Jump to content
Българският форум за музиканти

Търся мнение-мога ли да комбинирам двe Midi клавиатури към един лаптоп


Yavor K.

Recommended Posts

Здравейте,

 

Търся мнение-мога ли да комбинирам двe MIDI клавиатури към един лаптоп. В момента имам закачена M-Audio Axiom 61 през M-Audio Fast Track Pro и искам да добавя M-Audio Keystation Pro88. Като всяка една от тях да работи като отделен синтезатор/контролер.

За момента съм много нов в използването на миди клавиатури, както и Reason/Ablton/Enigma програмите. Дори с ръководство трудно се ориентирам.

Ако някой работи с този тип миди контролери и има време ще се радвам да сподели опита с мен!

 

Мерси предварително за отделеното време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да, може.... след като естествено инсталираш оригиналния драйвер, а не уиндоуския. След това , например в Рийзън сканираш за миди контролери, и ги запаметяваш. После от всеки инструмент си търсиш клавиатурата, с която искаш да свириш.

п.п. ... а защо през м-аудиото е закачено през звуковата карта? Не, че е проблем, ама няма ли си усб порт? При това положение съвсем пък няма да има грижа - едното е по усб, а другото през драйвера на звуковата карта....

успех!

Редактирано от VSTi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да, може.... след като естествено инсталираш оригиналния драйвер, а не уиндоуския. След това , например в Рийзън сканираш за миди контролери, и ги запаметяваш. После от всеки инструмент си търсиш клавиатурата, с която искаш да свириш.

п.п. ... а защо през м-аудиото е закачено през звуковата карта? Не, че е проблем, ама няма ли си усб порт? При това положение съвсем пък няма да има грижа - едното е по усб, а другото през драйвера на звуковата карта....

успех!

 

Много мерси за мнението!

 

Работата е там, че когато го включа директно през USB-то има латенция/забавяне и се наложи да закупя FastTrack-a, за да го няма забавянето. Доколкото разбрах трябва да са вързани контролер-звукова карта-лаптоп ( и това е през USB). Надявам се това е правилният начин за свръзване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Латенцията е проблем при "изкарването" на звука от компютъра ти, а не при "вкарването" на МИДИ-сигнали.

Когато си нямал отделен аудио-интерфейс - вкарвал си МИДИ през USB-то, после софтуер, накрая звука е минавал през вградения звуков контролер (който едва ли е имал качествени драйвери за музициране...).

Можело е да си решиш проблема и без да закупуваш външния аудио-интерфейс, но след като вече го имаш - ползвай го :greenangel:

Не е нужно МИДИ-то да минава през FastTrack. Щом контролерите ти имат USB - включвай ги през тези портове на компютъра си.

Колкото USB-входове имаш - толкова контролери може да включиш. Естествено ако не ти стигат - има и разни USB-хъбове, или както там се наричат, там понякога може да има конфликти, но май с новите устройства вече няма такива проблеми.

Важното в твоя конкретен случай, за да няма латенция, е да настроиш програмите си да използват като output за аудиото си - FastTrack интерфейса ти.

Предполагам той си идва със достатъчно качествени драйвери.

А иначе самото настройване на конкретния софтуер е малко различно при всеки.

Мога да те посъветвам за Reason, ако ти трябва, за останалите не знам :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Латенцията е проблем при "изкарването" на звука от компютъра ти, а не при "вкарването" на МИДИ-сигнали.

Когато си нямал отделен аудио-интерфейс - вкарвал си МИДИ през USB-то, после софтуер, накрая звука е минавал през вградения звуков контролер (който едва ли е имал качествени драйвери за музициране...).

Можело е да си решиш проблема и без да закупуваш външния аудио-интерфейс, но след като вече го имаш - ползвай го :metalist:

Не е нужно МИДИ-то да минава през FastTrack. Щом контролерите ти имат USB - включвай ги през тези портове на компютъра си.

Колкото USB-входове имаш - толкова контролери може да включиш. Естествено ако не ти стигат - има и разни USB-хъбове, или както там се наричат, там понякога може да има конфликти, но май с новите устройства вече няма такива проблеми.

