Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

"Инструкции" в писмена форма май няма да свършат работа. Добре е да вземеш 1-2 урока и да уточниш за каква гайда става въпрос-каба или джура. Гайдата е капризен инструмент и поне в началото трябва малко помощ от приятел. Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте,

 

Преди месец и половина ми измайсториха гайда. Джура гайда мисля, че се казва или сол гайда.

Не живея в България и не мога да ида при майстора да фиксира проблема, който излезе затова моля за помощ тук. Днес като извадих гайдата усетих, че през духалото излиза въздух. Майстора ми каза, когато се получи такова нещо да надуя и след това рязко да засмуча, за да може затворния клапан да затвори и да не излиза въздух, но не се получи и извадих цялото духало. Правил съм го и друг път, но този път се появи проблем - клапанчето изпадна и преградите , които го придържаха изпаднаха. Опитах да го направя, но самите прегради са тънки ламаринки и се огъват много неприятно. Кажете как мога да фиксирам този проблем и конеца мога ли да го намажа с восък вместо с лой, защото тук намирането на лой ми е истински дерт.

Благодаря предварително!

 

Поздрави:

БАЛБИ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравей колега, нямам представа как точно ти е било духалото до сега, а също така и не съм голям експерт със старомодните духала, където клапата се намира на самото духало. Но тъй, като нещата са много прости, ще ти обясня на кратко, как да си изработиш що годе работеща клапа.

 

трябва ти:

- тънък конец

- ламаринка(капачка от бурканите без резба става)

- парченце кожа

 

интрументи:

- ножица

- лепилце каноколид(не е задължително)

 

Взимаш парчето кожа и поставяш духалото в-у него. Отрязваш точно както е формата му, като само в едната страна оставяш опашчица, която трябва да отговаря според мястото издълбано в духалото за нея. Не я прави заострена за да не се измъква лесно. Взимаш капачката от буркан или там каквото имаш и правиш една лентичка пак според твоето духало. След , като си направил тия неща, слагаш кожичката , като можеш да капнеш една капчица каноколид за всеки случай. Слагаш отгоре и ламаринката, която си отрязъл и идва място на конеца. Ламаринката май се слагаше огъната на 115 градуса. Намотаваш конец умерено, нито хлабаво да ти се измъква, нито стегнато, защото , като посвириш и навлажниш дървото ще се надуе и може да пукне.

 

Не съм чувал за заместител на лойта и маста.... може би с някакъв зехтин, естествено масло... ще стане.

Редактирано от Oxus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте,

може ли да помоля за инструкции за свирене на гайда. много благодаря.

 

 

Емили трябват ли ти още инструкции?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.