Jump to content
Българският форум за музиканти

Търся съвет за правилно съхранение на класическа китара


dreamfool

Recommended Posts

Здравейте, колеги! В нета трудно успях да намера съвет за правилно съхранение на класическа китара. Навсякъде има теми са почистването на грифа и тялото, температурните промени и влажността на въздуха.

 

Как е хубаво да се съхранява китарата, когато не се свири на нея - на стенд или в куфар? Стенда да е за тялото и за грифа или да е само за тялото ?

Предишната ми класическа китара беше с пъпка за колан на дъното и я оставях така в ъгъла на стаята. Нито ми се изкривил грифа нито тялото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми в куфар би трябвало да е по-добре ако е хубав куфара,т.е. да не пропуска влага и да е здрав.Иначе и на стенд не е лоша идея.Аз моята кухарка я даржа на едно старо канапе до мен и само я забърсвам от време на време от праха.Хубаво е да я държиш в стая в която кондензацията е минимална (за зимния сезон),защото влагата е огромен враг на сухата дървесина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А как стои въпросът с електрическите китари? Иска ми се да е на стойка, но е с по-особена форма (V) и май най-добрият вариант е да я окача на стената с нещо такова ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За китарата няма значение дали ще е легнала по гръб или настрани или ще виси с главатажнагоре или надолу. Тя е подложена на доста по-сериозни натоварвания се справя с лекота със собственото си тегло.

Класическата китара се чувства оптимално при температура 22-28 градуса без резки промени и влажност 40-50%. За скъпите инструменти има специални кейсове, които поддържат оптимални условия за съхранение.

 

За повредите от лошо съхранение нека по-добре говорят майсторите, които ги отстраняват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пари я от влага,че имам тук една кухарка която има супер криф гриф и тялото и е като пътен "легнал" полицай .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип правилата са следните - легнала хоризонтално - за предпочитане в куфар.

При температура от около 20-25 градуса и влажност на въздуха около 45% - това горе-долу са идеалните условия за суха дървесина. (Печките и радиаторите изсушават въздуха, а и греят близо до тях).

Това разбира се, е по принцип.

Вече, когато става въпрос за много скъпи инструменти има още детайли, но си е вманиачаване.

Има също и едно друго правило, с две думи: ако живееш в Швеция - не си поръчвай китара от Испания - при всички положения ще претърпи промени (в най-добрия случай може да са само визуални), тъй като дървото е съхнало при друг климат и разликата е доста съществена.

При всички положения - ако спазваш условията по-горе - няма да имаш никакви проблеми.

Аз например, моите китари ги съхранявам в малко по-хладна стая (парното работи съвсем слабо за да не суши въздуха) и затова винаги след свирене малко отпускам струните (от студеното напрежението в струните се увеличава - това важи и за електрическите и за акустичните).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

......

Аз например, моите китари ги съхранявам в малко по-хладна стая (парното работи съвсем слабо за да не суши въздуха) и затова винаги след свирене малко отпускам струните (от студеното напрежението в струните се увеличава - това важи и за електрическите и за акустичните).

 

Добре де, а в куфар ли ги съхраняваш или на стойка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в куфари, разбира се - както съм и препоръчал.

Е, имам един Епифон, който предимно седи на стойка или в мек калъф, но това е Епифон, не е скъпа китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в куфари, разбира се - както съм и препоръчал.

Е, имам един Епифон, който предимно седи на стойка или в мек калъф, но това е Епифон, не е скъпа китара.

 

Да, явно така е най-добре. Ами аз съм пуснал обява в купува, гледам и в продава, дано се намери нещо, ако не в магазина.

 

Благодаря за отговорите на всички. Ако някой има нещо да добави нека не се притеснява да се включи. На мен тази тема ми стана интересна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.