Jump to content
Българският форум за музиканти

Тръс род гайка


Recommended Posts

Здравейте !

Преди време си купих една евтинка китара на първо време - Encore E99 (Лес пол копие)

Веднага започнах да я настройвам- стрини,бридж,гриф.

Именно при грифа срещнах затруднения-при настройването му успях да го завъртя на задоволително ниво-но при последното "завиване" усетих ,че шестограма се изплъзна-като го махнах ,видях ,че доста стабилна част от гайката е изтъркана вътре- резултатът-в момента не може да се използва за нищо тази гайка.Като цяло входът с гайката е доста зле изработен(но за тези пари -толкоз !).В момента нещата с китарата са точни ,но много ме тормози мисълта ,че има нещо гнило в грифа.

Чудех се дали е възможен ремонт по някакъв начин на тази гайка-евентуално да се смени-и колко солено би могло да излезе?

Мерси предварително! Поздрави !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гайката по принцип трябва да е изработена от месинг, за да не може да се поврежда тръс рода при настройка на грифа. Има вариант да ти я изработят, като се ползва прокат със шестоъгълно сечение и ще стане за 15-20 минути. Ако трябва да и правят шестостена от кръгло сечение ще отнеме повече време, но пак ще стане.

 

Може би ще си спестиш време и нерви ако си купиш цял тръс род с гайка.

 

Поздрави :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

или направо нов гриф, пък и нова китарка никой не би отказал :rolleyes:

сериозно, може ли да се сменя тръс рода без фатални последици за грифа? щото на мене май ще ми се налага...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвета да си купи нов тръс род май е свързан и с разглобяване на целия гриф та и махане на фингърборда ако се не лъжа.Как ще стане иначе? А това си е сериозна работа за лютиер мисля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен да пробиеш странично гайката с тънка бургия и ще можеш да въртиш с някво по-тънко джелезо :rolleyes: ,а защо не сложиш обикновена гайка и с глух ключ - гибсъните са така,не с шестогран.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някъде бях чел ,че може да се развие по специален начин и след това да се завие нов шестограм ,но при положение ,че е изтъркан няма начин.

А иначе за идеята с пробиването-както споменах е изработено много "зле" самото място от където се регулира -изключително тясно е ,даже опитах с тънки клещи да хвана гайката и няма никакво място за "маневриране" -май се ориентирам към нов гриф...но ще видим.

Ако има още предложения няма да откажа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Значи нищо не разбрах, ама ще пиша за това което разбрах.

Един път пишеш за шестограм, друг път за гайка, ама кое кое е не става ясно.

Едни снимки биха свършили страхотна работа...

Така..

Ако приемем, че е гайка от цветен метал - върти здраво докато й се ебе майката. След това я дръпни с нещо навън

и сложи нова.

На въпроса ''откъде да намеря'':

Не търси а отиди до най близкия стругар или ключар (имат понякога стругчета) и му кажи да ти я изработи такава.

Занеси грифа при него и само му гледай сеира...ако не можеш да извадиш разваления детайл - той ще го направи вместо теб.

 

И последно:

Това което се е развалило гайка ли е или болт с вътрешен шестограм?

Кое точно се развали, ключа с който въртиш, резбата на детайла, главата на детайла или външната част/тялото на детайла?

То хубаво да ти помогнем ама...

 

Гайка:

1018_1sm.jpg

Болт:

1340_1sm.jpg

Шестограм:

shestogram528.jpg

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сори, ама май не съм пояснил достатъчно ясно :hysterical:

Нямах предвид да сменяш тръс рода, а че надали ще намериш да се продава само гайката отделно.

Както ти казаха колегите, просто няма начин да не може да я развиеш с подходящите инструменти. Сигурен съм, че е останало поне малко от шестостенната повърхност на гайката и с подходящ глух ключ ще можеш да я развиеш :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвета да си купи нов тръс род май е свързан и с разглобяване на целия гриф та и махане на фингърборда ако се не лъжа.

