Jump to content
Българският форум за музиканти

Усилвател за стари колони


Recommended Posts

Здравейте,

 

Имам 4 на брой стари колони балкантон в масивни дървени кутии. За съжаление нямам никаква друга информация за тях тъй като по тях не пише абсолютно нищо нито отвън, нито върху говорителите. Навярно доста от вас са си имали работа с такива колони и можете да ми дадете някаква информация за мощност и съпротивление? Наясно съм че колоните са некачествени, но въпреки това ми се иска да ги оползотворя и да намеря усилвател за тях. Възможно ли е ако колоните са с нестандартно или различно съпротивление да прецакат усилвателя тъй като имам приятел който твърди, че това му се е случило с 2 усилвателя заради същите колони? И ако е възможно как тогава да намеря усилвател за колоните който няма да се повреди от тях? Разглеждах готовите модули от този сайт мислите ли, че някой от тях може да е подходящ? Ако не знаете ли други такива сайтове?

 

Напълно съм наясно, че цялата работа ще е доста некачествена, но въпреки това мисля да се захвана.

 

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти остави, че ще е некачествена, ами може да стане опасна.

 

Започни оттук:

1. От каква озвучителна система имаш нужда:

-какво ще включваш във входа;

-какво ще озвучаваш;

-колко силно ще го озвучаваш;

-какво ниво на качество търсиш - да се чува нещо, да е приятно за слушане, да впечатлява или да носи наслада?

-каква музика ще "върви" през системата?

2. Какво имаш налично? Дотук разбрахме за 4 дървени кутии с говорители. Ще трябва за тях да разбереш:

-дали са изправни кутиите и говорителите;

-колко ома са;

-колко вата са;

-с какъв честотен обхват са;

-евентуално чувствителност;

-нещо друго намира ли ти се?

3. Какво си готов да добавиш:

- като собствени усилия - знания и опит, време, средства;

- ако нямаш от горните кое сам би подобрил - да се учиш, да правиш първо нещо по-просто, да отделяш време за това, да си купуваш разни работи;

- ако нямаш от горното за кое би платил - изследване на текущия инвентар, проектиране, изработка, настройка, поддръжка?

 

От посочените платчици на сайта около това може да се завърти някаква система, но трябва да се добавят още много неща, включително гореизброените.

 

Очаквам един по-задълбочен отговор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговора.

 

1. Във входа ще включвам китара, но ми се иска усилвателят да е по универсален (дори това да е за сметка на качеството при включване на китара). За ниво на качество бих бил доволен ако се "чува нещо" и след време ако си взема по-хубави колони вече да има възможност и за по-високо качество. Но с тези колони и да се чува нещо бих бил доволен.

 

2. Не разполагам с друго освен колоните. Също така както казах не знам и как да им проверя и измеря техническите характеристики за съпротивлението сигурно не е толкова трудно, но за мощността, честотен обхват и чувствителност изобщо не знам как ще стане...

 

3. Време и усилия мога да вложа, но като се има предвид и че не изисквам високо качество не съм и готов да влагам големи средства. Не съм наясно с елетротехниката знам само най основните неща и компоненти..

 

Ще се радвам да ми отговорите дали наистина е възможно даден усилвател да бъде повреден от колоните ако те не са подходящи и разминаване в коя характеристика може да причини такава повреда?

 

Какво друго е нужно да се добави към платката за да бъде усилвател (предполагам трансформатор)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На първо време направи снимки на озвучителните тела - отвън и от вътре. С висока детайлност, за да може да се види всичко,което може да е от полза.

Не само че е възможно да се повреди усилвател от озвучителните тела, но е твърде често срещан случай.

Не си първият, който се опитва да се надскочи, но без знания и оборудване няма да се справиш.

Един усилвател не е само една платка с нацвъкани елементи! Необходимо е захранване, охлаждане, механична конструкция, окабеляване. И всичко това не е лесно, особено когато нямаш опит.

Мисля, че по-доброто решение е да си намериш нещо втора ръка , намират се доста добри усилватели, на сносни цени.

Но преди това нека видим с какво разполагаш в действителност, защото може да се окаже , че не разполагаш с нищо, заслужаващо внимание. Или ще трябва най-напред да се оправят колоните.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На първо време направи снимки на озвучителните тела - отвън и от вътре. С висока детайлност, за да може да се види всичко,което може да е от полза.

Не само че е възможно да се повреди усилвател от озвучителните тела, но е твърде често срещан случай.

Не си първият, който се опитва да се надскочи, но без знания и оборудване няма да се справиш.

