Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за Кремона


Skyrazer

Recommended Posts

Имам китара Кремона в доста добро състояние за 20-те си години и искам да питам какви струни трябва да и взема? В момента е с железни но последната липсва пък и са ръждясъли. Ето снимки : dsc00423l.jpgdsc00424h.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тази според мен е за метални струни, нищо че грифът наподобява класическа. свири си с метални на нея, но гледай да са по-тънки .10 или .09, за да не натоварват грифа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тази според мен е за метални струни, нищо че грифът наподобява класическа. свири си с метални на нея, но гледай да са по-тънки .10 или .09, за да не натоварват грифа.

Аха. Мерси но какъв размер точно? 10-50, 11-52 или 12-54?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми човека ясно ти го каза, купуваш си 9-42 или 10-50. По-големи не слагай да не натоварваш грифа. Най хубаво е да премериш сегашните какъв размер са и да си купиш същите. А още по-добре е да си вземеш с тебе китарата до магазина и на място да ти ги видят, сменят и настроят китарата!

 

Поздрави!

Георги

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На такава китара съм свирил и ще ти препоръчам да вземеш по тънки струни за да ти е по лесно да свириш, защото да свириш на комунистическа кремона с дебели струни е мъчение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На такава китара съм свирил и ще ти препоръчам да вземеш по тънки струни за да ти е по лесно да свириш, защото да свириш на комунистическа кремона с дебели струни е мъчение.

Смятам да и взема 10-50. По тънки за аукустична не намерих, пък и струните на нея са в окаяно състояние. Ръждясъли, последната я няма и май е сменяна 5-та, защото има много метален звук в сравнение с другите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Пускам си въпроса тук, понеже е за точно такава Кремона... Нещо като подарък ми е, първата "моя" китара. Получих я преди по-малко от 2 седмици и макар че съм абсолютен профан, ми стана ясно, че струните са за смяна (някои изглеждаха износени, а първата направо липсваше). Купих си днес метални струни за нея (D'orazio .010 / .047). Та въпросите ми са:

1) Размерът на струните подходящ ли е, или трябва нещо още по-тъничко?

2) КАК да му се не види се слагат тия струни? :) Прерових една камара сайтове и форуми и изгледах хиляда клипчета (всичко това на английски), в които се обяснява как се сменят струни на акустична китара, обаче методите са неприложими тук, заради главата.. или ключовете. Или и двете. (Да, терминологията ми бяга...)

Между другото, пиша това след доста дълго мъчене да сложа струните по някакъв мой си начин. (blush) Извивах, навивах, правих някакви магии (и всичко това с голи ръце, без разни string winders (както и да се казва това на български) или каквито и да било други инструменти). Много се надявам да не съм прецакала струните..

И така, надявам се някой да може да помогне със съвет. :P Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Ми я пусни една снимка на китарата да видим дали няма нещо дефектно по нея, щом казваш, че си гледала видео-уроци и пак не става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези китари са непознати в Youtube.

Капни по една капка мюпинно масло на червяците на ключовете за начало. Не повече да не се разтече.

После се убеди, че ключовете се въртят добре.

Топчето на струната се вкарва в струнника. Това, вярвам, няма нужда от обяснения.

В цилиндричното тяло на оста на ключа има дупка. Вкарваш там края на струната, като оставяш 7-8 сантиметра аванс от струната за навиване. Започваш да навиваш, аванса се стопява и струната се опъва. Като се поопъне почваш със следващата. Струната трябва да се навива откъм горната страна на главата, а не отзад.

След като сложиш струните почва настройката. В Youtube - Tuning Guitar.

Ако тонът н а12-то прагче не съвпада с флажолета на средата на струната ще мърдаш магарето по дължината на струната.

При ниско 12-то прагче мърдаш нагоре към грифа, при висоо - обратно към струнника. Процесът се нарича интонация, но няма да те пращам да търсиш клипове, защото китарите не са популярни.

 

Това е.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Muzicantini, нямам с какво да я снимам, затова и писах в тая тема - за да знаете за каква китара става въпрос.

Иначе L.K ме разбра - в YouTube и изобщо на запад си нямат представа от български китари, следователно не съм гледала tutorial-и, които да съответстват на китара като моята. :) Пък и аз от глупост първо опитах да си сложа струните, после реших да се мотая из наръчници и форуми.

Благодаря за бързия отговор :P , ще се захвана след малко или утре и ще пиша резултати... :dance:

Редактирано от Galadriel7
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе главата е като на класическа китара, така че потърси под classical guitar stringing.

а при вкарването на топчето в струнника може да се наложи да огънеш края на струната под 90 градуса, за да се задържи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На такава китара съм свирил и ще ти препоръчам да вземеш по тънки струни за да ти е по лесно да свириш, защото да свириш на комунистическа кремона с дебели струни е мъчение.

 

Много вярно и точно казано.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снощи нагласих някои от струните. Днес дойде един приятел (на майка ми) и оправи каквото аз не бях донаправила. Започнах да настройвам китарата... настроени са не всички струни, но не ми остана време тази вечер... Но с две думи нещата вървят добре. :)

И да, огънах струните малко като ги вкарвах в струнника. :huh:

Между другото, имам едни съмнения, че пета и шеста струна са малко по-дебели, отколкото трябва. В смисъл на нъта нали има едни... като легла, за всяка от струните - ами от първа до трета лягат точно, обаче пета и шеста (че даже и четвърта) излизат от (по-точно едва се събират във) въпросните "легла". Освен това шестата струна ме притеснява и заради друго. Другите струни дори като не са настроени, издават някакъв чист звук, тази каквото и да я направя, все си бръмчи...

Като погледна колко изписах за проблеми, чак ми става жал за китарата. А даже не съм изписала всичко, което не й е наред, но другите неща ги причислявам към козметичните неперфектности, затова няма да ги коментирам сега. :P

Редактирано от Galadriel7
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.