Jump to content
Българският форум за музиканти

Нещо май обърках в бояджийството


Recommended Posts

http://forum.muzikant.org/index.php?s=&amp...st&p=564885

 

Ето ей тук съм описал какво се случва по моя малък трансформационен проект... дайте съвет какво да правя - много се надявам да е нещо нормално, или най-малкото да не се налага да свалям цялата боя пак...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип спрейовете са по-гъсти и хвърлят по-едри капчици боя. Тези двете неща на куп водят до резултата, който се е получил - боя тип "портокалова кора".

 

Можеш да караш така още 2-3-5 слоя боя, след това ако чак толкова много ти пречи да загладиш ВНИМАТЕЛНО с шкурка поне 2000, и отгоре да лакираш. "Oгледалният" finish се получава след 5-6-10 слоя лак и фино полиране. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:hysterical: Благодаря ти! Падна ми камък от сърцето! :hysterical: А нормално ли е да се заносва по един спрей боя? Или нещо бъркам чалъма :hysterical:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип спрейовете са по-гъсти и хвърлят по-едри капчици боя. Тези двете неща на куп водят до резултата, който се е получил - боя тип "портокалова кора".

 

Не съм много убеден,че спрейовете са по гъсти .Напротив техния вискозитет е по рядък от този когато се пръска с пистолет.

Портокалова кора се получава когато не се изчака да засъхне предния слой боя.

Също так не е нормално за един слой на китарата да се изхаби цял спрей.Това значи,че слоя е много дебел и при съхнене може да се получи пак портокалова кора.

На самите спрейове пише колко квадрата се боядисва с един флакон.И да се направи сметка.Винаги е по добре няколко по тънки слоя,отколкото един дебел.

С достатъчно време за съхнене.

Успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

По принцип спрейовете Не са по-гъсти, а точно обратното, но...

разликата в налягането към края на спрея(боята) може да предизвиква ''плюенето''.

Също така недобре разбърканият спрей.

...и двете заедно.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Налягането на спрея ясно че към края е по-малко.На мен лично обаче ми се струва че тук става дума за друго.Спрея е доколкото знам на ацетонова основа.Да не би отдолу да има някаква друга основа,която боята разяжда.Защото тия мехурчета не е нещо нормално да се появяват дори и да не е шлайфана основата както трябва.Може и да не се вижда добре на снимките ама ми се струва че има такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отдолу има само импрегнатор - акрилен. В Практикер пича каза, че няма значение отгоре каква боя се маже, а и на самия импрегнатор така пише... тя вече засъхна боята, мисля да я изгладя да стане равна и да карам нататък със слоевете. С каква шкурка да я загладя? 320?

 

И един глупав въпрос - не можах да намеря инфо какво аджаба е водна шкурка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На външен вид е като обикновената. При шлайфане се слага вода да отмива частиците от боята ( в твоя случай ) за да не се задръства шкурката.

Не бих ползвал спрей. не знам да има толкова качествен спрей колкото обикновените лакове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С каква шкурка да я загладя? 320?

 

За случая 320 е прекалено...едра, с нея много бързо ще оголиш дървото отново. Все пак не забравяй, че засега си само с един слой боя. Аз бих ти предложил да е поне 1500, за да можеш полека да загладиш само неравностите.

 

Водната шкурка наистина на вид е като нормалната - обикновено е доста фина и положена не на картон, а на материал, който издържа водата без да се поврежда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С 1500 шкурка ще има да шкуриш цяла седмица. Взимай 500 и матирай повърхостта. От там насетни по-тънки слоеве спрей и ще стане, с 1500 може да полираш лака накрая. Но до полирането има много време. Относно боядисването със спрей или пистолет - имайки предвид, че това е само основа, а след това ще я топиш във варел не се впрагай толкова, направи го глатко и лъскаво огледалният бласък остави за лака.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де ти като нямаш пистолет подготви си китарата и виж за някой бояджия с пистолет.Защо се мъчиш излишно с тия спрейчета.С тях никога няма да стане както трябва.Колко му е на един майстор да ти я пръсне - 5 мин работа.Още повече те си имат камери с вода за да няма прах и всичко ще се получи много по добре.А и не мисля че ще ти иска пари за такава дреболия.Дори ще му е интересно.Все пак нали ти ще му занесеш боята.

 

Успехи и дано стане хубава китарката:rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без пари едва ли ще стане. Пистолетът трябва да се чисти, боята да се разрежда, налива, пръска, отлива, пак почистване.

Въа някоя фабрика ще е най-лесно, но мебелите вече не ги пръскат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.