Един усилвател не е само една платка с нацвъкани елементи! Необходимо е захранване, охлаждане, механична конструкция, окабеляване. И всичко това не е лесно, особено когато нямаш опит.

Мисля, че по-доброто решение е да си намериш нещо втора ръка , намират се доста добри усилватели, на сносни цени.

Но преди това нека видим с какво разполагаш в действителност, защото може да се окаже , че не разполагаш с нищо, заслужаващо внимание. Или ще трябва най-напред да се оправят колоните.

 

Добре, мерси. Ще ги снимам и ще кача снимките в темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Озвучителните тела са руски, 10МАС-1М, по 10 вата.

Акустические системы ''10МАС-1М'' предназначены в качестве выносных для высоко-

качественого воспроизведения звуковых фонограмм в монофонических и стереофо-

нических системах. Номинальная подводимая мощность 10 Вт, максимальная 15 Вт. Номинальное входное электрическое сопротивление 8 Ом. Диапазон воспроизводи- мых звуковых частот 63...18000 Гц. Среднее звуковое давление не менее 0,15 Па. Га- бариты одной акустической системы 425х272х234 мм. Вес АС 7,5 кг. Цена 70 рублей.

 

Усилвателя трябва да бъде 20 вата на канал ( не повече от 30), на 4 ома, за да може да се захранят по две колнки на канал.

Преди обаче да се свържат, е добре да се диагностицират, за да се провери дали всичко по тях е наред - високоговорители, филтри, кутии.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Озвучителните тела са руски, 10МАС-1М, по 10 вата.

Акустические системы ''10МАС-1М'' предназначены в качестве выносных для высоко-

качественого воспроизведения звуковых фонограмм в монофонических и стереофо-

нических системах. Номинальная подводимая мощность 10 Вт, максимальная 15 Вт. Номинальное входное электрическое сопротивление 8 Ом. Диапазон воспроизводи- мых звуковых частот 63...18000 Гц. Среднее звуковое давление не менее 0,15 Па. Га- бариты одной акустической системы 425х272х234 мм. Вес АС 7,5 кг. Цена 70 рублей.

 

Усилвателя трябва да бъде 20 вата на канал ( не повече от 30), на 4 ома, за да може да се захранят по две колнки на канал.

Преди обаче да се свържат, е добре да се диагностицират, за да се провери дали всичко по тях е наред - високоговорители, филтри, кутии.

 

Мерси,

 

А от кое точно идва опасността при неподходящ усилвател (за усилвателя) от различно съпротивление ли? Ще се радвам ако някой ми обясни това тъй като често се случва при импровизирани звукови системи да има несътветсвия и ще ми е полезно да знам кои са опасни за самият усилвател?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При транзисторните усилватели е важно импедансът на озвучиелните тела да не е по-нисък от минималния определен от производителя. Обикновенно е написан отзад, при съединителите за високоговорителите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оттук нататък ще избираш дали да правиш усилвател или да търсиш готов.

В момента вторият вариант хич не е за изтърване, защото в страната ни се продават доста аудио компоненти втора ръка на достъпни цени. До 100 лева се намират сносни усилватели. Хващаш Гугъл и почваш да следиш. Недостатък е, че няма да има истински китарен вход.

 

Ако ще правиш усливател почни от трансформатора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При транзисторните усилватели е важно импедансът на озвучиелните тела да не е по-нисък от минималния определен от производителя. Обикновенно е написан отзад, при съединителите за високоговорителите.

 

Добре тогава, а как е възможно усилвател да изгори заради тези колони? Щом те са 8 ома значи усилвателят трябва да е бил 16 примерно? Аз ли бъркам или има нещо друго?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Причини за изгаряне може да има много - например късо в кабела към колоните или куплунгите им.

Не го мисли този въпрос - или са здрави и стават, или не са здрави и не стават.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди обаче да се свържат, е добре да се диагностицират, за да се провери дали всичко по тях е наред - високоговорители, филтри, кутии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Готовите платки не са с много добро качество.Режат ниските и за да го докараш на звук трябва малко преработка с която както всички виждаме няма да се справиш,а за да имаш китарен вход ти трябва предусилвател с китарен вход и по възможност с тон корекции.Иначе китчето (готовата платка) ще ти извади звук като от телефонна слушалка.За това послушай Парни валяк и L.K.и си потърси из форума нещо готово.Друг начин е Парни валяк да ти направи едно 10w усилвателче и ти гарантирам ,че ще е по-добро от купешко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо пусни тези тонколони и виж дали щети хареса звука.Преди 15 години правих кубе с такъв говорител и свиреше много меко и нещо неставаше.Също съм правил субуфер и стана много добре.Този говорител му пусни 20 вата-издържаги.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.