Jump to content
Българският форум за музиканти

Mалък пръст - упражнения


katev

Recommended Posts

Дайте някакви упражнения за малкия пръст- мн ми е трудно да свиря песента с нормално темпо особено когато трябва да изсвиря някакъв тон със средния или безименния преди малкия

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никъде из уроците за техника които са ми падали не е подминаван тоя малък пръст. Вземи си някоя произволна школа на тая тема и просто карай наред.

 

Наздраве, дидо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Къде го държиш този малък пръст, докато свириш с другите? Обърни внимание на това - да не е разперен далеч от грифа или подгънат...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малкият пръст (кутрето) най-много страда от неправилна постановка. Обърни внимание първо на китката, а кутрето само ще си дойде на мястото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

еми сгънат под грифа ама мисля тва нема отучване :Д

Аааааа има!!! Марш веднага при някой педагог (или стабилен китарист) да ти каже къде си объркал постановката и отучвай смело!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
еми сгънат под грифа ама мисля тва нема отучване :Д

 

Има, има. Давай отначало :offtopic-001:. Обещай си поне по 20 минути упражнения на ден и гледай тоя пръст да не е там вече. Идеално - несвирещите пръсти трябва да са на около 1.5см над струните. Това вече е по-трудно за научаване, но в никакъв случай зад грифа!

 

Свири малко хроматизми - почваш от 6-та струна

 

e|----------------------------------------------1-2-3-4-5-4-3-2-----------------------------------------------|
B|-------------------------------------1-2-3-4--------------------5-4-3-2-------------------------------------|
G|----------------------------1-2-3-4--------------------------------------5-4-3-2----------------------------|
D|-------------------1-2-3-4--------------------------------------------------------5-4-3-2-------------------|
A|----------1-2-3-4--------------------------------------------------------------------------5-4-3-2----------|
E|-1-2-3-4--------------------------------------------------------------------------------------------5-4-3-2-|

 

Всеки пръст да свири по едно прагче. Продължаваш по същата схема нагоре до 12-то. Упражнявай се с метроном(www.metronomeonline.com)!

 

Освен това започни да свириш петици(power chords) с показалец и кутре, вместо с показалец и безименен. Ползвай кутрето при всяка възможност.

Редактирано от Valserp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това горното е отговора ти. И едно на чичо ти Джон (Петручи) :

 

-------4-5----------6-7--
-----3----4-------5------
---2-------3----4--------
-1----------2-3----------....

И така нататък, и на обратно, и където свариш :offtopic-001:

 

Може да почнеш и от горната струна надолу.

 

Бай дъ уей в един от видео уроците имаше страхотен съвет- като правите упражнения, бръмчете това, което ви се струва най-трудно а не да тъпчете там, където ви е лесно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

еми сгънат под грифа ама мисля тва нема отучване :Д

Има, има - с бой всичко се оправя! Руска система. Макаренко!

 

Ако не стане, пробвай някои от посочените упражнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Има ли видео уроци на Макаренко в тубата?

... че на мен упражненият са ми скучни.

Пич, и на мен свалките и клишетата са ми скучни ама не стаа да срещнеш някоя на улицата и да й кажеш - уфцъ, искам да та ибъ! Нали? Свиренето на китара иска да научиш мускулите да се подчиняват много акуратно на това, което ти е в главата и това става само с упражнения. Никой не е казал, че трябва да жулиш само фитнес, но определено трябва да има такъв елемент. Естествено, всеки има правото да прави това, което иска :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип като се натоварва повече от обикновено (т.е. отколкото е свикнало досега), нормално е да боли. Не знам дали свириш барета, но е нормално когато се учиш, да те боли показалеца от баретата (по-скоро омаляване, не точно болка). Предполагам, че става въпрос за същото ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.