доста по-бързо ама гледам да не се изхвърлям) ако си постоянен достигаш ниво на напреднал.

 

Разликата м/у начинаещ и напредна е че начинаещият седи пред един необятен океан и всичко му е инитересно, а напредналия плува в морето вече и знае колко още не може ама знае и какво иска да постигне.

 

Та затова според мен целевата група е по-добре да е за напреднали. Хем начинаещите ще могат да прихванат това онова, хем напредналите няма да скучаят с тука е ДО, това е РЕ и постановката на лявата ръка е такава а на дясната такава ...

 

Лично бих разделил уроците на рок-бас и на слап-бас (разбира се има и други стилове, но според мен това ще се търси/гледа най-много като знам какви са потребителите). Добре да се покажат малко пенизи относно саунда, постановките е добре да се обяснят - кое правилно, кое не и за какво да се внимава най-вече, малко стандартни фигури и разни тарикатски нещита... и разбира се още нещо :thumbs_up:

 

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм басист, но може ли да вметна мнение...

 

Според мен 10те минутки би трябвало да са насочени за понапреднали басисти, защото в 10 минути за начинаещите нищо не може да се обясни като хората, а за по - напредналите 10 минути са достатъчно време да видят някоя нова техника и тя да им се обясни сносно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В youtube, пък и в други сайтове има толкова много уроци, и така добре обяснени, че дори и да не рабира английски човек, пак ще му стане ясно... Не виждам смисъл някой да "преразказва" нещо което е видял, защото всеки може да намери в интернет това което го интерисува, стига малко да се порови. Пишеш примерно <double thumb lessons> , и ето ти един чудесен урок... http://www.youtube.com/watch?v=yXSB0yDlS54

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би точно заради това, да не се рови из нета, а да е готово в раздел Уроци например... ;)

А като филмчетата може да са 10 минутни, защото просто не направите 10 филмчета: Бас Урок-1, Бас Урок-2 и т.н.?

Също може да се направи pin-тема с линкове за уроци, именно за да не се ровят хората много, много из нета.

 

Или може би точно това е идеята?! Те да си се ровят, докато аз си се уча! ;)

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре ама до тук нищо конкретно не казахте. Питам ви какво искате да научите конкретно за да ви направим такъв урок?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, аз бих предложил всеки урок да има пдф или нещо от сорта с разписани нещата, които се показват, и евентуално текст с обяснения- така хем не се губи време във видеото за приказки, хем пък знаеш, че ако не ти е ясно нещо, може да го прочетеш в нотацията.

 

И, според мен, ако урока е за начинаещи- ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се снима по такъв начин, че ясно да се вижда какво прави човека по грифа и какво прави с дясната ръка

 

А иначе по съдържанието не мога да дам много акъл за бас- това, което ми се губи като уроци изцяло в нета е примерно как да се избягват вредни постановки- разни изкривявания, които впоследствие като ти станат навик, вредят на техниката ти, и понякога- на здравето- примерно снощи ми направи впечатление- свирихме с един, който уж бил в музикално училище, не знам си какво, обаче за 15 минути свирене почват да го болят ръцете дотам, че не може да свири. После забелязах, че хваща грифа по някакъв супер изкривен начин- явно в тия училища никой не го бръсне кой как държи дъската. Та един такъв урок към начинаещите- с честите грешки на самоуките(И НЕ САМО!), би бил полезен не само на басисти, ми на всички, дето се занимават с жици.

 

В контраст, за пианистите има купища литература как да свириш тей, че на стари години да не трябва внуците ти да ти сипват в устата, щото не можеш да си ползваш ръцете...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.