Jump to content
Българският форум за музиканти

БЕКВОКАЛИТЕ


CorvusCorax

Recommended Posts

Ами и аз да се присъдиня към темата, с мой цитат започва все пак :P

 

Така... с Polyphone сме говорили преди на тази тема, а и с още няколко познати посетители на форума... за мен вокалната полифония си е връх във вокалното изкуство. Към казаните по-горе групи бих допълнил Boyz 2 Man и Еxtreem (справка: More then Words.... толкова изчистено и... перфектно звучи тая песен...)

Обожавам нестандартните интервали между гласовете т.е. различните от гореспоменатите терци и квинти. Мисля, че в българското народно пеене има много материал за размисъл в тази посока. Това, което съм разбрал от опит, е че са много важни няколко неща при вокалната полифония. Първо динамиката на пеене. Второ - не се допускат никакви фалшивини. Трето - което според мен куца особено в бг музиката... впрочем, не знам защо но май не се обръща особено внимание на бек-вокалите у нас..., та трето, това е драматургията на бек-вокалите. Къде, какъв бек вокал и защо? Местата на които са вкарани бек вокали трябва да са много прецизно избрани, защото те са там с някаква цел: например да акцентират, да нагреят и т.н. Ако се сетя за други неща, ще пиша пак :P

ПП. МИНУТКА ЗА САМОРЕКЛАМА  :P Бях качвал едно парче в gmail, то не е мое, но съм автор на бековете в него и съм много горд от себе си. Казва се Dove Sеi

More than words? Това е песен, която влиза в моята класификация "Съвършени песни". Две божествени вокални партии, плюс една трета, която чат пат се прокрадва незабелязано за съзнанието, но осезаемо за душата! :D

 

 

:happy:

амин! :P

 

пп. поради липса на по-добри думи...

:P

 

Майтапът на страна, музиката си е жива метафизика!

 

 

Пътища за постигане на истината -много, но един от нях е музиката и в часност вокалната хармония!

 

 

Алелуйя! :P:P:P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 53
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Има някои солови изпълнители, които на записите сами си правят бековете - обаче много пестеливо. Такива за мен са Трейси Чапмън, пи джей харви и Стинг (той не е чак такава скръндза де...) - в моите представи това са "лаконичните бекове". Сигурно има много други, за които не се сещам в края на работната седмица...

 

Какво мислите за тях и имате ли си любими?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз се радвам на Nightwish точно заради беквокалите, които си прави мацката... Вече "правеше" де... Има песни, в които освен основния глас се чуват добре още осем - девет гласа, изпяти пак от нея. В по-старите им песни ползваха един много готин похват, в който освен класическите бекове на терца, вокалката си праскаше и по един на октава, ама много ниско, както и един, пак на октава, ама много високо - все пак се слави с доста голям диапазон. Това мен изключително ме кефеше и съжалявам, че вече не го ползват. Е, те вече и огромния й диапазон не ползват, но нейсе...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, не съм така мъжествен като нея;) Пък и... нямам чак такъв силен глас и широк диапазон...

Не ти трябва скромност - ти и без тва си си Убаво гардже ;)

 

Обърни обаче внимание на обявата им: "We don't necessarily need a classically trained vocalist like Tarja Turunen (the former vocalist). We welcome all kinds of styles and voices, natural and trained, from rock and pop to classical, and all that you can find in between. You should however be prepared to sing with a lot of dynamics and versatility. From loud and high to very sensitive stuff." цялата

 

Но пък верно си търсят по-мъжествена вокалистка ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само между другото, хората не държат да е финландка непременно - питах ги. Така че ако някоя от вас има възможност да попътува натам - да не се притеснява да се пробва. Да не говорим, че пък тук има доста по-добри женски гласове от Тара, които пък могат и да правят по яки беквокали от нея:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Nightwish официално си търсят певица вече -> www.nightwish.com

Аз лично обичам да съм беквоkал, мисля че добре се справям, само ми е трудно да пея и да свиря едновременно.А на концерти не понасям когато не се чувам... :/ Изключително важно за беkвокала е мониторинга...don`t you think?

TARJA_05_0170.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чети какво е писано преди да постнеш, Aiel :godbless: Вече говорихме за това;)

 

 

Кой все пак понася да не се чува, а? Смърт на микрофоните (и озвучителите)!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такаааа...сега и аз да си кажа -

Беквокалите според мен са ужасно важно нещо. Спомням си, че едно време, като ходех редовно по клубове да слушам разни групи, първото нещо, което гледах беше колко микрофона има и умирах от кеф, когато видя, че на мястото на всеки член от групата има микрофон (разбира се това не е никаква гаранция, щото съм бил и разочарован).

