Jump to content
Българският форум за музиканти

дрънчене след 12 прагче


vandal

Recommended Posts

7 милиметра на 17-то е адски много. Чудя се как въобще може да се свири при толкова високи струни. И пак да звънят..... Заинтригува ме.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Два уточняващи въпроса:

 

1.: С какви струни си (марка и модел);

2.: Какво направи от описаните стъпки за интониране на бас (в споменатите теми, по-горе)?

 

П.П.:

Имам идея защо има дрънчене със струни, високи 7мм, но се притеснявам да я споделя, понеже авторът е много агресивен към всеки, който се провали в "хвърлянето на боб" :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Два уточняващи въпроса:

 

1.: С какви струни си (марка и модел);

2.: Какво направи от описаните стъпки за интониране на бас (в споменатите теми, по-горе)?

 

П.П.:

Имам идея защо има дрънчене със струни, високи 7мм, но се притеснявам да я споделя, понеже авторът е много агресивен към всеки, който се провали в "хвърлянето на боб" :cheers2:

 

чак агресивен :))) не хапя. но нито съм хамалин, нито струните са стари, нито свиря от вчера...

 

значи цитирам се сам: в момента екшъна съм го повдигнал до 5-6 мм при 12то и 7 при 17то прагче. Беше с около 2 мм по надолу когато дънчеше...

 

реално при 7мм както е в момента не дрънчи, но когато е на около 5 мм бръмчи

 

струните...не знам Свилен...не са стари...обикновено в магазина искам по меки струни, дават ми нещо и никога не съм се и заглеждал каква порода са...

знам че звучи тъпо да не знам с какви струни свиря, но...това съм си аз :)

 

иначе опитах с тръст рода - махах струни, отпусках желязото, изчаках, сложих струни, изчаках, и върнах леко...това опитах този уикенд...

 

както казах по-рано незнам какво правя, критика приемам

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

както казах по-рано незнам какво правя, критика приемам

 

 

Не критика, а съвет. Дай я на лютиер. Ако така си тръгнал да въртиш без да знаеш какво правиш, има вероятност сериозно да си повредиш инструмента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Добре, успокои ме :rolleyes::whistle:

 

Значи, почни отзад напред.

Натегни шиша (знаеш ли как се прави, че има някои тънкости?) така че, струните да са на еди-каква си височина, на еди-кое си прагче, когато са натиснати на първо и на 17-то (в линковете пишеше) и чак след това регулирай височината им от магарето. Така трябва да се решат проблемите.

 

Мога да изпиша доста, но ще стане по-скоро неясно и объркващо, отколкото полезно, анализирайки различните случаи и възможности...

 

Споменах струните за всеки случай понеже различните марки и дебелини се нуждаят от различни настройки (случвало ми се е да взимам същата дебелина струни, но на друга марка и се е налагало да ги вдигам от магарето ^_^ ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля така. Когато дрънченето идва от последните прагчета тръсрода и въобще целия гриф не играят.

Изпъкнало прагче също не е отговор. Както и ъгълът между грифа и тялото. Аз свиря с около 2мм височина на 17-та позиция. За да дрънчи при 7мм(!!!) според мен се дължи на начина на свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Играят когато тръсродът е отпуснат прекалено много - аз съм имал точно такъв случай с един Орфей. Получава се едно неестествено изкривяване ("чупката" на дъгата не е около 7 позиция а и около 12-15-а и "др. пр. налегания...", о, най-грубо казано...) Точно това допускам, че се е случило и тук, но преди да сме сигурни, че грифът не е прав сам по себе си (проверката с натиснатата струна), само бихме могли да гадаем, в крайна сметка :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.