Jump to content
Българският форум за музиканти

Пак за ламповите ..


Recommended Posts

Абе навремето знаех ,че може да се махнат 2 от 4 крайни лампи на амп тип Маршал и става 50 вата ,вместо 100,само че 1ва и 3та ли,или страничните?И това води ли до товарене на трансформаторите или други нежелани последици?

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много неща се правят, но обикновенно трябва да се придружени от някакъв размисъл. Това което правиш в момента слава богу!

Когато се проектира/прави едно крайно стъпало на лампи, се смятат доста неща, едно от които е правилното съгласуване на лампите с товара - високоговорителя/ите. Затова се налага и поставянето на изходен трансформатор.

Когато усилвател е смятан за 4 лампи, 2 по 2 паралел и пушпул (противотакт), то и изходящия траф е смятан за тях и за съответните импеданси/съпртотивления на високоговорителите. Ако се извадят две от лампите, се случва следното:

-Ако се извадят лампите от едното рамо на стъпалото, ще се слуша само единия полупериод от сигнала, ще се намагнитва трансформатора и изобщо само гадост и възможни повреди.

-Ако се извади по една лампа от всяко рамо, така че да остане пушпул само с две лампи, се променя съгласуването на лампите с високоговорителите и трансформатора. Усилвателя ще работи, но в тежък режим, което от техническа гледна точка е абсолютно неприемливо.

Има някакъв резон да се използват високоговорители с два пъти по- висок импеданс ( както се вадят 2 от 4 лампи, да се се откачат 2 от 4 високоговорителя, така че примерно от 8 ома да станат 16). Или да се превключи вторичната натрафа за 2 пъти по-нисък импеданс, ако има такава възможност.

Ако не се направи така, то няма да падне мощността, а с 2 лампи ще се прави опит да се дава същата мощност като с 4. Резултатът е ясно какъв ще бъде - $$ :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 ^

 

И само да добавя за сетен път че разликата 50 - 100 вата е само 3 децибела .

 

За човешкото ухо намаляването не е двойно а доста по малко ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпросът който Hillbilly зададе е много интересен. Подкрепям мнението на знаещите по-горе. Като алтернатива за 2 пъти по-малката мощност е ако имаш кабинет на 4 ома да го пуснеш на изхода за 8 ома. Този за 8 на изхода за 16.

 

Чудно ми е обаче факта, че доста реномирани производители като маршал, меса други никъде не споменават тази тъънка подробност за промяната на импеданса. Тия маркови апаратури просто имат копче 50В/100В и никъде не пише, че трябва да се премести жака. Нещо което на мен ми се вижда леко казано малоумно. А тези фирми са реномирани. Скоро разглеждах едно ръководство за експлоатация за маршал. Схемата му беше точно това - изключва 2 от крайните. Никъде в юзър менуала не пишеше за това, че изходния импеданс се променя. Може би така намират ниша за продаване на резервни части? Знам ли...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако смениш товара сменяш режима на крайните лампи. Онзи режим, дето се чудехме с какво преднапрежение (bias) да го постигнем.

Има начин безнаказано да се изключат вторите крайни лампи, но трябва да се промени предавателното отношение на трафа. Това вероятно е сложно да се прави в реални, продавани на пазара усилватели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето как стоят нещата по поставения въпрос. Графиката е от чуждоземен форум, където се подвизавам от време на време. И там се дъвчат подобни въпроси, но по малко по-различен начин...

За да се разбере какво е изтипосано, трябва да се поназнайва туй онуй, та предназначението е главно за специалистите от "Изработка и ремонт", другите да не се сърдят...

Вижда се двойното увеличение на анодния ток при изваждане на две от лампите и двойното увеличение на разсейваната мощност от лампите.

И още нещо - фирмите, в които музикантите се кълнат не са божествени, докато математиката и физиката са изградени на закони и логика.

Винаги предпочитам знанието пред сляпата вяра :D .

 

6L6_Load_Lines.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудно ми е обаче факта, че доста реномирани производители като маршал, меса други никъде не споменават тази тъънка подробност за промяната на импеданса. Тия маркови апаратури просто имат копче 50В/100В и никъде не пише, че трябва да се премести жака. Нещо което на мен ми се вижда леко казано малоумно. А тези фирми са реномирани. Скоро разглеждах едно ръководство за експлоатация за маршал. Схемата му беше точно това - изключва 2 от крайните. Никъде в юзър менуала не пишеше за това, че изходния импеданс се променя. Може би така намират ниша за продаване на резервни части? Знам ли...

 

Чувал съм, че силната обратна връзка/от вторичната на изходния -до драйвера на крайното /компесира и предпазва крайното стъпало от претоварване и изгаряне...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.