Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво е Varitone ?


Recommended Posts

Здравейте,

Със следващите редове ще се опитам да ви заинтригувам, а самият аз да попълня някои съществени празнини, относно познанията ми по въпросната система Varitone.

Става въпрос за филтър, който използва различни кондензатори за постигане на намаляване на честотите в определени точки в рамките на цялостната честотна лента и по този начин се постигат бленди от по-високи до по-ниски честоти, както и обратно. Хубавото тук е, че можеш да вържеш адаптерите си с различни по капацитет кондензатори, и по този начин да имаш богат набор от бленди, само с едно превключване.

Схемата която изрових от нета:

varitone.gif

Както, снимка и

BBKingVaritone.jpg

Тук идва и въпросът.

Може ли на наша почва, с подходящи елементи и средства да се направи подобна система.

И понеже техническата ми грамотност се простира до там, че мога да разбера само основното, ще се радвам на хора технически по-грамотни да споделят, както и обяснят(до колкото е възможно) принцип на действие, устройство.

Например, виждам някакви трансформаторчета на платката, интересно ми е да разбера.

 

Предварително благодаря на отзовалите се и моля да бъда извинен, за допуснати неточности, както казах за мен това е материя, малко "Мътна Индия".

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Системата Варитон не е измислена първоначално за китара, но Б.Б. Кинг я популяризира в своята китара Лусил.

 

По принцип намотката на адаптера със своята индуктивност и собствен капацитет + допълнителните импеданси по китарата и кабела образуват трептящ кръг с резонансна честота 3-5 килохерца според зависи.

С помощта на допълнителни кондензатори и индуктивности (онова, дето прилича на трансформатор), но без резистори, е възможно да се измения тази честота и да се повдигат разлчини честотни области. Нещо като уа-уа педал, но в по-застопорен вариант.

Неудобното в показаната схема е ползването на многопозиционен галетен превключвател. Вероятно е скъп и трудно се намира. Има едни многомегаомести резистори - те са за разреждане на кондензаторите, че да не пукат при превключване.

 

Имам идеи за съвременна реализация с по-различна елементна база, но засега са само идеи. Ако реализирам нещо ще се похваля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
...

Може ли на наша почва, с подходящи елементи и средства да се направи подобна система. Естествено.

...

Например, виждам някакви трансформаторчета на платката, интересно ми е да разбера. Не са трансформаторчета, а индуктивности, както е посочено на схемата.

...

Varitone.jpg

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цитат от http://www.gibson.com/reference/infoguides/5.html

 

The Varitone Control (certain models)

 

This control works through a reduction of the fundamental harmonic frequencies. The higher the setting, the greater the loss of "low" frequencies. Positions 3 and 4 produce a sound similar to a single-coil pickup. The exact frequency "cuts" are listed below:

 

 

 

Position 1--> no cut

Position 2--> -5db at 1950hz

Position 3--> -12db at 1 100hz

Position 4--> -16db at 620hz

Position 5--> -18.5db at 360hz

Position 6--> -21db at 1 20hz

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Ето малко теория за notch filter - това, което ни трябва, за да наподобим действието на оригиналната Varitone схема. Относно реализацията виждам проблем в резисторите R1, R2 и R3 или по-скоро в едновременната им промяна.

 

Намерих си една доста секси 12-позиционна галетка и скоро ще се заиграя с оригиналния Varitone - само да намеря подходяща индуктивност.

Редактирано от L.K.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.