Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем със самоделен дистър


Recommended Posts

Здравейте, пак съм аз! :greenangel:

 

Направих си един дист по схема от нета.Става въпрос за тази схема http://www.generalguitargadgets.com/richar...ard/electra.gif

Използвах силициеви диоди 1n4148.

След като завърши схемата свъзах китарата и ефекта с кубето , като ефекта още нямаше батерия . Направи ми впечетление , че когато хванах китарата и по навик започнах да свиря от кубето се чуваше чиста китара , а когато сложих батерията се чу едно ''пук'' и всичко спря , но когато увеличих звука на кубето на 9 пак се чуваше леко чиста китара. После махнах батертерията и пак започна да се чува чиста китара.

Имате ли някаква представа за какво става това при положение , че всичко е свързано правилно и трябва да работи.

Дали не е от диодите...

Ще съм ви много благодарен ако изкажете предположенията си, ако искате повече информация ме попитайте.

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За измерване на напреженията ти трябва волтметър или комбиниран уред с такава възможност.

За дигитален мултицет:

Слагаш го на обхват 20 волта, примерно.

Вкарваш му жиците (пипалата) в дупките за мерене на напрежение. В ръководстото му са описани къде са.

Единият извод допираш до масата в схемата, а другият в точката, в която искаш да мериш.

Отчиташ напрежението от дисплея.

 

 

Да ти кажа честно който и каквото да ти каже без измервания ще са само общи приказки.

 

Ето малко общи приказки и от мен:

Провери дали правилно си разчел стойностите на елементите. При нужда се допитай с още някой с опит.

Провери дали правилно си определил изводите на транзистора. При нужда се допитай с още някой с опит.

Провери дали правилно си изпълнил схемата компонент по компонент. При нужда се допитай с още някой с опит.

Провери поляритета на батерията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако са ти дали аналог на тоя транзистор (примерно bc547 или 557 беше, не помня), възможно е изводите да са в друг ред, най-често - наобратно. пишеш в гугъл примерно 2n3904 datasheet и ти излиза едно пдф-че с информация. другото l.k. си го е казал. премери резисторите (извън схемата, че вътре в нея може да са успоредно с още нещо и да ти излезе грешно)

 

а ти тая електра не я ли измъчи вече :greenangel: иначе трябва да ти пратя layout-а, който съм правил за небезизвестния ruby amp - усилвателче, базирано на lm386 и работещо на 9 до 12v. вади лек блусарски драйв, и може да звучи доста добре, включено в хубав говорител. макар че съм хвърлил око на братчето му - noisy cricket - но за него тепърва имам да правя layout, че за последната версия авторът е дал само схема. пази си хляба човекът...

 

руби:

щурчо (да не се бърка с едно друго "щурче"):

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схемата е твърде проста, за да не можеш да си я проследиш и прегледаш сам.

Провери:

-Дали не си разменил изводите на транзистора(различните транзистори имат различно разположение на крачетата).

-Дали някой от диодите не е обърнат.

-Стойностите на резисторите и кондензаторите.

-свързването на входните и изходните букси и полярността на захранването.

 

Ако всичко е ОК, може и да имаш повреден компонент(транзистор, диоди).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Noisy Cricket Mark II PCB Layout and Project Guide and The Noisy Cricket website

 

Баломби, какво стана с драйва на комбото? Откри ли го по платката?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми така и не можах да пусна драйва от кубето , изолиран е и не може да се възтанови !

Ами транзистора е някакъв аналог на оригиналния и на него пише T 6551 D и изглежда ето така http://hristo9611.snimka.bg/arts/kube.532899.21245509 (извинете ме за гадната снимка)

Редактирано от balombi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бих нарекъл 2Т6551 аналог, но с известни компромиси става.

Изводите му, погледнато отдолу, са:

--B--

E---C

 

(тиретата са за дистанция)

 

добавка: Ако откачиш диодите (всичките) пак трябва да се чува усилен, но неизкривен сигнал от изхода.

Само на мен ли ми се струва, че 47к за R2 са твърде много?

Редактирано от L.K.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От това което ми каза , следва че транзистора е свързан правилно!

Когато намеря от някъде уред ще го измеря...

П.П

Как се мери транзистор...

Извинете ме за тъпите въпроси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен първо трябва да си отговориш на по-елементарните въпроси:

-какво е електрически ток?

-какво е електрическо напрежение?

и после да навлизаш в тази материя постепенно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурен ли си за изводите на транзистора? Имаш ли мултицет, който мери Hfe на биполярни транзистори, та да отгатнеш извода.

Потърси в нета каталог на български транзистори и виж илюстрацията за изводите. Останалото ти го казах. Виж колко е усилването по ток на препоръчания транзистор(Hfe, beta) и подбери такъв с подобно усилване. Ако не знаеш какво значат тия неща, прочитенето не адна книжка, обясняваща основни понятия, няма да е излишно. Първи стъпки в електрониката, както и двата тома полупроводникова техника на Атанас Шишков са добро начало.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

какво стана :)

ето ти няколко варианта на една още по-проста схема с нелош звук: http://www.home-wrecker.com/bazz.html

пробвай ги и тях :)

 

в горния сайт има много схеми, които, ако си ги направиш, ще си цар ;) не са сложни, затова пък звучат. примерно nurse quacky auto-wah

http://www.runoffgroove.com - това е другият, и по-известен, сайт на същия човек

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.