Jump to content
Българският форум за музиканти

табулатура или таблатура


solo5

табулатура или таблатура е правилното  

47 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Тъй като в последно време се появиха доста теми, в които авторите използват неправилната (според мен) дума таблатура

Вижте значението на дадените по-долу думи и сами си направете изводите коя е правилната дума.

 

tabular - подреден в редици/колони

изложен в таблици

 

tabulate - подреждам в редици, колони, таблици, диаграми и пр.

 

tabulator - човек, който прави таблици, диаграми и пр.

 

tablaturte - муз.ост. нотно писмо (особ. за лютня и пр.)

Според мен именно от превода на тази дума повечето се бъркат, но това няма нищо общо с табулацията

 

Ако не съм прав и някой докаже това съм готов да си променя позицията

 

P.S. Вчера бях направил същия пост в една тема (няма да казвам коя) и днес нещо не си намерих постовете, когато влязох да проверя дали някой друг също е писал по темата, което ме навежда на мисли, че някой ми е делнал постовете. Това може да стане само с намесата на админ. Според мен е много важно да се научи правилния начин на изписване и произнасяне на думата. :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

сега си разглеждах рекламните каталози от "едно време" на Юбиса Бизнес

мнозина сигурно ще си спомнят за фирмата, която единствена продаваше табулатури България и доставяше в цялата страна с наложен платеж

... ами какво да ви кажа навсякъде си пише табулатури :read: :beer::cheers:

Редактирано от solo5
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де аз дадох някакви насоки защо мисля, че е табулатура,

а вие казвате таблатура и край. Дайте някакви доказателства!

Мисля, че добре съм се аргументирал. Направете го и вие!

... няма да е зле някой профи музикант да се намеси :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми таблатура е просто, защото така му викаме... все пак езикът постоянно се мени и хората изменят думите... какво? кво? на кой както му звучи :beer:

а и табулатури ми звучи много тъпо :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е ли таблитура ??? Не знам , но според мен е табУлатура , защото процеса се нарича ТАБУЛАЦИЯ !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам чувството, че това вече го писах. Това е, защото темата, в която го написах по-рано днес вече е в раздел проблемни теми.

 

Моето мнение е, че таблатура и табулатура са дублетни форми, те възможни са и двата правописа, но тъй като думата е чуждица, а разговорния език се развива много по-бързо от писмения, т.е. нормирания, вероятно е добре да приемем табулатура за по-вярно, тъй като българския език се подчинява на правила, различни от тези на романската група, и в случая, за да се спази ритмиката на езика е необходимо да сложим една гласна между двете съгласни. Спора може лесно да се реши, след проверка в речник, но не съм убеден, че думата фигурира там, дори и да присъства в езика ни от доста години.

 

Спирам, защото това ми напомня за един период след завършването на унирерситета, които определено не ми беше любим. :cheers::beer::lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам чувството, че това вече го писах. Това е, защото темата, в която го написах по-рано днес вече е в раздел проблемни теми.

 

Моето мнение е, че таблатура и табулатура са дублетни форми, те възможни са и двата правописа, но тъй като думата е чуждица, а разговорния език се развива много по-бързо от писмения, т.е. нормирания, вероятно е добре да приемем табулатура за по-вярно, тъй като българския език се подчинява на правила, различни от тези на романската група, и в случая, за да се спази ритмиката на езика е необходимо да сложим една гласна между двете съгласни. Спора може лесно да се реши, след проверка в речник, но не съм убеден, че думата фигурира там, дори и да присъства в езика ни от доста години.

 

Спирам, защото това ми напомня за един период след завършването на унирерситета, които определено не ми беше любим. :lol::);)

лошото е, че след проверка в google има толкова резултата за табулатура колкото и за таблатура ;)

това важи с пълна сила и за пуските сайтове :beer:

Все пак си мисля, че думата от която идва е tabulate :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.