Jump to content
Българският форум за музиканти

Пиезо елементи


Recommended Posts

Здравейте,

 

Понеже на някои песни ми се налага да ползвам акустична китара, а разнасянето на две китари + останалите усилватели и чудесии е трудоемко занимание имам следната идея.Искам да ползвам електрическата вместо акустична с помощта на пиезо елементи без да слагам допълнителен жак/ключета,преампове и т.н. Искам преампа да е външно устройство,което да се закача на колана да речем и от него да излиза пиезо елемента с кабелче, който да се лепва за корпуса на китарата и да може да се маха бързо при желание.

Не знам обаче нужен ли е голям натиск върху пиезо елемента, или и с тиксо ще стане(по-културно би се получило със стяга или щипка, но ако натиска трябва да е съвсем малък ще се изхлъзва).

Също така от къде мога да си купя пиезо елементи и на какви цени са.Пищялка от мултицет може ли да свърши рабора?

Има ли фабрични такива устройства и ако може някой да ме опъти с линк/марка/модел също би помогнало.

 

Четох няколко теми по въпроса,но бяха за вътрешен монтаж на пиезото.Ако е на външната страна на китарата ще има ли някакви особености,примерно лака да оказва влияние или нещо такова?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също използвам пиезо с външен преамп вече доста години и го залепвам чрез обвиване с "бол" кит(монтажен пластичен продукт) за корпуса близо до магарето, но на акустична китара. Държи стабилно и с качествен звук. Лесно и бързо се отлепва без да се наранява лаковото покритие, но остава мазно петно.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиезото е фабрично(английско) и елементарно(трябва да го снимам)от далечната 1985г. Преампа е правен по схема БаркусБери и виси на някоя стойка или на пода далеч от променливотоков 220в кабел, за да не бръмчи. Ама доколкото съм виждал по магазините има някакви за по 30лв(без преамп)с лесно закрепване, може би чрез вакуум. Но чрез "бол" кит е добро решение за мен.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

зумерче от мултицет или от комп (едни малки и цилиндрични) едва ли ще свърши работа. някъде продават отделни пиезоелементи (пластини) за под левче. другият вариант е за лев-два да вземеш такъв зумер и внимателно да го изкормиш.

 

пиезоелементът трябва да бъде по възможност близо до бриджа. някъде препоръчват пиезото да се монтира отвътре на кухарка, под магарето. съответно на електрическа ще трябва да му намериш място в кухината за потенциометрите. използвам дебела самозалепваща лента, която едновременно служи да подсигурява плътен контакт с китарата и да омекотява донякъде вибрациите.

 

за електрониката има много варианти. аз тия дни си налепих един preamp cable - прост преамп с jfet транзистор (2n5457, 2n3819 и т.н.), сгъчкан в жака на кабела. в другия край кабелът е с канон и черпи захранване или от фантомното на микрофонния вход на пулта, или от външна кутийка с батерия, която може да се закачи на колана. в кутийката могат да се добавят volume control, eq и т.н..

http://www.till.com/articles/PreampCable/

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам преампа да е в отделна кутийка,която да закачам на колан или на самата китара и да се захранва от 9V батерия,не разполагам с фантомно захранване.

Другото условие е пиезо елемента да се монтира не вътре в китарата, а на повърхността(около бриджа) и да се маха лесно и бързо ,в паузата между песните.

Някой ако има информация къде мога да намеря пиезо елементи моля да сподели.

А ако взема зумер с каква резонансна честота трябва да е?Стандартно са на 3 КХз.

Днес пробвах със зумер от един мултицет без преамп,директно в усилвателя,звука беше много далеч от това което се желае - слаб сигнал, никаква плътност и никакви ниски, шума беше повече от полезния сигнал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

49170648417435397221298839956Ad4cGViATf2d8J1f9hBM_m.JPG

Преди време се сдобих с една електро- акустична китара с порутен бридж и липсващо пиезо (била е с онези, които имат формата на пръчица и се монтират под бриджа). В момента е с такъв, като тези от картинката ок. ф30 и съм го залепил отвътре на китарата с "локтайт". Но, при електрическа китара силно се съмнявам това да ти свърши работа, всъщност ти май си стигнал вече сам до този извод. Дори някой друг зумер да се държи по- добре от този, който си пробвал, разликата едва ли ще е толкова голяма, че да получиш задоволителен резултат. Май нямаш голям избор- или сменяш китарите, или ползваш симулатор с който ел. китарата звучи като акустична, но те май са доста пари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждал съм разни електрически китари с пиезо адаптри, които се държат доста добре.От там ми дойде идеята.Китарата ми е Vintage V100 (les paul форма,махагонова) и има сравнително добър и силен акустичен звук като за електрическа китара.

 

Този зумер който изкарах от мултицета беше същия като на снимката, с диаметър около 2 см.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам преампа да е в отделна кутийка,която да закачам на колан или на самата китара и да се захранва от 9V батерия,не разполагам с фантомно захранване.

 

...или от външна кутийка с батерия, която може да се закачи на колана. в кутийката могат да се добавят volume control, eq и т.н..

 

^ :excl::)

 

китарата ти ако е с пасивна електроника, бих предложил все пак да монтираш пиезото вътре и да замениш моно буксата със стерео, така че на левия канал да имаш сигнал от адаптерите, а на десния - от пиезото.

след това превключваш с външен суич или пък с издърпване на жака до половината. най-лесното решение за предусилвател в такъв случай отново е въпросният preamp cable.

 

Linchpin, без преамп зумерът няма как да не звучи гадно :)

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай- проба му е майката. Пробвай с по- голям пиезо- елемент и предусилвател и възможно по- къс кабел м/у тях. За моята китара пиезо- елемента го купувах от "Викиват"- беше с възможно най-големият диаметър, който имаше в наличност, струваше стотинки. В момента там продават и цели модули- пиезо+ преамп с тонконтрол, готови за вграждане в акустична китара, на прилични цени- ако ти се рискуват малко пари можеш да ги пробваш (вярно китайски, но то вече кое не е китайско?)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би било много добре ако можеш да сложиш пиезопластната на пътя на трептенията от бриджа към корпуса. Така ще постигнеш максимална чувствителност. Няма да има и нужда да го махаш.

Остава проблема с тънките струни, които няма да искат да звучат като дебелите на кухарката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

 

Понеже на някои песни ми се налага да ползвам акустична китара, а разнасянето на две китари + останалите усилватели и чудесии е трудоемко занимание имам следната идея.Искам да ползвам електрическата вместо акустична с помощта на пиезо елементи без да слагам допълнителен жак/ключета,преампове и т.н. Искам преампа да е външно устройство,което да се закача на колана да речем и от него да излиза пиезо елемента с кабелче, който да се лепва за корпуса на китарата и да може да се маха бързо при желание.

Не знам обаче нужен ли е голям натиск върху пиезо елемента, или и с тиксо ще стане(по-културно би се получило със стяга или щипка, но ако натиска трябва да е съвсем малък ще се изхлъзва).

Също така от къде мога да си купя пиезо елементи и на какви цени са.Пищялка от мултицет може ли да свърши рабора?

Има ли фабрични такива устройства и ако може някой да ме опъти с линк/марка/модел също би помогнало.

 

Четох няколко теми по въпроса,но бяха за вътрешен монтаж на пиезото.Ако е на външната страна на китарата ще има ли някакви особености,примерно лака да оказва влияние или нещо такова?

 

Виж ТУК  Може да  има решение на проблема ти :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.