Jump to content
Българският форум за музиканти

Измерване на шума


capri

Recommended Posts

Здравейте, интересуват ме две неща, едното е с какво може да бъде измерен само шума в даден сигнал до какви стойности стига и второто нещо е как да разбера точно колко шум вкарава саунд картата ми в сигнала? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Вътре" в сигнала не знам, как може да измериш шум. При липса на входен сигнал, напр. микрофона е включен на работно ниво, но никой не пее, говори и т.н. - записваш и гледаш нивата. SNR (Signa-to-Noise Ratio) или съотношението сигнал-шум си го има в спецификациите на самия аудио интерфейс.

Редактирано от presly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С каквото мериш нивото на сигнала с такова мериш и нивото на шума. Друг е въпросът как ще интерпретираш измерените резултати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Посоченото в горните два поста е вярно, но непълно.

Съществуват компоненти в сигнала, които са динамично зависими и при статично положение (липса на сигнал примерно) не съществуват.

Въпросът за измерването е, как да кажа, много разтеглив. Това "С каквото мериш нивото на сигнала с такова мериш и нивото на шума" е частен случай с много условности. Какво се мери? Ефективна стойност? Върхова стойност? Кратки случайни избухвания? Колко кратки импулси могат да се забележат? С каква грешка ще се определи шумовия сигнал? И много още.

Най-напред трябва да се дефинира какво се разбира под шум, имайки предвид, че музиката също е шум по определение.

Има начини да се анализира спектралния състав на сигнала и да се определят различните компоненти със сложна апаратура и тежки математични методи.

Това обаче е нещо, което нито може да се позволи финансово, нито пък има смисъл, съобразявайки се с "ценността" на предполагаемия музикален продукт.

Въпросът е прекалено сложен за да се елементаризира, затова по-полезно ще бъде да се обясни каква е същността на въпроса и неговата скрита цел..

Пак ще се върна на вида шум - защото често неправилно се определя като шум съвсем друго. Например брум, съскане, пищене, "дишане" (амлитудна кодулация на някакъв компонент от сигнала), дали има повторяемост - т.е. дефинируемост в математически смисъл, защото има случаен (недетерминиран), повторяем (детерминиран) и псевдо-случаен, с автокорелационна функция близо до или равна на 1.

Няма да отегчавам повече, идеята ми беше да хвърля малко светлина, или да забуля още повече :) въпроса за шума.

Предлагам да се даде по-обширно и точно определение на въпроса, за да се стеснят възможните отговори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам, че колегата чува някакъв фонов шум, който после се усилва заедно с полезния сигнал. Дали е бял, розов или друг "цвят" е без значение засега. С един осцилоскоп, мисля, ще може да се хване характера на шума и поне да се сравни с шума от друга карта.

 

За по-детайлни търсения трябват и повече знания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Става въпрос за сигнал, който има фонов шум, така си зададох въпроса, защото като изискване към записа, който правя има допустимо ниво на шум -5дб. Затова попитах как мога да го измеря, за да видя колко е нивото на шум в моя сигнал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би ли обяснил, какво разбираш под ниво на шум -5dB?

Защото честно казано е лишено смисъл?

P.S.

L.K. Твърдо не може да се определи "характера" на шума с осзилоскоп. Той може да хване само Time domain, докато характера на сигнал, било то и шум е комплексен, и включва още доста неща, едно от които е поведението във честотната област...

14nazr-329-resize.jpg

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Цитирай точно какво си прочел, понеже "допустимо ниво на шум -5дб" малко ме стресира?!

 

редакция:

Изпреварен съм :greenangel:

Редактирано от Свилен Бас
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и аз не бях чувал такова нещо и затова реших да попитам.

Цитирам изискванията към сигнала:

 

- WAV

- 44KHz

- 16bit

- noise level up to -5db

 

А самият сигнал представлява запис на глас за GPS, елементарно нещо като изключим последното тъпо тире ... което грам не вдявам за какво иде реч

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато става въпрос за комуникации, на първо място е проблемът с разбираемостта на съобщението. Понеже целта на GPS съобщението е да се отличи спрямо околния шум, нивото му трябва да е 5-6 dB по-високо от целокупния шум - околен, от запис, от смущения, от комуникационния канал и т.н.

Предполагам, че с тези съображения са посочени -5dB (спрямо нивото на полезния сигнал).

Всеки запис, който не е нескопосан, може да отговори на тези изисквания.

Друг е въпросът, ако предположението ми се базира на неправилно подадена информация.

Ако се подаде по-подробно задание, може да се коментира повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.