 

Малко хора знаят, че един тръс-роуд е съставен от две успоредни "пръчки" с различна дължина, резбовани в краищата, където са съединени посредством специални втулки, заварени за едната от пръчките.Би следвало, ако едната се развие изцяло и се извади някак си през отвора, да може после да се извади и другата.

 

А това си е сериозна работа за лютиер мисля.

 

Работата за лютиера си е все същата врътка, така че няма да вземе по-евтино за по-евтина китара.Даже най-вероятно врътката ще му е по-голяма.

 

Искам да кажа, че не си заслужава инвестицията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко хора знаят, че един тръс-роуд е съставен от две успоредни "пръчки" с различна дължина, резбовани в краищата, където са съединени посредством специални втулки, заварени за едната от пръчките.Би следвало, ако едната се развие изцяло и се извади някак си през отвора, да може после да се извади и другата.

 

Би ли илюстрирал това, за което говориш?

Аз лично не съм чувал, нито виждал такъв тръсрод, който да е резбован в два края, а камо ли да е разглобяем,

че и да излиза на парчета./разделен/

Обикновено тръсрода е конструиран така, че единият край е запресован или заварен или занитен за 'втулката' и няма как физически да се разглоби от там, а другия край който минава през втората втулка е с резба, на която се навива гайката.

Виж, чувал съм за някои редки модели китари, на които се сменя целия тръсрод, но без да се разглобява.

Такива случаи обаче са много редки. Аз лично съм чувал за хедлес китара.

Ако обаче приемем, че това, за което пишеш е така, то няма смисъл да се разглобява, че да се извади в разглобен

вариант - просто ще излезе целия, ако изобщо е възможно де.

А на китарата от темата :hysterical:

И все пак илюстрирай това за което говориш, че да стане по-ясно, или снимки ако може.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Кое не ти е ясно?

 

Truss.jpg

 

Rod2wayDblAction.jpg

 

Има различни модели, аз говоря за тези които съм срещал.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не ми е ясно как, след като развиеш едната резба от долната втулка (първата снимка) ще измъкнеш

пръчката ( кръглата). То остави че няма резба, ами и диаметъра на тялото на шиша се разширява и не би могъл да премине през втората гайка.(ако изобщо е гайка)

Ако обаче тялото беше с цяла резба, тогава би могло да излезе някак си.

Според мен, това нещо е събрано на части. Предварително са навити гайките на шиша след това са заварени допълнително в двата края за шината и накрая е заварена главата за ключа. Този детайл вече е неразглобяем.

Аз мисля, че ако това нещо излезе някак си от грифа, би могло да стане само ако е цялото.

Как това нещо ще се разглоби на две парчета и ще се изкара парче по парче?

Или аз нещо не схващам?

 

Тоя тръс род не ми е ясно как работи. Би трябвало да е застопорен от едната страна някак си така, че когато завъртим шиша по оста му, да може да огъне шината. Но тогава пак не би бил разглобяем.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Резбата в двата края е с различна посока.

Иначе си прав, че е неразглобяем.

При разглобяемите едната втулка е отделен модул, чиято форма го застопорява срещу въртене, защото се поставя в специално легло.

 

Принципно има разглобяеми, но в случая едва ли става въпрос за такъв тръс-роуд и колегата 'Valeri_pj' най-вероятно е прав, че би се наложило демонтиране на фингърборд.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

T.e искаш да кажеш, че от едната страна е с лява резба а от другата е дясна?

Ако е така, това вече обяснява много неща.

Този принцип на действие (с лява и дясна резба) позволява на това чудо да работи в двете посоки (двупосочен) :)

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Нещата изглеждат по абсолютно идентичен начин- тази снимка намерих в инернет -

ts0083intro.jpg

Не знам от какъв метал е направен входа за шестограм(болт с вътрешен шестограм) ,но след изхлузването опитах още няколко пъти и това беше резултатът- а отгоре на всичкото ми се струва ,че и опира малко в самото дърво на грифа и това също пречи на безпроблемното завъртане.

Редактирано от K666
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.