Jump to content
Българският форум за музиканти

Изнасяне на гласа


Mandalay

Recommended Posts

Начи... имам следния проблем. Един приятел иска да му помогна да си изнесе гласа напред, така че да е звучен, да не глъхне, да се чува добре това, което говори. Става въпрос за актьор, не за певец. Сега гласа му е като глътнат.

Предполагам, че първо трябва да подпре диафрагмата, ама после? Как да му помогна? Някакви упражнения да споделите... Много ще съм ви благодарен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така... Първо- да се опитва цялата сила, с която говори (или респективно пее ) да идва от коремните мускули и диафрагмата, т.е. да полва силата на въздуха! Второ- при изкарването му (въздуха де) да се старае устата да му е отваорена в зависимост от гласните, които изговаря и то по начин, по който би следвало, а не както му е удобно! Има много упражнения за дишане. Ще видя какво мога да намеря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето тук има много полезни неща: >ТУК<

Ако ми попадне нещо друго ще напиша. Принципно всичките упражнения са с една и съща цел- контрол над въздуха, а от него и сила, динамика и др. А замисълът им пак е един и същ- дълбоко поемане на въздух и издишване на интервали, без участие на гърдите! Може съвсем спокойно да се импровизира в упражненията стига да се правят правилно! Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами и аз да кажа нещо от опита си :)

Не знам дали сте забелязали, но повечето оперни певци

имат невероятно изнесен говорен глас.

И така. След като заработи диафрагмата идва следващото нещо,

което е много важно за изнасянето на гласа. Мисълта за извеждането на звука

до резонаторните места. При пеене се включват и гърдите, но при говора те не

са необходими, така че лицето остава опорната точка. Изпълнителят трябва

да има усещането, че гласът се удря в зъбките

(най-точно във венеца под нослето), скулите, челото. В интерес на

истината процесът е дълъг. Kакто за всяко нещо и за това е необходимо време.

Но ако се работи в правилната посока, идва моментът, в който човек започва

да говори на маска (както се казва в нашите среди).

И вече гласът е изнесен :D

Това е от мен. Дано да съм била полезна ;)

И успех в овладяването на звука :D

 

Хайде,

много здраве ;)

 

Chubbchubb

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Даам, @Chubbchubb, благодаря за допълването! Това, което тя казва е от чисто техническата част и е за това как трябва да се извърши самия процес на дишане! Успех! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Chubbchubb

 

Благодаря за инфото. Ще те помоля, обаче, ако това не те затруднява, да ми кажеш и някакви упражнения за това как да си усети човека гласа в лицевите резонатори. Може би някакви подходящи срички с които да се упражнява или нещо такова. Знам ли и аз какво. :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вокална фонология на Иван Максимов е книгата с която мойе да си помогне сам в някаква степен. Ина4е то4на формула няма - пеенето е наи-трудния инструмент.

Белканто му е маиката!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мислех, че актьорите учат как да си изнесат гласа? ;)

 

 

 

 

Белканто му е маиката!!!

:P:P:P Много добре казано!

Така е, но се оказва, че времето с което разполагаме за някои не е достатъчно и са нужни и странични занимания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Срамно е да призная, ама и в другите изкуства е така... Танцьорите повече пием кафета и пушим цигари, отколкото танцуваме... :P

 

А сега по темата. Хрумна ми нещо. То всъщност не е моя хрумка, ами пособ, ползван от някои от най-добрите актьори. Идеята е въпросния човек да посети няколко урока при вокален педагог, за да се научи как да изнася гласа си при пеене. Оттам естествено ще му дойде и правилната техника за изнасяне на гласа и при говор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.