Jump to content
Българският форум за музиканти

Китарен усилвател от старо лампово радио - 1 въпрос


Recommended Posts

Здравейте

 

Имам работещо радио VEF-RADIO-65 - http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_vef_radio_65.html

Ето тука му е принципната схема: http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_vef_ra...adio_r5_66.djvu

 

Въпроса ми е на 7 крак на лампа обозначена като Л1 6Н2П през какъв кондензатор, колко нано/микрофарада да е и колко килоомов потенциометър да подам сигнал?

 

Предварително благодаря за отговорите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На този потенциометър/ който си е на схемата/ какво не му харесваш?
Някакво странно вързване с тонкорекции... Не ми харесва!

 

22 нанофарада и след него колко килоома потенциометър да сложа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На този потенциометър/ който си е на схемата/ какво не му харесваш?
Някакво странно вързване с тонкорекции... Не ми харесва!

 

22 нанофарада и след него колко килоома потенциометър да сложа?

 

Ми то си пише там -470 килоома .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В захранването на крайния усилванел има три електролита - 40, 40, 10 микрофарада. Въпроса ми е дали може да се сложат по-големи капацитети или трябва да са със същата стойност?

Филтъра е 40 микро, 470 ома, 40 микро, 22 килоома, 10 микро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и малко по-големи да сложиш. Напреженията са високи - съобразявай какви кондензатори слагаш.

На решетката на 6Е1П можеш да закачиш една жичка и да я подпъхнеш в изходния трансформатор. Ще се получи индикатор за нивото с капацитивна връзка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и малко по-големи да сложиш. Напреженията са високи - съобразявай какви кондензатори слагаш.

:icon_shithappens:

На решетката на 6Е1П можеш да закачиш една жичка и да я подпъхнеш в изходния трансформатор. Ще се получи индикатор за нивото с капацитивна връзка.

:offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Селеновия изправител ако го заменя с силициеви диоди, ще окаже ли голямо влияние? Положително и отрицателно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще се повиши анодното напрежение. Можеш да го премериш преди и след замяната.

Ще се промени режимът на крайната лампа. Не вярвам точно в лампов радиоприемник това да има лоши последствия, особено ако ще го ползваш за китара. Все пак гледай да не избягаш с повече от 10% от онези 275 волта в т.5 на захранването или т.13 на НЧУ платката. Може на трафа да не му е гот.

 

Ако се заиграеш с преднапреженията на крайната (bias) лампа ще постигнеш различно по тип звучене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Следващия един въпрос!

 

Смених селеновия изправител със силициев. Напрежението в "първата" контролна точка се дигна от 275V на 310V. Пет-шест пъти го включвах усилвателя за да му нагодя напрежението отново на 275 чрез промяна на R1 - 470 ома.

 

За тези 10-12-15-20 минути може ли да съм стопил лампите? В момента дава брум като "развързан" вход а полезния сигнал е 2%-5% едвам се чува във целия фон на шумове-брумове?

 

Предвалително благодаря!

 

Послеслов: нямам резервни лампи за да пробвам! Аз съм китарист а не инжинер!

Редактирано от a_panov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Послеслов: нямам резервни лампи за да пробвам! Аз съм китарист а не инжинер!

 

Според мен си стигнал до носене на майстор . Ако не ти се дават пари, го мятай в мазето и забрави за него ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да го докараш до работещ вид ще ти трябват повече чаркове за проба и замяна, повече измерителни уреди, повече знания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шшшшш... 2 висши образования, 5 езика... Вие за кон с капаци ли ме взимате? Даже съм се целувал с 220V. Единствено лампите може да са се разтопили, захранването си е добре, мерено е! А в усилвателя е само резистори и кондензатори който едвали ще пукнат за 2-3 минути, като преди това е имало яко чегъртане по часове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последното прозвуча като "Къде съм АЗ, къде сте Вий!" - на един известен китарист...

Малко обидно, не мислиш ли...

Така хората ще спрат да ти обръщат внимание, все пак не са длъжни да дават съвети при такова отношение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.