Важното в твоя конкретен случай, за да няма латенция, е да настроиш програмите си да използват като output за аудиото си - FastTrack интерфейса ти.

Предполагам той си идва със достатъчно качествени драйвери.

А иначе самото настройване на конкретния софтуер е малко различно при всеки.

Мога да те посъветвам за Reason, ако ти трябва, за останалите не знам :huh:

 

Много благодаря за изчерпателната информация.

Ще пробвам да го вържа както си ми писал. За Reason ми трябва помощ, защото напредвам ама бавно, а в същото време се трябва бързо да си наглася много от ефектите които ползвах на Yamaha синтезаторите.

Между другото ако знаеш от къде да дръпна Yamaha Motif 8 refill ще е супер. Засега успях да си намеря разни пиана и тн.

 

Мерси още веднъж!

 

Весело посрещане на Новата година!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Връзваш клавиатурите, инсталираш им драйверите (АКО идват с такива, които са ПО-добри от наличните в операционната ти система - повече инфо търси на сайта на производителя).

Отваряш Reason, Edit>Preferences, Page: Keyboard and Control surfaces.

Пробваш с Auto-detect attached surfices, би трябвало да ти се появят, Reason използва предефинирани настройки за определени марки и модели.

Ако ги няма - аддваш ги ръчно, не е особена философия, всичко си е обяснено с текст под полетата.

При някакъв конкретен проблем - опиши го, и ще ти кажа (ако мога) как да се оправиш.

Относно рефили за конкретен инструмент - в повечето случаи това не с аособено полезни неща. Някой е седнал и е семплирал всеки възможен пач от реален синт. За мен доста НЕ-забавна история, също като готовите дръм-лупове (тях поне може да ги вкараш тук-там, ама готовите лупове с музика...ей това си е направо смях!).

Виж, с ефектите е по-интересно - там поне хората ползват ефектите на Reason, за да направят пачове, които наподобяват реални ефекти, с реалните им корекции...

За Мотиф 8 не видях да има комерсиален рефил в Мрежата, или никой не е издавал, или Гугъл се е прецакал.

Иначе попаднах на някакви апокрифни рефили, които не е ясно нито кой ги е правил, нито какво всъщност има вътре, уж са от Мотиф серията...но знам ли.

Съответно няма как да ти дам линк, при положение, че може да са лицензирани като комерсиални.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Връзваш клавиатурите, инсталираш им драйверите (АКО идват с такива, които са ПО-добри от наличните в операционната ти система - повече инфо търси на сайта на производителя).

Отваряш Reason, Edit>Preferences, Page: Keyboard and Control surfaces.

Пробваш с Auto-detect attached surfices, би трябвало да ти се появят, Reason използва предефинирани настройки за определени марки и модели.

Ако ги няма - аддваш ги ръчно, не е особена философия, всичко си е обяснено с текст под полетата.

При някакъв конкретен проблем - опиши го, и ще ти кажа (ако мога) как да се оправиш.

Относно рефили за конкретен инструмент - в повечето случаи това не с аособено полезни неща. Някой е седнал и е семплирал всеки възможен пач от реален синт. За мен доста НЕ-забавна история, също като готовите дръм-лупове (тях поне може да ги вкараш тук-там, ама готовите лупове с музика...ей това си е направо смях!).

Виж, с ефектите е по-интересно - там поне хората ползват ефектите на Reason, за да направят пачове, които наподобяват реални ефекти, с реалните им корекции...

За Мотиф 8 не видях да има комерсиален рефил в Мрежата, или никой не е издавал, или Гугъл се е прецакал.

Иначе попаднах на някакви апокрифни рефили, които не е ясно нито кой ги е правил, нито какво всъщност има вътре, уж са от Мотиф серията...но знам ли.

Съответно няма как да ти дам линк, при положение, че може да са лицензирани като комерсиални.

 

Ами ще се заема тия дни с Reason-a пък да видиме какво ще излезе!

Ще видя да пробвам и с 2-ри контролер и ще ти кажа докъде съм я докарал!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.