Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос относно разделяне на адаптер


Recommended Posts

Аз имам Vintage V100 със стоковите адаптери и въпроса ми е как да разбера дали е възможно да направя нек адаптера примерно с пуш-пул или друга система за разделяне на намотките ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж колко жици излизат от него. Ако е с две жици няма начин, обикновено разделящите се имат изводи от двете намотки + екран, т.е. 5 жици.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро го решавах този проблем. Ето как:

Извадих хъмбъкера.

Развих стагащата текстилна лента.

Открих моста между двете намотки и го срязах.

Отпоих стария екраниран кабел и сложих два нови с по 2 жила вътре. Маркирах новите кабели в двата края.

Двете жички на единия кабел запоих за едната намотка, двете жички на втория - на втората намотка. Спазвай посоката на намотките и цветовете на жичките в кабела - важно е!

Същото направих и с другия хъмбъкер.

В кухината с потенциометрите се появиха 4 двойни маркирани кабела. Малко със зор минават през дупката. Може би е добре предварително да се пробва. В една стара кирата си бях направил четирижилен кабел, но тогава имах достъп до определени нестандартни материали.

Схемата за свързване няма да ти я разказвам - има я описана.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи този начин дето ми казваш става дори при положение че адаптера не е направен със тази възможност по принцип (има 2 жици, а не 5 както ми обясниха в предишния пост) ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, в повечето случаи може да се направи.

Хъмбъкерът има две намотки. Ако не са им изведени всичките краища можеш сам да го направиш с повече сръчност и късмет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, то тази вечер не ми се занимава да вадя адаптера, ще видя утре примерно.

А възможен ли е варианта да си направя всичко това без да сменям някакви работи по китарата в смисал пак да си е с тези 4 потенциометъра и да ползвам 3 позиционния ключ по следния начин: 1. само бридж 2. само нек 3 само нек с разделени намотки, или примерно да работи само 1 намотка като сингъл ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не и с този 3-ON, с който са оборудвани нашите китари. Най-безпроблемно е да се ползва пуш-пул потенциометър.

"Ремонтчето" отнема време, а на финала ще има и малко надуване на усилвателя. Нощта може да не се окаже подходяща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж колко жици излизат от него. Ако е с две жици няма начин, обикновено разделящите се имат изводи от двете намотки + екран, т.е. 5 жици.

 

Не е точно така. Дори и с 3 жици (хот от двоен, хот от единичен и маса) пак става делене

 

Дори и адаптерът да е с 2 жици пак може да се дели, но тогава трябва да му се махне тиксото, да се изведе още 1 жица от средата между 2та адаптера и да се върже. Във всички случаи, с изключение когато адаптерът е капсулован (залят), може да се направи той да се дели.

 

 

 

А възможен ли е варианта да си направя всичко това без да сменям някакви работи по китарата в смисал пак да си е с тези 4 потенциометъра и да ползвам 3 позиционния ключ по следния начин: 1. само бридж 2. само нек 3 само нек с разделени намотки, или примерно да работи само 1 намотка като сингъл ?

 

Не, не е възможно.

 

В най-добрия случай без да дупчиш китарата ти трябва пуш-пул потенциометър който да дели адаптерът който искаш да се дели. В този случай ще се запази конфигурацията на селектора за адаптерите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли да ми покажете какъв точно потенциометър да взема, най-лесно ще ми е ако ми дадете линк към някой онлайн магазин .. томан примерно или амазон.. тъй като няам идея в тоя Лондон къде продават такива работи :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

То по-скоро питах за съпротивлението какво да е :D

 

А.. тези потенциометри колко струват по принцип г/д в България ? Щото ми се струва бая 10-12 паунда за една врътка..

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

250 или 500 килоома логаритмични според типа на адаптерите.

За двойни адаптери се слагат 500к лог.

 

Не знам колко струват в България. Аз ги купувам от чужбина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.