Jump to content
Българският форум за музиканти

В.А. Моцарт - бързо ми кажете...


Recommended Posts

ВОЛФГАНГ АМАДЕЙ МОЦАРТ (Mozart)

(27. I. 1756, Залцбург - 5. XII. 1791, Виена)

 

mozart.jpg

 

линк биография тук

 

 

Оригиналното либрето на всяка на какъв език са писани ??!

 

 

Хронологията на оперите:

 

Митридат (1770),

Идоменей, царь критски (1781),

Отвличане от сарая (1782)

Сватбата на Фигаро (1786)

Дон-Жуан (1787)

Така постъпват всички (1790)

Милосърдието на Тита (1791)

Вълшебната флейта (1791)

 

 

 

Напишете ми моля, това би трябвало някои в консерваторията да са го учили.. :bravo:

П.С. И след това на какъв език всяка става най- популярна?

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз просто се чудя как в такъв академичен раздел никой не пожела да ми отговори на въпроса... :beer::D

 

 

Тази година е годината на Моцарт!

 

250 години от раждането на Моцарт!!!

 

 

Цялата забърквация при мен дойде от това, че в нета либретата на Моцарт ги намирам на френски и руски. Може би е следствие на това че най-много free музикален обмен има при тези националности?!?! :rolleyes:

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Би трябвало да са на италиански, такава е била традицията.

Да такава е била традицията, немският се е смятал за груб и немелодичен.

И че на немски са говорели само с конете си.. нали така го твърдеше и на Лайпцигския съд един българин?

 

 

П.С. обаче знам, че някои неща ги е писал и на немски.. :(

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Митридат (1770) -

Идоменей, царь критски (1781) - немски

Отвличане от сарая (1782) - немски

Сватбата на Фигаро (1786) - Италиански (Л. Д'атанте - ако съм чул добре)

Дон-Жуан (1787) - Италиански (Л. Д'атанте - ако съм чул добре)

Така постъпват всички (1790)

Милосърдието на Тита (1791)

Вълшебната флейта (1791) - немски

 

Не съм много сигурен. По телефона толкова запомних

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

гледайте филма за Моцарт!!!"Амадеус" - това е заглавието.така ще получите информацията на готово.пък и филма е зарибен:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, тази е годината на любимеца и съзодийника ни с Топси. :) А точната дата поотмина.

И аз запявам в унисон с Топсън - филмът е чудесен и завладяващ, силен, до виртуална реалност. :) A MUST SEE!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ооо леле, тва ми е един от абсолютните фаворити в киното. Такъв филм не бива да се пропуска за нищо на света!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Ооо леле, тва ми е един от абсолютните фаворити в киното. Такъв филм не бива да се пропуска за нищо на света!

Аааа филмът го гледах още когато излезе - на голям екран в НДК. 89-та май беше и в ролята на Моцарт актьорът направи своя личен пробив.

 

 

Не знам дали сте забелязали обаче в този хубав сайт който открих http://belcanto.ru/mozart.html

че филмът е само една от версиите за смъртта на Моцарт! ;)))

 

 

Понеже ето на тази страничка в сайта тук ----> http://mozart.belcanto.ru/

относно Салиери твърди се че Пушкин е Главният Виновен за популяризирането на версията за седемте гряха на Салиери :

 

 

 

"Давно и не нами замечено, что Пушкину для изготовления мифа о "светлом гении" нужен был некий набор фактов и имен. Вот он и воспользовался заурядной газетной уткой, в которой фигурировали имена Моцарта и Сальери, чтобы их устами рассказать (впервые по-русски!) историю про очередного Орфея в аду, а вернее - про борьбу златокудрого музыкального бога с музыкальным чертом-отравителем. К тому времени ни "ангела", ни "дьявола" в живых не было, сраму мифические персонажи не имут. Пушкинский Сальери демонстрирует публике не только все 7 смертных грехов, но в добавление к ним еще и удивительным образом совмещает полную творческую импотенцию с высшей квалификацией эксперта по шедеврам музыкального искусства и кровожадностью сказочного дракона.

"

 

 

:):)

Редактирано от AlFiA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, тази е годината на любимеца и съзодийника ни с Топси. :) А точната дата поотмина.

И аз запявам в унисон с Топсън - филмът е чудесен и завладяващ, силен, до виртуална реалност. :) A MUST SEE!

Мда. От филма ми остана най-силен спомен кикота на Моцарт. ;);)

 

 

 

П.С. някъде към 22 май ще има някакво събитие в НДК посветено пак на годишнината на Моцарт но ще трябва да открия програмата да си спомня какво беше точно. :think: Ходи ми се още и на балета "Пинокио" в операта, там пък има серия балетни спектакли посветени пък на годишнината на Х.Кристиян Андерсен.... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.