Jump to content
Българският форум за музиканти

Слогови и буквени наименования на тоновете


Recommended Posts

Имената на тоновете(слоговите наименования) са били въведени от Гуидо Д'Арецо* като средство за улесняване и усъвършенстване на нотното пеене.Този метод е бил наречен солмизация.Имената им не са дадени произволно а си имат своя собствена малка история.

 

По онова време сред изпълнителите на църковната музика е бил популярен един химн,възхваляващ Йоан Кръстител**.Чрез него пеещите молели светеца да ги предпази от . . . Пресипване на гласа ! ! ! Текстът му е послужил за наименоването на седемте ноти на гамата,използвайки за целта първата сричка(слог - оттам и слогови наименования) от всеки такт от песента.Ето го и текста:

 

Ut queant laxis,

ressonare fibris,

mirage storum,

famulitu оrum,

solve polluti,

labi i reatum,

Sancte Joannes.

 

Седмият тон "си" е дело на белгиецът Х.Валрант(H.Waelrant),който през 1595 година добавя слога,образуван от началните букви от името на свети Йоан - sj.

След време обаче се оказва,че се налага смяна на наименованието на първата нота ut с по-благозвучно такова,тъй като за да се оформи добре слогът се е изисквало повече усилие("у" е много тясна и неудобна за произнасяне гласна,освен това сричката е завършвала с беззвучна съгласна "т",която още повече е затруднявала пеещите - всички други слогове завършват на гласна буква,или сонорна съгласна - "л").И така през 1659 година О.Гибелиус(O.Gibelius) заменя неудобното "ут" с по-благозвучното "до".

 

Това е историята на познатите ни седем ноти.

 

_____________________________

*Guido D'Aretinus 995-1050

**автор на химна е P.Diaconus

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

:) Някой попита и аз не можах да оставя такова невежество да се шири из форума ;)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това и да сме го учили е било преди цяла вечност :) Аз не си спомням такова нещо (не че си спомням каквото и да е било, но това е друга тематика) ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това и да сме го учили е било преди цяла вечност :) Аз не си спомням такова нещо (не че си спомням каквото и да е било, но това е друга тематика) ;)

Започвам да се усъмнявам относно възрастта ти... :think:

 

;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Късно го мернах ама е добре да се знаят такива неща от обща култура поне. Винаги съм си знаел, че хубаво ги обясняваш нещата :pray: и пак се потвърди. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ех интересничко ви било, ми да интересно е , ама май повече обръщате внимание ад клюкарствате а не да учите и свирите:blink:

Май Снежанка трябва по често да слага някой и друг урок от Елементарната теория за да може хората да понаучат малко:lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.