Jump to content
Българският форум за музиканти

Ел. китара - помощ!


Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

Здравейте, казвам се Димитър на 18 от Хасково на скоро господина ми по английски език (голям фен е на рока) ми подари старата си ел.китара. На външен вид ми изглежда прилична малко боята и е улющена но това мисля че е най малкия проблем. Първо да кажа почти нищо не разбирам от китари но меракът ми е огромен да свиря. Та за китарата... основния ми проблем е буксата за кабела...99% съм убеден че е доста стара и няма да се намери кабел за нея. Ако може ми кажете как да я сменя с по-нова. Междувременно си направих жакове за нея(тоест кабел дето да я свържа с компа) идея си нямам дали техниката в нея е наред. Даскала ми каза само че я е съхранявал на сухо място(мисля че гараж). Българска е но незнам какъв модел.

Ето и малко снимки на дъртака:

 

http://prikachi.com/images/958/2289958N.jpg

 

http://prikachi.com/images/960/2289960j.jpg

 

http://prikachi.com/images/962/2289962M.jpg

 

http://prikachi.com/images/965/2289965T.jpg

 

http://prikachi.com/images/966/2289966s.jpg

 

http://prikachi.com/images/957/2289957f.jpg

 

http://prikachi.com/images/977/2289977l.jpg

 

П.С: И най-вече искам да знам дали има шанс да свири някой ден тая китара благодаря :rolleyes:

Редактирано от Dkanev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Не виждам проблем да я използваш за "учебна" - имах подобна преди години. Смяната с нова става с купуване. :)

Може да й сложиш едни нови струни, за да изкараш по-добър звук, до колкото е възможно. А ако нещо по електрониката е прекъснато може да се оправи при добро желание. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

WOW!!! Яка стара орфейка! За първи път виждам Орфей със пластмасови ключове за струните! :)

Китарата е полуакустична... Касика в BG производството. Много, много рядко се намират такива Български китари вече! Поздравления!

Китарата не е шедьовър като изработка, но има нумизматична стойност и носталгична такава... поне за мен...

Моят съвет е да я дадеш на някой, който разбира от електроника, за да й провери и свърже адаптерите и потенциометрите. После я дай на майстор - лютиер да й оправи грифа, понеже от снимките виждам, че прагчетата на грифа са криви, да ги подмени и да направи малко напасване на грифа спрямо тялото! Това са най-важните неща за тая китара на първо време! Относно външният вид - можеш да си я оставиш и така - ожулена и очукана... ще изглежда много автентично! Тази китара си е голяма рядкост вече и ако се постегне малко ще е много интересен инструмент!

Това е от мен.

 

Успех! :)

... и :rockon:

Редактирано от dandilov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Моят съвет е да я дадеш на някой, който разбира от електроника, за да й провери и свърже адаптерите и потенциометрите. После я дай на майстор - лютиер да й оправи грифа, понеже от снимките виждам, че прагчетата на грифа са криви, да ги подмени и да направи малко напасване на грифа спрямо тялото!

...и той вече си купи нова/друга китара... :)

 

Смяна на прагове - 120 лв с праговете.

Ремонт на електрониката, смяна на жака и струни - 30лв грубо.

Направи си изводите, струва ли си да се мъчиш с тази тъпня.

Изчакай зимата, бухни я в печката, затопли си премръзналите пръсти и си свири с новата китарка.

 

Инвестирай тези 150лв за китара на старо от форума. Все ще е по-добре от тази изкривена кочина.

150лв са чудесна сума за една нова акустична китара.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега EAmechaniX, не бъди толкова брутален с човека.

Това което казваш е така, но като виждаш колко се вълнува му дай мнението си по-деликатно. :)

 

 

@Dkanev - букса петица се нарича, това за което питаш и определено ще трябва да я смениш, освен ако няма да ползваш за усилвател някой руски магнетофон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^^нз ама за да бухнеш тази китара в печката трябва да си леко прищракал ?!?! Не че е кой знае кво, но в крайна сметка е китара ... аз лично му завиждам защото наистина си е автентична, българска и доста ретро. Всяка китара си има душа, особенно старите. Ако ти разполагаш с такива инструменти, не ти препоръчвам да се топлиш на тях, ами ги раздай на ентусиасти

Редактирано от Lekov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^^ Колко по-деликатно от 150 лв, бре колега?

Този ремонт струва и повече ако навляза в подробности... :)

...ама тогава еметен ще го изплашункам. :)

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ми 150-150... по лошо ли ще се чува от един стаг или скуеър...

предпочитам да вложа парите в нещо такова

аз сега си реставрирам един бас и си правя всичко сам, знам че не си струва нито една стотинка която влагам в него, но си ме кефи, въпроса не е в цената, а в качеството, ако предпочиташ да дадеш 150 лева за талашитена китара, или да си оправиш тази.... всеки сам си решава

 

Нека да започнем:

Прагове - 30 лева

Боя - 30 лева

Струни - 15 лева (горе-долу)

Ключета - 15 лева

Диагностика на електрониката - без пари

Труда - всеки сам си определя

Теглим чертата

Верно около 150 лева с труда

Редактирано от Viper-X
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Така, сега сложи и транспорт 15 лв за да дойде при тебе... :)

прибави и консумативни разходи (шкурка, кореселин, други) 20 лв....

да смятам ли още?

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

E тях ги смятам към труда :icon_shithappens:

 

И все пак съм на мнението, че по добре да се инвестира в тази китара, от колкото в талашитен стаг, скуеър, харли бентън и т.н.

Редактирано от Viper-X
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така до колкото разбрах китарата не става за нищо освен ако не си я стегна (което самичак в никакъв случай няма да стане поради причината че хал хабер си нямам). За коментарите за печките и топлината никога не бих го сторил щото човека ми я даде да свиря на нея(колкото и да не става за това). Но пък много ми харесва китарата...незнам там за електрониката как мога да си я проверя или изобщо как да си сменя буксата,но бих дал 150 лева за да ми я стегнат и да си свири нормално отколкото да си взема нова. Не казвам че новите са по зле от старите китари...просто си падам малко ретро стил кефят ме старите неща. А иначе за поправката ако някой може да ме упъти къде мога да ида на някой който разбира повечко и може да ми помогне ще съм му благодарен. Тея дни отивам на морето малко да побачкам ще изкарам някой лев и мисля да си го инвестирам в китарата :cheers2: . А иначе ако някой може да ми помогне с поправката й,и най-вече ако му се занимава пътните не са проблем,щото ми е малко трудно тука да намеря някой (все пак съм в една от столиците на чалгата :icon_shithappens: ). Така че...дори ако някой може да ми покаже как се оправят тея неща ще се мъча някак си искам да си я оправя :recourse: Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Електрониката можеш да си я провериш с обикновен мултицет, като провериш 2те жички на адаптера с омметъра, трябва да показва някакво съпротивление, било то 100-200-300 или 10к ома, следващата съпка е да провериш кабелите с инструмента за късо съединение на мултицета, буксата се сменя.... е тук не се сещам как да се изразя на прост език

Редактирано от Viper-X
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

EAmechaniX, доколкото помня твоя "SandWitch" също беше някаква БГ китарка, по която хвърли няколкостотин кинта за основен ремонт и реконструкция... :)

I`m just sayin'.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.