Jump to content
Българският форум за музиканти

Bossa Dorado


zwero

Recommended Posts

Трудното в случая е хармоничната прогресия която сменя няколко тоналности/гами. Тоест една минорна пентатоника не покрива всичките хармонични ходове.

Парчето е в ре натурален минор. Ре натурален минор (Еолийски лад) - D E F G A Bb C

 

Хармонизирана ре минор гама - Dm7, Em7b5, Fmaj7, Gm7, Am7, Bbmaj7, C7

 

Втората степен в натуралният минор е полуумален акорд, а петата е минорен септакорд. В първата част (А) на Bossa Dorado втората степен е заменена с доминантовият септакорд E7(b9), а петата с доминантовият септакорд A7(b9).

Точно тук е затруднението. Особено на E7.

Втората част (В) започва с доминантовия септакорд D7 който води към субдоминантата Gm. Следват отново E7 и A7.

 

Ре минор пентатоника - D F G A C

E7 = E G# B D

 

Сол диез не се съдържа в ре минор пентатоника. От това идва и "затруднението" и нуждата да се следва хармонията посредством смяна на различни ладове или поне арпежиране на съответния акорд.

 

Нещо такова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ясноо. Аз в интерес на истината не седнах да анализирам преди да питам къде може да е трудността, но вероятно и след анализа нямаше да се сетя, просто ми е немирен мозъка и е малко вероятно е да си строя линиите само върху пентатоника :). По-скоро бих вмъкнала мотивчета от други познати мен песни и бих вървяла по тях.

От няколкото слушания на трака не чух нищо извън това, което очаквам да чуя като хармония (а някои боси са си откровено казано bastards), затова ми стана интересно кое би било затруднение.

 

 

п.п.Zwero, забравих да кажа: :)

Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, че не използвам пентатоника :pray:

 

Ето какво успях да измъдря за цял ден стъргане... :slap:

Иначе поздрави за трака и свиренето на всички :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.