Не знам дали някой си спомня една клубна група отпреди няколко години - казваше се Faith и доколкото си спомням Митко Семов свиреше там, както и клавириста на Sunrise. Та тези хорица (четирима на брой) правеха кавъри на Toto, Yes, Sting, Asia, Bee Gees, Kansas, Chicago и т.н. и всичките им вокали бяха изпипани до съвършенство и за мен беше страхотно удоволствие да ги слушам. Жалко, че се разпаднаха, щото много рядко се срещат БГ групи, които да обръщат нужното внимание на беквокалите. На мен например, ми прави жесток душевен оргазъм парчето I Dreamed You на Anastacia - ей такива бекове обожавам да слушам, но май няма да доживея да чуя такова нещо в БГ композиция...:metalist:

И в тази посока не знам защо никой не спомена ТОТО?!? - там има много какво да се чуе по отношение на беквокалите. Същото важи и за Yes, Chicago, Kansas и все групи от тоя сорт.

Иначе за равнопоставените вокали към Boyz 2 Men бих добавил една умопомрачителна група, която се казва Take 6 (от името си личи колко са вокалите) - те тия хора направо къртят мивки и препоръчвам на всеки, който се кефи на чернокожите певци и госпел хоровете, да ги чуе на всяка цена.

 

 

П.П. В групата която свиря, обръщаме особено внимание на беквокалите и при първа възможност ще постнем нещо да чуете :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В групата която свиря, обръщаме особено внимание на беквокалите и при първа възможност ще постнем нещо да чуете :)

Думи, от които е добре да се поучим всички, нали? Добре е който има нещо записано по темата да го пусне ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такаааа...сега и аз да си кажа -

Беквокалите според мен са ужасно важно нещо. Спомням си, че едно време, като ходех редовно по клубове да слушам разни групи, първото нещо, което гледах беше колко микрофона има и умирах от кеф, когато видя, че на мястото на всеки член от групата има микрофон (разбира се това не е никаква гаранция, щото съм бил и разочарован).

Не знам дали някой си спомня една клубна група отпреди няколко години - казваше се Faith и доколкото си спомням Митко Семов свиреше там, както и клавириста на Sunrise. Та тези хорица (четирима на брой) правеха кавъри на Toto, Yes, Sting, Asia, Bee Gees, Kansas, Chicago и т.н. и всичките им вокали бяха изпипани до съвършенство и за мен беше страхотно удоволствие да ги слушам. Жалко, че се разпаднаха, щото много рядко се срещат БГ групи, които да обръщат нужното внимание на беквокалите. На мен например, ми прави жесток душевен оргазъм парчето I Dreamed You на Anastacia - ей такива бекове обожавам да слушам, но май няма да доживея да чуя такова нещо в БГ композиция...:(

И в тази посока не знам защо никой не спомена ТОТО?!? - там има много какво да се чуе по отношение на беквокалите. Същото важи и за Yes, Chicago, Kansas и все групи от тоя сорт.

Иначе за равнопоставените вокали към Boyz 2 Men бих добавил една умопомрачителна група, която се казва Take 6 (от името си личи колко са вокалите) - те тия хора направо къртят мивки и препоръчвам на всеки, който се кефи на чернокожите певци и госпел хоровете, да ги чуе на всяка цена.

 

 

П.П. В групата която свиря, обръщаме особено внимание на беквокалите и при първа възможност ще постнем нещо да чуете ;)

Take 6 са невероятни, но не са за всеки. Трябва човек да е доста запален по многогласията, за да ги оцени. А за Чикаго, те наистина са страхотни !!! Дори имат едно върховно космическо парче, Wishing you were here съвместно изпято с еталона на хармоничното пеене - Beach Boys. :D:D

 

Пусни записи от вашата група!

 

:rolleyes:

 

пп

 

В САЩ и Англия многоласието е традиция от векове/е, няколко векчета за Щатите ;) /, затова и са родили най-култовите групи в тази област. А в момента дори чисто акапелните формации са невероятно популярна там.

 

Уви в милата ни родина, многоласията все по-малко виреят, дори направо изчезват - оти всеки е солист! :beer: Просто българинът си е индивидуалист и в пеенето. А не осъзнава какво изпуска.... :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз пея бек вокали независимо че сам свиря на барабани.и даже бих казал че много помагат на вокалиста.демек има някво покриване и нещата ако бек вокала ги изкара заедно сас главния вокал може да се получи нещо невероятно.пример давам сас едно парче на кренбарис/маи така се пише/.много ми хареса тая работа щото викала е бек вокала се пеят от мадама а сас мьжки глас е нещо незнам просто можеби ми паснаха идеално вокалитеи става много яко.и се пак сам на мнение че бек вокала не може да направи мизеря на главния вокал.някои може да има друго мнение. :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.